[NACIONALNI POBJEDNICI] Krapinski dječji vrtić 'Sunčica' proglašen najljepšim dječjim vrtićem u Hrvatskoj

dv sunčica nagrada1.jpg

Dječji vrtić 'Sunčica' iz Krapine proglašen je najljepšim dječjim vrtićem u Hrvatskoj, na svečanoj dodjeli nagrada ekološko obrazovnog projekta Hrvatske radiotelevizije 'Najljepši školski vrt'.

Izuzetno sam ponosna na ovu nagradu, jer je stigla u najljepši frtalj svijeta, moje Hrvatsko zagorje i u prijestolnicu kajkavske kulture - Krapinu. Tim priznanjem je zagorski tradicijski vrt dobio zasluženo mjesto na nacionalnoj razini – rekla nam je voditeljica vrta Jasna Čiček Vorih. Napomenula je i kako stručno povjerenstvo prilikom izlaska na teren i ocjenjivanja najljepših školskih vrtova uzima u obzir više kriterija, a osim estetskog sklada i cjeline, ocjenjuje i  bogatstvo bioraznolikosti vrsta, način kako je ekologija involvirana  u cijeli proces i naravno u kojoj mjeri i kako su djeca uključena u aktivnosti.

O njihovom smo tradicijskom vrtu i mi pisali nedavno, kada su nam predstavili koliko je važno da djeca od malena uče o važnosti šuma i očuvanja prirode, ali i tradicije. - Naš zagorski tradicijski vrt, prije svega  sadrži u sebi etno elemente iz ovog podneblja s namjenom očuvanja tradicije i edukacije djece (npr. klopotec, starinska preša i bunar pokriveni škopom, kola sa sijenom, sijačica, plug), kao i bogatstvo bioraznolikosti cvjetnih, voćnih, vinskih sorti i vrsta ( noha, izabela, bela kuruza, crni dud,oskoruš,  fijolice , zajčeki, šeboj, božuri itd.). Međutim, svakom tom etno elementu nastojali smo, osim primarno estetske funkcije, podariti novu sadržajnu i utilitarnu funkciju (npr. fotelje od recikliranih drvenih bačvi, šefovi, ćupovi kao posude za začinsko bilje, lanci od češera koji vizualno prekrivaju žičanu ogradu a omotani sa nezasoljenom mašću i sjemenkama služe kao hranilica za ptice itd.). U svom vrtu nastojali smo svaki element uzeti iz prirode,reciklirati, obnoviti i podariti mu novi sadržaj. Tim primjerima djeci želimo pokazati primjer samoodrživosti i samodostatnosti, bez  konzumerizma suvremenog društva. Sadeći vlastito bilje i voćke, začine, izrađujući hranilice za ptice, ukrase i igračke od ekološki prihvatljivog materijala (češeri, žirevi, kore drveta, razni šumski plodovi), pripremamo djecu za vrijeme nadolazećih  klimatskih i energetskih promjena – rekla je Čiček Vorih te ovom prilikom zahvalila ljudima koji su ovaj vrt učinili posebnim mjestom, Franji Šafranku na ručnoj izradi pletenih ogradi od lijeske, Stjepanu Šalamonu i Udruzi Naš zavičaj na izradi škopova od slame na bunaru i preši, kao i svim vrtarima i vrtlaricama na darivanju autohtonih sorti cvijeća, voćki i vinove loze.

Na samoj dodjeli nagrade uz voditeljicu vrta i gradonačelnika Krapine Zorana Gregurovića, prisustvovali su i Bubamarci iz DV Sunčica koji su sudjelovali u ovom projektu. - Osim ponosa i uzbuđenja, djeca su sretna jer ćemo sva dobivena novčana sredstva usmjeriti na idući projekt "Vrtić u šumi, šuma u vrtiću" – rekla je Čiček Vorih.

 

Osim krapinskog dječjeg vrtića koji je nacionalni pobjednik u kategoriji dječjih vrtića, gdje je za sobom ostavio veliku konkurenciju, Zlatnu povelju za pobjednički školski vrt osvojila je OŠ Sirač, nagradu za najljepšu učionicu na otvorenome dobila je OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića iz Varaždinskih Toplica, a Zelenu povelju Fonda za energetsku učinkovitost osvojila je OŠ iz Lipika. Nagrada Ministarstva poljoprivrede za tradicijski uzgoj otišla je u Baranju, u Osnovnu školu Draž. Dodijeljena je i nagrada za najljepšu područnu školu, a ove je godine to Osnovna škola Gola - Područna škola Otočka, piše HRT.

Pobjednici su dobili novčane nagrade u vrijednosti od 10 tisuća kuna, kao i darove privatnih donatora koji podupiru projekt, među njima i Stražaplastika iz Huma na Sutli, Aquae Vivae Krapinske Toplice te Muzeji Hrvatskog Zagorja.

Osim toga, ujedno je otvoren i natječaj za ovu godinu, na koji se, do 22. travnja, mogu prijaviti osnovne škole, dječji vrtići, srednje škole, učenički domovi, centri za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju te domovi za djecu bez odgovarajuće roditeljske srkbi, slanjem prijave na mail [email protected]. Radi se o projektu koji se provodi već 28 godina i promiče isključivo organsku poljoprivredu, uzgoj izvornoga i domaćeg bilja, prepoznavanje ljepota vlastitog krajolika te povratak tradicijskim vrtovima.

Svečanu dodjela bit će emitirana u nedjelju, 20. ožujka, u 14.30 sati na drugom programu HTV – a.

NAjčitanije