Vraćen obnovljeni jelen u muzejski park

Autor

U okviru uređenja Parka krapinskog neandertalca postojeće skulpture koje se od sedamdesetih godina u njemu nalaze, lijev

p_735241jelen (600 x 450).jpg

U okviru uređenja Parka krapinskog neandertalca postojeće skulpture koje se od sedamdesetih godina u njemu nalaze, lijevaju se u broncu. Te su skulpture u parku postavljenje u vrijeme prvog uređenja, a njihov je autor kipar Stanko Tucaković. Kako su bile izrađene od okirol plastike, stalna izloženost atmosferilijama dovela je do postupnog uništavnja. S obzirom da je u sklopu velikog projekta uređenja novog muzeja Ministarstvo kulture podržalo lijevanje kipova u bronci, tako su već obnovljeni kipovi neandertalske obitelji i neandertalaca na nalazištu, zatim špiljska pantera, dva dabra te sada skulptura golemog jelena, koja je bila najkritičnija. Jelen izliven u bronci u ljevaonici umjetnina Akademije likovnih umjetnosti, prošlog tjedna postavljen je na isto mjesto na kojem je bio te se trenutno završno uređuje.

- Još predstoji uređenje špiljskog mjedvjeda i vuka za ovu godinu te losa za sljedeću. Time bi se zaokružila zaštita skulptura lijevanjem u broncu i uređenje parka, koje je uklopljeno u novom idejnom rješenju. Želja nam je da se uredi i nosorog koji je nekada tu bio. No, kako je bio uz samu prugu uništen je vibracijama, atmosferilijama i vandalizmom. To je jedni kip koji se mora izraditi novi. Nama je to važno jer je nosorog bio važna poslastica pračovjeka. Time bi ujedno zaokružili naše životinjsko carstvo jer te kipove vole i djeca i odrasli i vole se uz njih fotografirati, a oni vizualno dobro prikazuju vrijeme pračovjeka – rekla nam je viša kustosica Muzeja evolucije, Vlasta Krklec, dodajući da kad se cesta pretvori u šetnicu, onda će sve postati jedna lijepa cjelina.

Inače cijela ova godina u Muzeju evolucije i nalazištu pračovjeka Hušnjakovo obilježena je 60. godišnjicom proglašenja ovog lokaliteta prvim paleontološkim spomenikom prirode u Hrvatskoj, što se dogodilo 22. studenog 1948. godine.