NOĆ MUZEJA: Izložba Vedrana Ružića "Moguće nemoguće" u dvorištu Galerije Antuna Augustinčića

Autor zagorje.com

Izložba se može se razgledati do 31. ožujka

Dvorište noću w VEDRAN RUŽIĆ moguće nemoguće KLANJEC Noć muzja '21 foto B. Pejković.jpg

U dvorištu Studija i parku Galerije Antuna Augustinčića u Klanjcu, od petka 29. siječnja 2021. godine u 18 sati, u okviru Noći muzeja '21 - 16. (digitalne) Noći muzeja - započinje izložba na otvorenom Vedrana Ružića Moguće nemoguće, a može se razgledati - sukladno važećim epidemiološkim mjerama - do 31. ožujka 2021.

Vedran Ružić, profesionalni džez glazbenik (kontrabas i bas gitara), slikar i multimedijalni umjetnik, rođen je 26. kolovoza 1986. godine u Rijeci. Već od najranije dobi iskazuje sklonost prema slikarstvu, no tijekom srednjoškolskog obrazovanja započinje svirati bas gitaru i baviti se glazbom. Zapravo samouk - jedino formalno glazbeno obrazovanje stekao je 2009. godine pohađajući Koruški državni konzervatorij u Klagenfurtu - s vremenom je postao vrstan glazbeni profesionalac. Nakon niza godina sudjelovanja u različitim projektima, 2015. godine izdao je svoj prvi autorski džez album Night Speaking, a 2016. godine stvara projekt Spiritual Market u kojemu objedinjuje džez glazbu i art film, u kojemu se okušao i u ulozi glumca i koscenarista. Kvalitetu istoimenog albuma prepoznala je i struka, pa je 2017. godine nominiran za našu najugledniju glazbenu nagradu Porin u dvije kategorije (najbolja džez skladba i najbolji džez album) te ju je i osvojio u kategoriji najboljeg džez albuma. S ciljem da u svakom novom autorskom projektu glazbu poveže s nekim drugim oblikom umjetnosti, 2019. godine izdaje svoj treći autorski album Libertin (koji u izvedbama uživo povezuje džez kvartet i tri suvremena plesača u svojevrstan džez teatar), a 2020. je godine (u jeku pandemije) uživo snimio i najnoviji album Forbidden Live.

 

Uz profesionalno bavljenje glazbom, od 2010. godine sve češće uzima u ruke kist te se 2013. godine upisuje na Akademiju primijenjenih umjetnosti u Rijeci, smjer slikarstvo, gdje 2018. godine stječe titulu magistra primijenjenih umjetnosti diplomskim radom Povezivanje glazbe i slikarstva. Obuzetost tom vezom pasionirano iskazuje u mediju slikarstva, a odnedavna - o čemu svjedoči sadašnjim okolnostima nadahnuta i snažnim kiparskim senzibilitetom prožeta serija radova Forbidden Melody - i u mediju skulpture. Do danas je priredio 22 izložbe u Hrvatskoj i 5 izložaba u inozemstvu te sudjelovao u 9 skupnih izložaba.

 

Osim spomenute nagrade Porin, osvojio je dvije nagrade Status za najboljeg džez basista i džez kontrabasista (2012. i 2020.), nekoliko Godišnjih nagrada za doprinos kulturi - Primorsko-goranske županije (2018.), Grada Opatije (2018.) i Općine Matulji (2015. i 2018.) -  te Posebno priznanje Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci (2018.).

 

Moguće nemoguće izložba je koja se temelji na Vedranovu skorašnjem ciklusu Forbidden Melody, koji je, kako sam kazuje, nastao u izolacijskoj atmosferi trenutne situacije u svijetu. Umjetnika u čestim trenucima marginalizira politički pogled, no prednost je u cijeloj zagušljivoj situaciji to što je umjetnik naviknut na ovakvo stanje odnosa politike prema pojedincu te iz te boli opažanja izvlači pozitivnu tišinu, koja počesto bode život poput bodljikave žice. U ovim trenucima umjetnik je poput emigranta koji pokušava naći spas u svojemu radu te ga na bilo koji način izvući na vidjelo i tako spasiti od tišine. Ono što je svim tim radovima zajedničko jest da su odreda ili asamblaži i modificirani redimejdi, izrađeni od materijala i predmeta pronađenih u svojih nekoliko kvadrata života, ... naizgled odbačenih materijala kojima mi određujemo imaju li oni i dalje svoju vrijednost ili su izgubili svoju svrhu postojanja, ili su izrađeni od materijala što ga je autor sačuvao za »crne dane«.

NAjčitanije