Sterilan pribor, manja mogućnost zaraze

U prostorijama Gradskog društva Crvenog križa u Krapini svakim radnim danom od ponedjeljka do petka u vremenu od 12 do 1

p_918090predavanje droga (600 x 450).jpg

U prostorijama Gradskog društva Crvenog križa u Krapini svakim radnim danom od ponedjeljka do petka u vremenu od 12 do 15 sati anonimno i besplatno dijelit će se pribor za injiciranje. Riječ je o besplatnoj i anonimnoj zamjeni štrcaljki i igala za potrebe aktivnih intravenoznih korisnika droga.

Osim besplatnog dijeljenja sterilnog pribora dipl. socijalna radnica Valentina Hanžek ukoliko će to korisnici tražiti pružit će savjete, psihološku pomoć, mogućnost testiranja na HIV/AIDS, na hepatitis B/C kao i pomoć pri liječenju ovisnosti. Važno je naglasiti da dva ili više puta uporabljena igla može biti uzrok različitih bakterijskih infekcija i upala, te da dijeljenje pribora s drugom osobom nosi visoki rizik od zaraze virusom hepatitisa B/C, te HIV-a. Spriječiti to, zadaća je koju će provoditi GDCK Krapine. Provodit će program suzbijanja bolesti ovisnosti i smanjenja štete koji je prezentiran od strane Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, a provodi se od 1. travnja ove godine. Upravo je o njemu u Krapini uz nazočnost predstavnika CK Krapina i CK KZŽ, predstavnika PU, Županije, Grada, Doma zdravlja, Obiteljskog centra i Centra za prevenciju ovisnosti govorio mr. dr. sc. dr. Siniša Zovko iz Hrvatskog Crvenog križa.

I alkohol je veliki problem

Hrvatski Crveni križ taj program u suradnji s Ministarstvom zdravstva provodi od 1998. godine. Specifičan je to program koje je odobren Nacionalnom strategijom borbe protiv zlouporabe droge, a koji se odnosi na aktivne intravenozne korisnike droge.

- Ti se programi sastoje u anonimnom i besplatnom dijeljenju pribora za injiciranje. To se radi zato da bi se smanjile mogućnosti zaraze i širenja bolesti poput hepatitisa B ili hepatitisa C, odnosno HIV-a koji uzrokuje AIDS. Program smo otvorili u Krapini i time je pripao u lepezu HCK koji zasada postoje u Zagrebu, Zadru i Novoj Gradiški – rekao je dr. Zovko, dodajući kako u Hrvatskoj ima otprilike oko 60 do 70% intravenoznih korisnika koji su zaraženi hepatitisom B ili C, dok je ih je 0,8% zaraženo HIV-om.

U Hrvatskoj je registrirano 22.500 ovisnika o drogi. No, kad se govori o sivoj brojci, kaže dr. Zovko, na temelju iskustva kolega iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo koji to kvalitetno epidemiološki prate, procjenjuju da na taj broj od 22.500 ovisnika treba dodati otprilike još 20% da bi se došlo do pravog broja.

- U svijetu je glavni modalitet širenja AIDS-a intravenozna uporaba, dok je u Hrvatskoj to još većinom seksualnim putem. Broj ovisnika je u porastu, i to ne samo o drogama. I alkohol je tu veliki problem jer u Hrvatskoj ima 340 tisuća osoba koje su medicinski definirane kao alkoholičari – navodi dr. Zovko.

Naveo je i primjer Ukrajine u kojoj je 5% populacije zaraženo HIV-om.

- Ako slučajno doživite prometnu nesreću u Ukrajini i morate u bolnicu na hitnu transfuziju krvi, šansa da dobijete HIV vam je oko 80%. No, nema razlike, čitav je svijet izložen problemu droge – ispričao je dr. Zovko.

Ispred Centra za prevenciju ovisnosti KZŽ Jadranka Vuković koja honorarno radi u Centru od njezina osnutka i ispred Grada Krapine gradonačelnik Josip Horvat podržali su prezentirani program.

Gradsko društvo Crvenog križa Krapina
Magistratska 10 (prizemlje)
Radnim danom od 12 do 15 sati
tel: 049/372-141

NAjčitanije