Prilozi u Plodovima zemlje snimani na zagorskom posjedu


Tragom informacije da se u Lepoj Vesi snima prilog za Plodove zemlje , poznatu i rado gledanu poljoprivrednu emisiju

plodovi_zemlje.jpg


Tragom informacije da se u Lepoj Vesi snima prilog za Plodove zemlje , poznatu i rado gledanu poljoprivrednu emisiju Hrvatske televizije, zaputili smo se u stubički kraj te ekipu pronašli kako marljivo radi i snima pored vrtnih gredica.


Novinarka Kornelija Benyovsky Šoštarić svoju je ekipu ugostila u svom vrtu u Lepoj Vesi. Poznata po svojim prilozima koji govore o uređenju vrta, ali ne samo po njima, objasnila nam je što je tema ovotjednog priloga.

- Tema nam je bila kako napraviti uzdignutu gredicu. To je jedan sistem posebno zanimljiv za ovu našu zagorsku zemlju, tvrdu ilovaču, tešku za obraditi. Tlo se treba malo prekopati, zatim se napravi okvir od dasaka, a svi imaju doma neke daske. Trudim se da savjeti budu praktični i jednostavni, da nisu skupi, da ih ljudi mogu izvesti. Kad se okvir od dasaka složi na prekopano tlo onda se nasipava stajski gnoj, ako ga nemamo onda nasipamo što kvalitetniju zemlju. Na taj način smo dobili mali, umjetni kutak koji ima super uvjete za rast, a pošto je malo uzdignuto od tla, onda i sunce zagrijava gredicu sa svih strana. Ona je zagrijana, sjeme će u njoj bolje uspijevati, a ako se doda i posebna agro folija koja propušta svjetlost i vodu, ona će dodatno zagrijati gredicu i zaštititi sjeme od mraza u ovim danima dok mraza još može biti. Na taj način može se sijati osjetljivo sjeme već sada dok je tlo još mokro i ne bi ništa sigurno izašlo. U ovakvim uvjetima se može započeti sezonu uzgoja povrća mjesec dana ranije nego što to klima inače dopušta – objasnila nam je naša sugovornica.

Lijepi zagorski kraj

Da poznata novinarka ima drvenu kućicu u Lepoj Vesi nije bio nepoznati podatak. Mi smo došavši u Lepu Ves otišli skroz na drugi kraj sela, ali ljubazni nam je mještanin kojeg smo sreli objasnio kako doći na pravi put, znajući koga tražimo.

- Otkud ja u Lepoj Vesi? Za to je zaslužna gđa. Marija Krušelj, predsjednica Turističke zajednice koja me prije dosta godina nazvala i rekla 'morate doći k nama jer imamo jednog gospona, koji je sad meni susjed, a to je Stjepan Grden koji plete krasne tradicijske ograde, ima tradicijsko cvijeće'. Mi smo ga došli snimiti, pa smo i par smo godina dolazili snimati emisije za dječji program, serijal Ruke ručice u kojem smo pokazivali kako iz 'praktički ničeg' napraviti nešto zgodno. Jednom prilikom ekipa se nakon snimanja opustila, malo smo roštiljali i ja sam čeznutljivo gledala kako je to lijepi kraj, drvene kućice i rekla sam susjedu kako bi bilo lijepo da i ja imam takvu drvenu kućicu. I veli on 'budemo pitali susjeda, tu je blizu'. I čovjek se došetao i u trenu smo se pogodili. Onda sam došla doma i rekla mužu 'kupila sam kućicu u Zagorju'. On me podržao u tome i malo po malo smo to počeli uređivati – priča nam Kornelija Benyovsky Šoštarić.


Kornelija Benyovsky Šoštarić

Razgovori u redakciji Plodova zemlje o snimanju reportaža o vrtlarstvu doveli su do snimanja u Lepoj Vesi.

Posao kao užitak

- Ja sam rekla da imam jedan poligon gdje možemo raditi što hoćemo, imamo mir, možemo iznova pokazivati kako nešto raste, pa mogu gledatelji vidjeti kako je to uspjelo, što radimo poslije s tim. Tako smo počeli ovdje dolaziti. Imamo mir, lijepo nam je i evo snima se. Meni je moj posao užitak, ja ga volim. Mi se zezamo da sam ja novinar koji najteže radi jer ja zbilja kopam, ne fingiram, zbilja sadim, sve je pravo. Ne želim ljudima fulirati nego im pokazati jednostavno i praktično vrtlarstvo i privući ih. Kad mogu ja mogu svi – zaključila je na kraju HTV-ova novinarka, kojoj kolege mogu zavidjeti na poslu kojeg odrađuje na najljepšem komadiću svijeta. .

Fejst vodim borbu za čuvanje starih šegi, tere su skore pozabljene. Nie su cajti da se denes po te šegi i živi, alji jih ipak trieba pamtiti i održati. Ipak mi je drage kaj se o nekterem same pripovieda, alji se ne ovršavaju. Takve su šege za Fašunjek i Pepelnicu.