'Mi sanjamo osvojiti Sljeme i spremni smo puno truda uložiti u taj san'

Dječji vrtić Bubamara ostvario je 2.921,71 eura potpore za projekt 'Zagorski cipelcug' od strane Krapinsko – zagorske županije, a preko Javnog poziva za participativni dječji proračun za tekuću godinu. Ideja za projekt krenula je nakon prvog, aktivnog hodanja stubičkim krajem koji je kod djece izazvao veliku zainteresiranost.
Detalji projekta
- Želja nas odraslih bila je da djecu odvučemo od ekrana i da doprinesemo njihovom zdravlju i općenito zdravijem životu. U vrtiću smo odlučili pomoći im u tome, ali znali smo da je još nešto jako važno - to će morati biti nešto zabavno što će im se jako svidjeti. Sredinom rujna, točnije 20. 9. 2024., poveli smo djecu na prvu dugu šetnju. I to ne na ugodno španciranje s noge na nogu, već pravo, aktivno hodanje stubičkim krajem. Djeci se cijelo to iskustvo toliko svidjelo da su od tog dana neprestano zapitkivali odgojiteljice i zdravstvenog voditelja - 'Kada ćemo opet ići?'. To se pretvorilo u plan - trenirat ćemo jednom tjedno. Svaka šetnja postala je sve brža, prelazili su veće udaljenosti, a neki su postali i pravi stručnjaci za praćenje udaljenosti, brzine i njihovog odnosa. Dogodilo se ono najvažnije - djeca su sama počela postavljati ciljeve: 'Idemo do dvorca?', 'Možemo li doći do Stubičkih?', 'Idemo na planinarenje?' - prisjetila se ravnateljica vrtića Snježana Benko.
Projekt 'Zagorski cipelcug' potiče njihovo fizičko i mentalno zdravlje, a to je, kaže ravnateljica, izuzetno važno jer su djeca za vrijeme hodanja u vrtiću koristila sat zdravstvenog voditelja kako bi mjerila udaljenost i brzinu kretanja. Najveći problem postao je odlučiti koje dijete će nositi sat te kako pratiti napredak ostalih skupina koje puno hodaju u isto vrijeme. Ono dijete koje je nosilo sat postalo je najsretnije i najpovlaštenije u šetnji.
- Usporedno s hodanjem, djeca su sve više bila zainteresirana za tjelesne aktivnosti u samom vrtiću jer, kako su sami zaključili, ako više i bolje vježbaju, brže će hodati. Odjednom je vrtićka dvorana postala važno mjesto gdje treniramo mišiće i spretnost kako bi bili sposobni ostvariti te snove, ali dogodila se i prepreka. Naša dvorana je jako loše opremljena. Na dječje pitanje što bi željeli, nastao je veliki broj crteža i svi prikazuju slično - lijepu dvoranu za treniranje kada je vani jako loše vrijeme jer malo kiše 'Zagorskom cipelcugu' ne smeta. Bilo bi to mjesto gdje velika djeca mogu vježbati da bi bila još bolji planinari, a maleni se mogu pripremati za velike izazove. Mi sanjamo osvojiti Sljeme, barem u jednom smjeru, i spremni smo puno truda uložiti u taj san. Sve to zajedno dovelo je do ideje za prijavu na Javni poziv za prijavu prijedloga za participativni dječji proračun – objašnjava ravnateljica Benko.
Vrijednosti
Realizacija projekta omogućit će nabavu opreme za vrtićku, sportsku dvoranu poput švedskih ljestvi, mreže za penjanje, stijene za penjanje, valjkasti tobogan, medicinske lopte te barem dva pametna sata kako bi više djece za vrijeme hodanja moglo pratiti napredak. Projekt traje od jeseni, a sama realizacija projekta u smislu opremanja dvorane kreće čim u vrtić stigne naručena oprema. U cijeloj ovoj priči, kaže ravnateljica, najvažnije je naučiti djecu da je kretanje važno za zdravlje, da i obična aktivnost poput hodanja može puno unaprijediti zdravlje i da to hodanje može biti zabavno i poučno.
- Djeca su kroz ove aktivnosti upoznala svoje mjesto. Često biraju nove ture po Donjoj Stubici, pa čak i susjednim mjestima. I da, došli su do onih, na početku projekta spominjanih Stubičkih. Uče se snalaziti u svom mjestu i ono jako važno, snalaziti se i ponašati odgovorno u prometu. Projekt svakako doprinosi boljem fizičkom i mentalnom zdravlju djece, veća snaga, izdržljivost, rast samopouzdanja, usvajaju se zdrave navike – razvijanje ljubavi prema kretanju te spoznaje o utjecaju kvalitetne hrane i vode na fizičku izvedbu, razvija se osjećaj za količinu potrebnog truda da bi se postigao napredak, razvija se empatija – pomoć prijateljima, hrabrenje kada je drugome teško, prihvaćanje vlastitih ograničenja uz plan za poboljšanje, dijeljenje opreme, potiče se odgovorno ponašanje prema sportskoj opremi, a razvija se i poduzetnost te inicijative – objašnjava ravnateljica.
Upoznavanje s poviješću
Zagorje je poznato po brojnim pješačkim i biciklističkim stazama koje često prolaze pokraj raznih kulturnih obilježja našeg kraja. To omogućuje onima koji hodaju da povežu tjelesnu aktivnost s upoznavanjem povijesti i znamenitosti Zagorja. Tako da je projekt povezan s tradicionalnim i kulturnim elementima Zagorja.
- Naša su djeca sa svojim odgojiteljicama i zdravstvenim voditeljem hodala do našeg dvorca Stubički Golubovec. Bila je to prilika da nauče nešto o povijesti dvorca. Također su prošli i povijesno – poučnu stazu Kamenjak. Sve su to prilike za učenje uz istovremeno kretanje po svježem zraku – kaže Benko.
Projekt koji će se nastaviti i u budućnosti stvorio je temelje za zdravije i aktivnije generacije, a mi im želimo da i dalje istražuju nove rute, postavljaju ciljeve i uživaju u svakom koraku svog putovanja uz želju da sa svakim novim korakom, postanu još snažnija, izdržljivija i sretnija djeca, a da s vremenom stvaraju sjećanja koja će trajati cijeli život.




