Židovske jame u Gornjoj Stubici zatvorene su za javnost, a zbog važnih nalaza špiljske faune zaštićeno su područje

Budući da su zatvorene za javnost, Javna ustanova Zagorje zeleno u sklopu EU projekta Zagorje Abeceda prirode napravila je simulaciju Židovskih jama s prikazom špiljske faune u Centru za prirodu Zagorje

Zidovske_jame_Foto_Tamara_Cukovic (14).JPG

U srijedu 12. siječnja u organizaciji Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko – zagorske županije Zagorje zeleno, u Birtiji Pod lipom u Gornjoj Stubici održana je prva dionička radionica za izradu Plana upravljanja područjima ekološke mreže Židovske jame. Kako nam je rekla ravnateljica Javne ustanove Dijana Hršak, u procesu su izrade Plana upravljanja ovim područjem.

Istraživanja biospeleološkog društva

Projekt se provodi u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020., u okviru specifičnog cilja „Uspostava okvira za održivo upravljanje bioraznolikošću“ (primarno ekološkom mrežom Natura 2000). – Kad su u pitanju Židovske jame, riječ je o području očuvanja značajnom za stanišni tip špilje i jame zatvorene za javnost i važnom staništu podzemne faune – rekla je Hršak.

Židovske jame područje su ekološke mreže Natura 2000. S duljinom kanala od 95.8 metara, najdulja su špilja u Krapinsko – zagorskoj županiji i prostiru se na površini od 0.79 ha. Javna ustanova Zagorje zeleno u suradnji sa Općinom Gornja Stubica financirala je istraživanja 2014. godine koje je provelo Hrvatsko biospeleološko društvo. Izvršena su speleološka i biospelološka istraživanja, sakupljanje biološkog materijala, mjerenje mikroklimatskih parametara, fotodokumentacija i videodokumentacija faune i unutrašnjosti objekta, te je izrađen topografski snimak, kažu iz Javne ustanove. – Zabilježena je velika bioraznolikost špiljske faune. U njima je pronađen jedan od dvaju nalaza vrste pauka Troglohyphantessubalpinus u Hrvatskoj. Drugi je nalaz u jednome speleološkome objektu na Medvednici. Ti nalazi predstavljaju najjužnije i najistočnije stanište ove vrste u Europi. Ta rijetka vrsta opisana je u sjevernome Tirolu u Austriji, a pronađena je i u Njemačkoj i Sloveniji – doznali smo iz Javne ustanove.

Natura 2000

Budući da su zatvorene za javnost, Javna ustanova Zagorje zeleno u sklopu EU projekta Zagorje Abeceda prirode napravila je simulaciju  Židovskih jama s prikazom špiljske faune u Centru za prirodu Zagorje. Kako će teći njihovo daljnje istraživanje i prezentiranje javnosti, razgovaralo se na provedenoj radionici, koja je u sklopu projekta Razvoj okvira za upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000 provedena uz stručnu i tehničku podršku firme  Particip GmbH i Zavoda za zaštitu okoliša i prirode. - U sklopu radionice, sudionici su na temelju vlastitog iskustva i poznavanja područja identificirali vrijednosti područja i pritiske. Također su svojim mišljenjima i svakodnevnim djelovanjem doprinijeli izradi elemenata vizije s ciljem određivanja budućeg višegodišnjeg strateškog upravljanja i kreiranju novih vrijednosti te zaštite Židovskih jama – rekli su nam iz Javne ustanove. Upravo će se rezultati prikupljeni tijekom radionica, a održana je prva od tri, koristiti prilikom izrade konačnog Plana upravljanja zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže Natura 2000, koji je strateški dokument javne ustanove kojim se utvrđuje stanje zaštićenog područja ili područja ekološke mreže te određuju ciljevi upravljanja, aktivnosti za postizanje ciljeva i pokazatelji provedbe plana.

 

 

NAjčitanije