Katastar pčelinjih paša

Pčelari udruge Nektar iz Konjščine podržavaju donošenje zakonskih akata o stvaranju registra pčelinjih paša, kojim bi se

p_651715pčelar vukovic 003 (600 x 450).jpg

Pčelari udruge Nektar iz Konjščine podržavaju donošenje zakonskih akata o stvaranju registra pčelinjih paša, kojim bi se uredilo pčelarenje, ne samo na području Krapinsko-zagorske županije, već i na području cijele Hrvatske.


- Registrom bi se zaštitili domaći pčelari u trenutku kad Hrvatska uđe u Europsku uniju. Naime, otvaranjem granica prema zemljama EU u Hrvatsku će moći ući strani pčelari sa selećim košnicama - govori Darko Milinković, predsjednik Udruge.

Pčelinji ZERP

Ove bi se godine trebalo oformiti posebno povjerenstvo, koje će do kraja 2009. godine napraviti evidenciju broja košnica na pojedinim područjima, kao i evidenciju vegetacije s kojom pojedini teren raspolaže. Nakon toga će seleći pčelari morati tražiti dozvolu od nositelja projekta, Hrvatskog pčelarskog saveza, udruga pčelara i Hrvatskih šuma, smiju li doći na pojedino područje.

– Zagorje je bogato pašom, posebno bagremom, kojeg i želimo brandirati, i trebamo ga zaštititi. To je nešto kao pčelinji ZERP - napominje Milinković te dodaje kako nositeljima projekta predstoji velik posao, koji će se bazirati na volonterstvu.

Svako pčelarsko društvo dat će jednog povjerenika u povjerenstvo, a u projekt će se, nakon što budu doneseni svi zakonski akti, uključiti i Krapinsko-zagorska županija. Pilot projekt već je zaživio u Varaždinskoj županiji, a na temelju njega će se i napraviti analiza i odrediti daljnje tehnike rada.

Upravo o ovoj temi raspravljali su pčelari na prošlotjednom predavanju u Osnovnoj školi Konjščina. Danas će od 17,30 sati o bolestima pčela i novim zakonskim odredbama u liječenju govorit će mr. Josip Crnjac, a sat prije predavanja pčelari će moći zamijeniti vosak.

Haban

NAjčitanije