FOTO: Vesela završnica trećeg izdanja programa 'Na konju u Muzeje'

Autor Zagorje.com
Na konju u Muzeje 2024_završna svečanost 11_Luka Smuk.jpg

Šećer na kraju muzejsko-edukativnog programa Na konju u Muzeje Muzeja Hrvatskog zagorja svakako je bila završna svečanost održana u subotu, 7. prosinca, u Muzeju „Staro selo“ Kumrovec.

Ove su godine, u trećem izdanju programa, djeca, roditelji te ostali posjetitelji završnice, osim u lijepom vremenu, uživali i u pet različitih radionica, jahanju i druženju s konjima, vožnji u kočiji, dolasku svetog Nikole i Krampusa te podjeli poklona. Kruna programa, ali i završnice, bila je dodjela dodatnih nagrada Muzeja Hrvatskog zagorja djeci koja su sudjelovala na ukupno četiri ili pet radionica programa u razdoblju od 2. studenog do 1. prosinca, te izvlačenje glavne nagrade koju je osigurao Centar Ritam s konjem. Ovogodišnja je sretna dobitnica djevojčica Lota Martinolić.

Za dobro raspoloženje i uspješnu završnu svečanost zaslužni su mnogi – sveti Nikola i Krampus koje su utjelovili članovi Etno udruge Kolovrat, obitelj Kolman koja je dovela konje i kočiju, djelatnici Centra Ritam s konjem na čelu s Josipom Knezićem, koji su zaslužni za glavnu nagradu i jahanje konja, kao i domaćini, djelatnici Muzeja „Staro selo“ Kumrovec s voditeljicom Anitom Paun Gadža. Izvrsne fotografije, što završnice, što radionica, ponovno potpisuje fotograf Luka Smuk.

Podsjetimo, muzejsko-edukativni program Na konju u Muzeje održavao se od 2. studenog do 7. prosinca tako da je prvih pet vikenda u tom razdoblju bilo rezervirano za radionice u svim jedinicama MHZ-a (svaki je muzej proveo ukupno četiri radionice tijekom tih vikenda prema unaprijed dogovorenom rasporedu), dok je u subotu, 7. prosinca, održana završna svečanost u Kumrovcu.

Zajednička tema programa bio je konj, kojim se, kroz radionice i muzejsko-edukativnu publikaciju, svaka od ustrojstvenih jedinica Muzeja Hrvatskog zagorja bavila na drugačiji način, pripadajućom podtemom. Sudionici radionica u Dvoru Veliki Tabor naučili su nešto više o korištenju konja za prijevoz, s posebnim naglaskom na kočije, u Galeriji Antuna Augustinčića bavili su se konjima u umjetnosti, dok su u Muzeju krapinskih neandertalaca slušali o prošlosti i evoluciji konja. Muzej seljačkih buna ispričao je priču o vojnim konjima i vitezovima, a Muzej „Staro selo“ Kumrovec o konjima kao tradicijskim drvenim igračkama.

Ovogodišnje je izdanje programa ujedno statistički najuspješnije do sada – šezdesetero djece sudjelovalo je na svim radionicama, među kojima ih je devetnaestero bilo na njih četiri ili pet (čime su i zaslužili dodatne nagrade). Gledajući po svim ustrojstvenim jedinicama Muzeja Hrvatskog zagorja, bilježimo ukupno 135 dolazaka na radionice. Uvedeni su i neki noviteti, poput Instagram stranice programa te korištenja QR kodova putem aplikacije Qurko, kao i bogatije nagrade te dodatni sadržaji na svakoj od radionica.

Program su, uz potporu ravnatelja Jurice Sabola, uspješno provele djelatnice MHZ-a: Petra Šoltić (viša muzejska pedagoginja Galerije Antuna Augustinčića), Lorka Lončar Uvodić i Mirjana Biljan (muzejska pedagoginja savjetnica i muzejska pedagoginja Muzeja krapinskih neandertalaca), Josipa Pavlović Požgaj (muzejska pedagoginja Muzeja seljačkih buna), Tatjana Brlek i Mateja Harapin (muzejska savjetnica i muzejska pedagoginja Muzeja „Staro selo“ Kumrovec) te Jelena Bužanić (kustosica Dvora Veliki Tabor i koordinatorica programa).

Muzeji Hrvatskog zagorja od srca zahvaljuju svim sudionicima programa Na konju u Muzeje te novo druženje s drvenim konjićima zakazuju za iduću godinu!

NAjčitanije