GDCK Krapina proslavilo 120 godina rada

Gradsko društvo Crvenog križa Krapina održalo je svečanu sjednicu Gradskog poglavarstva i Odbora Gradskog društva Crveno

p_236035CK Krapina - IMG_1955 (600 x 450).jpg

Gradsko društvo Crvenog križa Krapina održalo je svečanu sjednicu Gradskog poglavarstva i Odbora Gradskog društva Crvenog križa, proslavivši tako 120 godina postojanja i rada, te 55 godina darivanja krvi. GDCK Krapina od 1953.godine do 2007. zauzima prvo mjesto u županiji po broju davanja krvi prema broju stanovnika. Europski prosjek je cca 3,50%, hrvatski prosjek je 3,50%, a prosjek GDCK Krapina čak 8,45%, pa je zato od 110 gradskih društava u Hrvatskoj GDCK Krapina u protekloj godini zauzeo prvo mjesto po broju davanja.


- Crveni križ je stvoren da ublaži patnje i nesreće ljudi. Kada je bilo najteže i kada nije bilo druge pomoći, našao se Crveni križ i njegovi nesebični i požrtvovni ljudi. Dana 24. lipnja 1859. godine vojske austrijskog carstva i francusko-sardinijskog saveza vodile su bitku nedaleko sela Solferina, u sjevernoj Italiji u kojoj je bilo mnogo poginulih i ranjenih. Posljedice su bile velike patnje i mnogi ranjenici umirali su zbog nedostatka njege. Tada je Henry Dunan užasnut agonijom vojnika u suradnji s mještanima počeo organizirati pomoć. Svoje doživljaje opisao je i u knjizi pod nazivom ´´Sjećanje na Solferino, objavljenoj 1862.g. U knjizi ističe potrebu osnivanja nacionalnih društava koja bi u vrijeme mira obrazovala dragovoljce kao pomoć vojnim sanitetskim službama u ratu i zaštitu ranjenika. Knjiga je uzburkala Europu, osobito vodeće političare. 1863. godine odbor petorice osniva Međunarodni odbor za pomoć ranjenicima, a u listopadu iste godine u Ženevi je održana međunarodna konferencija, gdje je prihvaćeno deset rezolucija koje čine osnivačku povelju Crvenog križa. Kao znak prihvaćen je crveni križ na bijeloj podlozi – upoznao je s prvim počecima rada Crvenog križa ravnatelj GDCK Krapina Davor Šimunović.

Pionir Huđak

Osim rada Hrvatskog Crvenog križa, ravnatelj Šimunović se osvrnuo i na povijest Gradskog društva Crvenog križa Krapina koja ove godine slavi 120 rođendan.

- Krapinčani i stanovnici okolnih mjesta aktivno sudjeluju u humanim akcijama još od 1878 g. kada je trgovac iz Krapine Franjo Huđak organizirao prikupljanje dobrovoljnih priloga za ranjene vojnike i njihove obitelji. Prikupljeni novac predan je u dobrotvorne svrhe, za ranjene vojnike u Bosni. Upravo po tome ta akcija spada u jubilarnu godišnjicu Crvenog križa na zagorskom području – podsjetio nas je. - U to vrijeme u Krapini djeluje i bolnica Crvenog križa, smještena u zgradi, danas u vlasništvu Kotke. Bolnicu je vodio dr. Mirko Crkvenac, krapinski liječnik. 1922. godine osniva se Pomladak Crvenog križa. Tijekom drugog svjetskog rata prikuplja se materijalna pomoć i lijekovi, pruža se pomoć sanitetskom osoblju, smještaju se djeca iz ratom ugroženih područja. Crveni križ postaje masovna, humanitarna organizacija. Vrlo važan zadatak preuzima 1953. g. prikupljanjem krvi i okupljanjem dobrovoljnih darivatelja krvi zajedno sa Hrvatskim zavodom za transfuzijsku medicinu iz Zagreba – govorio je ravnatelj Šimunović o povijesti krapinskog CK-a.

Dodao je i kako je GDCK Krapina 1991. i 1993. za vrijeme Domovinskog rata smjestilo veliki broj prognanika i izbjeglica.

Akcije pomoći

Prošle je godine GDCK Krapina provelo akciju ´´Prepoznaj sebe´´ u kojoj su prikupljeni novčani prilozi za pomoć u troškovima ljetovanja siromašnim učenicima. Prikupljeno je 3.799.89 kuna. Održan je i humanitarni koncert „Djeca – djeci“ na kojem su nastupili učenici osnovnih škola i Srednje škole Krapina na kojem je prikupljeno preko 12 tisuća kuna.

Provodi se i program ´´Pomoć u kući starijim osobama´´ u sklopu Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Program se provodi na području grada Krapine i općine Đurmanec, Petrovsko, Jesenje i Radoboj i obuhvaća ukupno 132 korisnika. Od 1. siječnja 2008. godine GDCK Krapina otvorilo je Dnevni boravak 60 plus koji je otvoren svakog četvrtka od 7 do 15 sati u prizemlju Magistratske 10 u Krapini. Tu osobe starije životne dobi mogu izmjeriti krvni tlak i šećer, dobiti informacije o zdravom načinu života, pročitati novine te se družiti uz društvene igre i radionice.

- Kontinuirano se i dalje prikuplja nova i rabljena odjeća, obuća, hrana, higijenske potrepštine, medicinski kreveti, invalidska kolica i druga pomagala. U postupku je i nabava šatora za djelovanje u elementarnim nesrećama u vrijednosti od 25 tisuća kuna kojeg ćemo zajedno s ostalom opremom prikazati u svibnju na Međunarodnoj vatrogasnoj vježbi u Krapini. A Hrvatski Crveni križ tijekom ove godine namjerava za potrebe općinskih, gradskih i županijskih organizacija osposobiti volontere koji će biti članovi interventnih ekipa Hrvatskog Crvenog križa. GDCK Krapina će ove godine povećati broj zaposlenih sa sadašnjih 12 na 18 djelatnika - upoznao nas je sa budućim planovima ravnatelj Šimunović.

Inače, predsjednica GDCK Krapina je volonterka Dragica Ferjanić, a zastupa ga ravnatelj Davor Šimunović koji je profesionalac.