Preko Krakoma financiran je rad HNS-a?

Autor

Krapinski gradonačelnik Josip Horvat najavio je mogućnost podnošenja kaznene prijave protiv smijenjenog direktora Krakom

horvat_krapina200.jpg
Krapinski gradonačelnik Josip Horvat najavio je mogućnost podnošenja kaznene prijave protiv smijenjenog direktora Krakoma Željka Vincelja. Osnova za to mogao bi biti nalaz državne revizije, kaže Horvat, koja je pronašla niz nepravilnosti.

Skupština krapinskog komunalnog poduzeća Krakom razmotrit će mogućnost podnošenja kaznene prijave protiv bivšeg direktora Željka Vincelja, najavio je Josip Horvat, gradonačelnik Krapine, koji je 83 postotni vlasnik Krakoma.

Na sjednici Skupštine održanoj ove srijede predstavnici suvlasnika (uz Grad Krapinu to su i općine Radoboj, Jesenje, Đurmanec i Petrovsko) dogovorili su da će od državne revizije zatražiti da izvrši pregled poslovanja Krakoma u 2005., kao što je to izvršila za 2004. godinu, o čijem je nalazu Horvat na prošlotjednoj konferenciji za novinare obavijestio medije.

-Bivši direktor pokušava svoju smjenu prikazati kao čistu političku smjenu, da nije bilo razloga, da Krakom posluje pozitivno, itd. Nalaz revizije Krakoma, koja je obavljena prošle godine, direktor je dobio u prosincu prošle godine i do trenutka smjenjivanja nije je predočio Skupštini, što je bio obvezan učiniti. Zbog toga smo mi zatražili taj nalaz od državne revizije i prekjučer smo ga dobili. Između ostalog, revizija je konstatirala da Krakom ima 9 milijuna i 300 tisuća kuna nenaplaćenih potraživanja, što je, preslikano na gradski proračun, polovica izvornih prihoda Grada –rekao je Horvat te naveo ostale stavke iz nalaza revizije, kojima obrazlaže Vinceljevu smjenu.

«Komentar nije potreban»

-Kratkotrajna imovina Krakoma vrijedila je 12,4 milijuna kuna, a kratkotrajne obaveze su bile 19 milijuna. Dugoročne obaveze oko 11 milijuna kuna. Ono što također revizija evidentira i na što ukazuje je da je nabava usluga rada strojem bila planirana do iznosa od 200 tisuća kuna, kako ne bi trebalo provoditi natječaj, a istovremeno je s istim tim izvršiteljem usluge u toj godini izvršena usluga za iznos od 2 milijuna 656 tisuća kuna. Mislim da komentar nije potreban –rekao je Horvat te na novinarsko pitanje o kojem se izvršitelju usluga radi odgovorio da revizija to ne navodi, no da u Gradu Krapini znaju o kome se radi.

-Ono što je bitno i zbog čega se sad tolika halabuka digla je to da HNS više neće moći financirati rad svoje stranke preko Krakoma. Jer ti izvođači su uglavnom, ja bih rekao u 99% slučajeva, bili članovi HNS-a –rekao je Horvat.


Milijun i «kusur» za intelektualne usluge

Nadalje, Horvat navodi da je državna revizija pronašla i druge nepravilnosti, kao što je nabavka intelektualnih usluga, koje su, kaže Horvat, bili planirane u iznosu do 200 tisuća kuna, a onda bez natječaja nabavljene u iznosu od milijun i 219 tisuća kuna.
-Bez primjene postupka javne nabave, nabavljeno je roba, potrošni materijal i automobili u ukupnoj vrijednosti 9 milijuna 819 tisuća kuna. Zatim, tu je i jedan simptomatičan primjer gdje su jedanput raspisali natječaj za nabavu roba i zaključen je ugovor na iznos od milijun 569 tisuća kuna, a od istog dobavljača je nabavljena roba u ukupnoj vrijednosti 3 milijuna 423 tisuće kuna i sve to, naravno, bez suglasnosti Skupštine –rekao je Horvat te najavio mogućnost podizanja kaznene prijave protiv smijenjenog direktora.

Kako nam je rekao nakon ovotjedne sjednice Skupštine, nalaz državne revizije bit će tema dnevnog reda iduće sjednice, nakon što se s tim nalazom upoznaju svi članovi Skupštine.
-Nakon toga razmotrit ćemo mogućnost, odnosno, vidjeti ima li osnove za podizanje kaznene prijave –najavio je Horvat.

Zagorski list