Svečano otvorena Kružna staza Hušnjakovo, duga 2,5 kilometara

Autor sp/kp

Staza povezuje tri važne lokacije koje čine tematsku cjelinu prostora – Muzej krapinskih neandertalaca i paleontološki spomenik prirode Hušnjakovo, obližnje jezero Dolac i ruševnu kapelu Sv. tri kralja kao najvišu točku staze

dolac

Kod jezera Dolac u Krapini danas je svečano otvorena Kružna staza Hušnjakovo, duga 2,5 km, koja povezuje tri važne lokacije koje čine tematsku cjelinu prostora – Muzej krapinskih neandertalaca i paleontološki spomenik prirode Hušnjakovo, obližnje jezero Dolac i ruševnu kapelu Sv. tri kralja kao najvišu točku staze.

Stazu je uredila Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije u sklopu projekta Enjoyheritage. Ukupna vrijednost provedbe aktivnosti Ustanove je 145.702,50 EUR od čega 85% sufinancira program Interreg V-A Slovenija – Hrvatska. Kružna staza Hušnjakovo namijenjena posjetiteljima različite dobi i interesa, naročito mlađoj populaciji, a zamišljena je kao mjesto za edukaciju i rekreaciju.

Na stazi se nalazi 8 interpretacijskih točaka s elementima kao što su interaktivne ploče, geološki stup, špilja i vremeplov u obliku tobogana, na kojima se nalaze zanimljivosti o životu neandertalaca. Glavni cilj projekta je razvoj održivog  turizma u pograničnom području na temelju privlačne interpretacije prirodne i kulturne baštine. Kroz projekt će se razmjenom praksa i znanja razviti zajednička strategija za interpretaciju i održivo upravljanje zaštićenim područjima s obje strane granice, koja će nadograditi postojeće stručne osnove i postaviti smjernice za prekogranično povezivanje, s ciljem upravljanja posjetiteljima i ciljanim skupinama dionika, istaknuto je na otvorenju staze.

Projekt je predstavila ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode KZŽ Dijana Hršak, ističući da staza ide putevima dedeka Kajbumščaka, a najviše se radilo oko jezera. - glavnina staze prolazi šumama koje su u vlasništvu Hrvatskih šuma, dok je najviša točka staze na parceli koja je u vlasništvu Crkve. Hvala svima koji su nam izašli u susret i svim partnerima na projektu, od djelatnika Muzeja krapinskih neandertalca, do ZARA-e i Županije. Ova staza je prva koja se uređuje u roku projekta, a očekujemo vrlo brzo još četiri otvaranja sličnih sadržaja u Hrvatskoj i Sloveniji – istaknula je Dijana Hršak, dodajući da su se u projekt uključili učenici OŠ Augusta Cesrca Krapina, koji su izradili ilustracije upotrijebljene pri izradi priručnika, a njihove su ilustracije uvećane i postavljene oko jezera Dolac.

Ravnateljica Hršak objasnila je i zašto se za otvaranje ove staze odabrao baš današnji dan, odnosno datum. - 23. kolovoza 1899. godine je Dragutin Gorjanović Kramberger došao u Krapinu i na ovom lokalitetu iščeprkao ljudski zub iz pijeska te se uvjerio da se ovdje radi o staništu čovjeka, a ne samo životinja i shvatio kolika je važnost ovog lokaliteta. Taj je datum podcrtan crvenom olovkom u njegovom dnevniku. Danas, 119 godina kasnije, ovdje otvaramo ovu stazu koja govori o baštini neandertalaca – istaknula je Hršak.

Gradonačelnik Krapine Zoran Gregurović Gregurović bio je iznimno zadovoljan uređenjem lokaliteta. - Prije oko dvije godine smo vidjeli natječaj koji je izašao i prvo mi je palo na pamet kako da se uredi ovaj lokalitet. Predložili smo to Ustanovi, KZŽ je podržala prijavnicu i hvala im u ime Grada Krapine i svih građana. Ustanova je bila nositelj projekta, mi smo bili pridruženi partneri. Ovo je lokalitet koji je polako počeo venuti i zapuštati se i drago mi je što će dobiti ovdje jedan novi život, a sigurno na tome neće stati i pokušat ćemo još nekoliko stvari napraviti da se ovaj lokalitet i kompleks razvije. U svakom slučaju, u prilog tome ide i da ovo postane manje prometna zona jer smo potpisali ugovor s HŽ- om za izmještanje željezničko – cestovnog prijelaza Dolac, ovaj šumski put pretvoren u cestu bit će na neki način zatvoren za promet i dobit će se lijepi ulaz prema Dolcu, a tu je  i projekt Crna kraljica koji bi trebao povezati ova tri glavna lokaliteta u gradu, koji se vežu oko samog centra Krapine – napomenuo je Gregurović.

Župan Željko Kolar napomenuo je da su prekogranični projekti najteži za provedbu jer je potrebno pripremiti predfinanciranje. – Međutim, ovo je bila šansa koja se  nije smjela propustiti, imali smo sjajne partnere i u Sloveniji i u Hrvatskoj, a i lokalitet je fenomenalan i trebalo ga je iskoristiti.  Danas smo ovdje na Hušnjakovom, sutra u Radoboju, tu ej Abeceda prirode, Staza kroz krošnju u Zelenjaku, to je sve  doprinos Krapinsko – zagorske  županije, ova područja staviti u funkciju, ali prije svega i domaćih ljudi, koji mogu ponovno koristiti ove prostore. To je i jedan dodatni sadržaj, kada preko 80 ili 100 tisuća ljudi dođe u Muzej, da im ponudimo još nešto i produžimo njihov boravak ovdje u Krapini. Stoga, čestitke na dobro odrađenom projektu – rekao je Kolar.

Projekt Enjoyheritage sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru programa Interreg V-A Slovenija - Hrvatska. U projekt je uključeno sedam slovenskih i hrvatskih partnera: Općina Slovenska Bistrica kao vodeći partner i partneri Zavod Republike Slovenije za zaštitu prirode (PJ Maribor), Zavod za turizam Maribor-Pohorje, Park prirode Žumberak, Općina Vrsar, grad Ozalj i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-Zagorske županije.

Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.221.554 eura, od toga iznosi visina sredstava EFRR 1.038.312 eura. Projekt je započeo 1.10.2016., a trajat će do 31.3.2019. godine.