Traži se dvojno iskazivanje cijena i za iduću godinu

Autor zagorje.com
cijene-

Saborska zastupnica Mosta Marija Selak Raspudić danas je rekla da su u saborsku proceduru uputili izmjene Zakona o euru kojima traže da se rok za dvojno iskazivanje cijena, u euru i kunama, produlji na dvije godine i da građani i iduću godinu mogu vidjeti cijene i u kunama.

- To smo učinili jer građani, prvenstveno oni starije životne dobi, teško preračunavaju cijene iz kuna u eure i još im uvijek jako puno znači vidjeti cijenu u kunama kako bi bili svjesni toga koliko će doista potrošiti- pojasnila je Selak Raspudić na konferenciji za novinare u Saboru.

Usto, dodala je, udruge potrošača opravdano smatraju da su hrvatski potrošači u ovoj situaciji zakinuti jer nitko nije uvodio euro u trenutku ovakve inflacije.

- Za uvođenje eura morate imati jednu od tri najniže stope inflacije u Europi, što mi nismo ispoštivali i u ovakvoj situaciji radikalne inflacije nitko do sada nije uvodio novu valutu. Kao što je hrvatskim građanima dobro poznato, ta je situacija iskorištena na način da su se cijene neopravdano dizale i mnogo prije samog stupanja eura na snagu, a i kada je euro stupio na snagu. U srpnju 2022. godine imali smo rekordnu stopu inflacije od početka mjerenja Državnog zavoda za statistiku, u visini 12,3 posto, a ukupno od siječnja 2021. godine Hrvatska je imala stopu inflacije 24 posto kada je riječ o potrošačkoj košarici. To znači da su naši građani u protekle dvije godine izgubili četvrtinu svojih primanja, jer za toliko manje mogu sebi danas priuštiti osnovne životne potrebe - kazala je Selak Raspudić.

Istaknula je da je Hrvatska zemlja u kojoj je četvrtina stanovništva starija od 65 godina i u kojoj četvrtina stanovništva živi u riziku od siromaštva. Napomenula je da su ih kupci, ali i brojni prodavači upozorili na to da se mnogi građani uopće ne snalaze s eurima, što znači da im je još uvijek potrebno da imaju dvojno iskazivanje cijena da bi mogli pratiti svoju potrošnju, ali i da bi se spriječile moguće malverzacije s cijenama, piše 24sata.

Istaknula je i da zahtijevaju standardizirano iskazivanje cijena, da cijene u svim trgovinama budu jednako vidljive i u eurima i u kunama, a ne da se cijena u kunama mora tražiti povećalom.

- Most traži da dvojno iskazivanje cijena ostane i u idućoj godini, ali i da se sadašnje dvojno iskazivanje cijena standardizira, a ne da se neki švercaju pa da za njih dvojno znači staviti nevidljivu točkicu u kunama i ogroman natpis u eurima. To nije fer prema našim građanima koji i danas teško žive i država im mora osigurati sve mehanizme da ih nitko u dućanu ne prevari i da mogu pratiti rast cijena- poručila je Selak Raspudić.

NAjčitanije