Maratonska sjednica Županijskog poglavarstva

Autor

Autor Ivančica Jurčević Ni jedna točka dnevnog reda na sjednici Županijskog poglavarstva, od njih 19, nije prošla bez r

grb_zupanije.gif

Autor Ivančica Jurčević

Ni jedna točka dnevnog reda na sjednici Županijskog poglavarstva, od njih 19, nije prošla bez rasprave. Bila je to jedna od maratonskih sjednica na kojoj su se pomnije razmatrali svi materijali.

Posebnu pažnju izazvalo je izvješće Zavoda za javno zdravstvo o epidemiološkoj situaciji iz kojeg je vidljivo da je naša Županija u samom vrhu prema broju oboljelih od tuberkuloze.

Zabrinjava i podatak da je 45 osoba pregledano zbog ugriza bijesne ili na bjesnoću sumnjive životinje. Nadalje zabrinjavaju i uzorci vode iz bunara koja je uglavnom neispravna, oko 97 posto, voda je mutna i puna bakterija. Neispravna je i voda za kupanje u bazenima.

Najviše neispravnih uzoraka vode bilo je u bazenima u Stubičkim Toplicama, u Termama Tuhelj te u bazenima u Krapinskim Toplicama. Ta je činjenica šokirala Poglavarstvo, pitajući se što odgovorni u trima najjačim zagorskim kupalištima rade, a prozvana je i Služba za zdravstvo.

Milan Husnjak, član Poglavarstva, kazao je kako takva služba niti ne treba raditi. To je razbjesnilo djelatnicu Službe Zoricu Franjčec - Capar koji je spomenula kako Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati bazenska kupališta i bazenska voda još nije usvojen, ali već na sljedećoj sjednici članovi Poglavarstva imat će ga pred sobom, kao i katastar svih bunara u Županiji. Iz rasprave proizašli su i zaključci Poglavarstva.

Radna grupa koja se bavi Županijskom slikom zdravlja kao prioritet treba uvrstiti tuberkolozu kao problem, te razraditi mjere za suzbijanje i prevenciju te bolesti. Dalje je zaključeno da se od mjerodavnog Ministarstva zatraži hitno donošenje Pravilnika o uvjetima u bazenskim kupalištima.

Zbog nedostatka higijeničarskih službi sve je veći broj pasa lutalica i leševa na cestama, koji mogu biti izvor zaraze. Hoće li se nešto pokrenuti ili bi, prema prijedlogu lovaca, trebalo zatražiti proglašenje cijelog područja opasnim zbog bjesnoće, pa bi lovci mogli ubijati pse i mačke po selima bez ograničenja. Zasad smiju pucati po sumnjim životinjama samo 300 metara od naselja.

Izvor: Večernji list