Cijena cestarine određena je prema formuli iz ugovora

Autor

Povećanje cestarina na autocesti Zagreb-Macelj izazvalo je reakciju Županije koja je uputila dopis tvrtki AZM koja uprav

p_155282caklovic1 [320x200].jpg

Povećanje cestarina na autocesti Zagreb-Macelj izazvalo je reakciju Županije koja je uputila dopis tvrtki AZM koja upravlja autocestom kao koncesijsko društvo nezadovoljna tim povećanjem.

Što o povećanju cijena misle u AZM-u pitali smo člana uprave Aleksandra Čaklovića. On smatra kako po pitanju popusta koje su sporazumno utvrdile Županija i AZM, stručne službe u Županiji nisu dobro pročitale sporazum jer se u točkama 1B, 3, 7 i 8 izričito spominje da popusti ne utječu na promjene cijena. Uz to, dionice koje se spominju uglavnom se odnose na dionice između Zaboka i Krapine.

- Kod 1. kategorije koja obuhvaća 80 posto prometa na autocesti cijena se nije mijenjala, kod 2. kategorije koja ima udio od 7 posto prometa na autocesti, za jednu kunu promijenjena je cijena na poddionici Zabok-Sveti Križ Začretje, kod 3. kategorije cijena je ostala ista, a kod 4. kategorije promijenjene su cijene za 2 kune poddionice Zabok-Sveti Križ Začretje i jednu kunu Sveti Križ Začretje-Krapina. To povećanje cijena je izračunato prema formuli navedenoj u koncesijskom ugovoru i zaokruženo na kunu zbog mogućnosti plaćanja na autocesti – rekao nam je Aleksandar Čaklović.

Inflacija i BDP
Što se tiče razine prometa, Čaklović smatra da je sreća što raste jer to znači rast gospodarstva, veći broj turista, bolju prometnu povezanost. No, vođenje prometa na autocesti je problem AZM-a, a vođenje prometa na ostalim prometnicama onoga tko njima upravlja. Ista je stvar s prometnim nesrećama. Rast broja nesreća je opći slučaj u Hrvatskoj, smatra Čaklović i dužnost je onoga tko se o pojedinoj cesti brine da učini sve da do nesreća ne dođe. Što se tiče pitanja paralelne ceste, Županija se tu, prema Čaklovićevim riječima, treba obratiti Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka ili drugim institucijama.

- Smatram da se pismo koje nam je Županija uputila, kao i priopćenje za javnost temelje na krivim podacima, pa očekujem da će se Županija ispričati zbog nanesene štete poslovnom ugledu koncesijskog društva – veli član uprave AZM-a, Aleksandar Čaklović.

Samo povećanje cijena odnosi se na razdoblje od 2004. do 2007. godine, a temelji se na formuli koja je dio Ugovora o koncesiji.
- AZM je 2003. godine dobio koncesiju za upravljanje, financiranje, izgradnju i održavanje autoceste. Ugovor je potpisan između Vlade i koncesijskog društva. Tomu je prethodila izrada potrebnih studija prometa, studija prihoda, studija isplativosti i drugih. U tome modelu su dati prihodi i rashodi u polugodišnjim prosjecima za cijelo koncesijsko razdoblje od 28 godina. Temeljem toga strane banke ušle su u financiranje projekta bez dodatnih jamstava. Na autocesti jedini spomena vrijedan prihod je onaj od cestarina. Ukoliko se on ne bi realizirao kako je predviđeno, koncesijsko društvo bi poslovalo negativno, ne bi moglo vraćati kredite i nastali bi problemi. Stoga je normalno da se svake godine formira cijena prema formuli iz ugovora, a koja obuhvaća inflaciju, BDP i druge činitelje. Ovo povećanje odnosi se na razdoblje od 2003. do 2007. i kreće se negdje između 10 i 11 posto – rekao nam je Aleksandar Čaklović.