Krakom ne propada već se opravlja

Razgovor s gradonačelnikom Krapine Josipom Horvatom o gradskom komunalnom poduzeću ´Krakom´ o kojemu se spek

josip_horvat200.jpg

Razgovor s gradonačelnikom Krapine Josipom Horvatom o gradskom komunalnom poduzeću ´Krakom´ o kojemu se spekulira da je pred propašću.

ZL: Najavljena je reorganizacija poduzeća, spajanje pojedinih službi i njihovo ´pretvaranje´ u odjele. Što je napravljeno?

Horvat: Reorganizacija poduzeća ´Krakom´ će u potpunosti biti provedena u periodu od 2-3 tjedna. Osnovna svrha reorganizacije se svodi na smanjenje broja rukovodećih radnih mjesta, na centralizaciju nabave, što je već provedeno, na točno praćenje utroška materijala po radnim jedinicama. Analizom dosadašnjeg stanja utvrđeno je, da su bespotrebno stvarane velike zalihe materijala koje su na početku 2008. godine iznosile 3,7 mil.kuna. Također je analiza pokazala u kojim radnim jedinicama je najveća razlika između prihoda i rashoda. Veliki problem predstavljala je naplata potraživanja, koja je početkom godine iznosila 8,8 mil.kuna, a trenutno je 3,1 mil.kuna.

ZL: Najavljeno je i refinanciranje obveza prema dobavljačima koje su veće od kreditnih zaduženja, iz dugoročnih izvora financiranja. Jesu li refinancirane i ako jesu, koliki je taj kredit kojim se to pitanje riješilo?

Horvat: Da bi se podmirile obveze prema dobavljačima, koje su u 1. mjesecu 2008. godine iznosile s kamatama 14,2 mil. kuna, te da se refinanciraju krediti koji iznose 12,3 mil. kuna s nepovoljnim kamatama, potrebno je sve te obveze riješiti kreditom preko HBOR-a. U prva 4 mjeseca obveze prema dobavljačima su smanjene na 10,1 mil. kuna, a krediti na 11,4 mil. kuna, tako da bi sredstva za refinanciranje iznosila 19 mil. kuna, a dio obveza će preuzeti Gradska plinara. Već iz ovih podataka je vidljivo da ´Krakom´ može servisirati kredite, samo ako se uvede reda u poslovanje. Dodatni problem može stvoriti situacija, da se ne može biti potpuno siguran, da li su to konačne obveze ´Krakoma´, jer se prije nekoliko tjedana dogodila situacija da je došla pravomoćna sudska presuda protiv ´Krakoma´ gdje je dobavljač tužio ´Krakom´ za potraživanje koje nikada nije bilo zavedeno u poslovnim knjigama ´Krakoma´, a nastalo je temeljem Ugovora sklopljenog 2005. god. To je samo jedan primjer kakovih se vjerojatno može očekivati više.

ZL: Neki mediji su prenijeli vijest da je ´Krakom´ zbog tih obveza pred blokadom te da se kao ´slamka spasa´ planira osnivanje tvrtke kćeri za građevinsku djelatnost. O čemu se zapravo radi i zašto se osniva ta tvrtka kćer?

Horvat: ´Krakom´, naravno može biti blokiran od nekih kupaca, ali su sa svima obavljeni razgovori i postignuti su dogovori što se tiče rokova i načina rješavanja njihovih potraživanja. Osnivanje tvrtke kćeri za građevinske djelatnosti nije nikakva slamka spasa, jer ta radna jedinica je zapravo s najviše nerazriješenih situacija i u njoj je zaposleno 60-ak ljudi, a istovremeno ´Krakomu´ nedostaje stručnog kadra. Prema sadašnjim saznanjima od sljedeće godine ´Krakom´ neće više moći izvoditi radove u vlastitoj režiji, a prema Zakonu mijenjaju se i odnosi Grada prema ´Krakomu´, tako da će osnivanje firme kćeri omogućiti da se ta firma može javljati na natječaj koje će raspisivati Grad i ´Krakom´, a i na sve druge.

ZL: Kako je sada stvoren dojam zbog pisanja nekih da ´Krakomu´ nema spasa, bilo bi dobro jasno reći ljudima o čemu se radi. Propada li Krakom ili je na putu oporavka?

Horvat: Jasno i nedvosmisleno treba reći da ´Krakom´ ne propada, jer osnovne djelatnosti ´Krakoma´ prema Zakonu o komunalnom gospodarstvu (vodoopskrba, odvoz smeća, održavanje zelenih površina i groblja) nisu u gubicima i posluju pozitivno, ali se to u ukupnoj masi izgubi. Nekima, koji su i najviše doprinijeli takovom stanju, zbog raznih političkih i inih drugih razloga to bi odgovaralo, te zbog toga šire razne dezinformacije. ´Krakom´ je s ovakvim načinom rada kakav se uvodi definitivno na putu oporavka, građani koji koriste usluge ´Krakoma´ to neće osjetiti, pogotovo ne na cijeni usluga, mada bi to nekim dušobrižnicima odgovaralo, a to se sigurno neće dogoditi. Povećanja cijena usluga neće biti.

ZL: Jasno definirajte dug: kome i koliko Krakom duguje i zašto i tko je napravio taj dug? Znam da imate nalaz revizije. Kakav je on?

Horvat: ´Krakom´ duguje dobavljačima iznose od 1.000 do 1,4 mil. kuna. Obveze su nastajale u periodu od 2001. do 2007. godine. Neka zaduženja su nastala za izgradnju komunalne infrastrukture, prije svega vodoopskrbe, koji kredit se vraća iz cijene vode 2 i 3 kune, zatim kredit za izgradnju gradske knjižnice (koja nažalost nikad neće zaživjeti), leasing za automobile, te krediti za prevladavanje financijskih teškoća. Obveze prema dobavljačima su za kupljeni materijal i kooperante koji su izvodili radove, pri čemu je znakovito, da se u tih 5-6 godina nekim kooperantima plaćalo istog trenutka po ispostavljenoj situaciji, nekima nakon par godina, a od nekih nisu fakture ni zavedene. U Nalazu revizije za 2006. god. utvrđene su najveće primjedbe zbog neprovođenja postupka javne nabave, zbog nenaplaćenih potraživanja, a neke stvari su vrlo dobro, očito smišljeno pokrivene papirima.

ZL: Hoće li biti kakvih postupaka protiv krivaca za moguće nelegalnosti u ranijem poslovanju? Ako neće, zašto neće? Ako da, kome i za što ide prijava?

Horvat: U proteklom vremenu je u ´Krakomu´ bila kontrola policije, ali je sve dobro pokriveno papirima, te bi trebalo provjeriti da li neki kooperanti imaju stvarno toliko strojeva za koliko su napisali da su sa njima radili ili da li su cijevi nabavljene po 68 kuna ili ih je bilo moguće nabaviti po 46 kuna. Mislim, da sam time se rekao, što treba učiniti i tko to treba učiniti.