Zagorski Paganini i njegovi dečki: 'Radimo u rikverc'

Jedan od poznatijih, a svakako i specifičnijih zagorskih glazbenih sastava je Trio Anima. Ovaj trojac koji se svojim rep

amigo.jpg

Jedan od poznatijih, a svakako i specifičnijih zagorskih glazbenih sastava je Trio Anima. Ovaj trojac koji se svojim repertoarom razlikuje od ostalih, predvodi glazbenik od glave do pete, Juraj Kušan, svima poznati Žorž na svojoj violini, uz Zdravka Završkog na klaviru i Olivera Beloševića na harmonici. I dok se mnogi bendovi trude za svaku svoju gažu skinuti što novije i recentrije glazbene hitove, Trio Anima njeguje maksimu 'što starije to bolje'.

- Danas bendovi sviraju sve novije stvari. Mi radimo u rikverc. Vježbamo sve starije i starije stvari. Danas nam je i lakše kad se note ili teme mogu pronaći na internetu – veli Zdravko Završki.

Poziv iz Bežanca


Slažu se da se ne bi bojali nastupati ni u Beču, gdje je animir repertoar zastupljeniji puno više nego kod nas. Da to mogu, uvjerili su se i u Kumrovcu gdje su dugo vremena svirali Nijemcima i Austrijancima.


Iako se o Žoržovoj glazbenoj karijeri može puno toga reći, priča o Triu Anima počinje negdje 1984. godine. Tada se sviralo na Svetim gorama u Sloveniji i to je bila zadnja gaža prije nego je bend lagano prestao svirati. Početkom devedesetih u ratno vrijeme, nitko se nije nadao oživljavanju benda. No, stigao je poziv Siniše Križanca da dođu svirati u Bežanec. I onda je krenuo Trio Anima. Prvo je na harmonici svirao Juraj Ferdelja, a zatim i Mladen Kosovec. Njega pak nasljeđuje do danas Oliver Belošević. Slijedile su svirke u Piroš čardi u Samoboru, pa pod Slamnatim krovovima u Stubakima, pa u Zagorskoj kleti kod Beljaka, u Purgi u Zlatar Bistrici. Trio Anima bio je prvi bend koji je svirao u Zabokyju. Sviralo se i u Bilikumu, Dvorcu Mihanović. Kao jedno od dražih mjesta naši će glazbenici istaknuti i Špancirfest u Varaždinu gdje su svirali u njegovim prvim godinama.

Vino, žene i pjesma

- Tako smo upoznali i Kraljeve ulice koji nas često zovu u Zagreb, pa sviramo na Štrosu, festivalu Cest is d'Best, na Zrinjevcu. Kao najveći trenutak naše karijere možemo izdvojiti kad smo svirali za jordansku princezu na Omladinskom svjetskom prvenstvu u konjičkom sportu u Zaprešiću. Njenog konja timarili su u Trajbar timu. Tamo smo jednom svirali, pa nas je gazda zvao da sviramo i na toj večeri – prisjećaju se naši glazbenici.

Žorž će kao svoju jednu od najdražih stvari istaknuti argentinski tango, pa zatim mađarske romanse. Tu su i zagrebačke purgerske stvari, pa i veliki klasični majstori kao Brahms, Dvoržak, Schubert, Strauss. Trio Anima prvenstveno je instrumentalni sastav, ali ako treba, Žorž i Oliver, rado će zapjevati.

Kad će za Žorža kolege reći da je pravi glazbeni boem, on na to odmahuje rukom i veli 'vino, žene i pjesma, to je jedna lijepa bečka stvar'. Kako ga u ovim krajevima svi znaju, dečki su mu za šalu iz Pariza poslali razglednicu i napisali 'tu te nitko ne pozna', na što se Žorž samo smije.
Vele kako je animir repertoar vrlo ozbiljan i nije za neiskusne glazbenike. Iako posebni po repertoaru, sve je manje gaža. Situacija za glazbenike ovih dana nije najbolja.

- Voljeli bi da se situacija popravi i da krene na bolje. Ne samo nama, već i svim glazbenicima da se otvore gaže. U Zaboku danas nema mjesta za starije. U Queenu se svira rock, Pri Golubeku su mladi – zaključio je Zdravko Završki.

Juraj Kušan – Žorž, već je zapravo i legenda zagorske glazbene scene. Ni u svojim sedamdesetima ne prestaje sa sviranjem. Violinu je počeo svirati sa sedam godina, a sa 12 je već imao prve nastupe. Jedan od nastupa koji ga je usmjerio u njegovom životnom putu je i onaj 1950. s violinističkom sastavom obitelji Ded. S njima je naučio poznate teme iz filmova, valcere, tango, klasične komade i sve ono što se danas popularno naziva 'animir repertoar'. Jedan je od rijetkih pravih profesionalnih glazbenika. Glazba mu je cijeli život izvor prihoda. O raznim dogodovštinama s nastupa dala bi se napisati i knjiga.

Zdravko Završki u bendu je zapravo naslijedio svog oca. U Triu Anima, iako se tada nije tako zvao, je od 1984. godine. Kada se tata povukao iz ondašnjeg kvarteta, Zdravko preuzima klavir, a bend postaje trio.

- Sviram isključivo ovaj repertoar. Kako je tata to svirao i doma vježbao, ja sam sve to imao u uhu. Cijela geneza naše obitelji je glazbena, a krenula je od nastupa u KUD-u – prisjeća se Zdravko koji radi u Elektri, a u KUD-u svira i danas.
Oliver Belošević najmlađi je član tria. Akademski je obrazovani glazbenik i profesor glazbene kulture. Svira harmoniku, a 13 godina bio je i član Akademskog harmonikaškog orkestra Ivan Goran Kovačić. U Animi je od 1997. godine.

- Nazvali su me i došli pitati da li bi mogao svirati s njima. Budući sam svirao taj repertoar, nije bilo nikakvih problema za prilagodbu i fala Bogu još smo uvijek na broju – veli nam Oliver.

NAjčitanije