FOTOGALERIJA: Novi mladi zagorski čuvari prirode završili edukacije u programu 'Ptiček'

Autor rj/jk
  IMG_0356.JPG

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije Zagorje zeleno i ove je godine organizirala dvodnevne radionice u sklopu programa „PTIČEK - program senzibiliziranja i potvrđivanja mladih čuvara prirode u Krapinsko – zagorskoj županiji“, i to po 16. puta.

Radionice su održane jučer u Radoboju kod Centra za prirodu Zagorje te danas na području značajnog krajobraza Zelenjak - Risvička i Cesarska gora, a provodili su ih edukatori s Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije u Zagrebu, Geološkog odsjeka PMF-a te Javne ustanove.

FOTOGALERIJU SA SVEČANOSTI POGLEDAJTE OVDJE.

Svrha programa je ciljanim senzibiliziranjem i edukacijom pridobiti širok krug budućih suradnika, a posebno mladih za razumijevanje, kasnije i sudjelovanje u provođenju raznovrsnih akcija i mjera zaštite biološke i krajobrazne raznolikosti na području Krapinsko-zagorske županije kao što su istraživanja, opažanja, dojavljivanja, praktično sudjelovanje u projektima, rad u udrugama i slično.

 

Nakon završetka radionica, danas je u Vili Zelenjak – Ventek održana svečana podjela potvrda sudionicima radionica kao dokaz uspješno obavljene edukacije.

Ravnateljica Javne ustanove 'Zagorje zeleno' naglasila je kako je ovo 16. godina kako provode program, kroz u kojem je do sada sudjelovalo 357 učenika iz petih, šestih i sedmih razreda iz svih osnovnih škola na području županije, a ove godine 24 učenika iz 6 škola: OŠ V. Kovačića Hum na Sutli, OŠ J. Broza Kumrovec, OŠ Marija Bistrica, OŠ Donja Stubica, OŠ A. Kovačića Zlatar i OŠ Krapinske Toplice.

-Cilj nam je nastaviti provoditi ovaj vrijedan projekt koji doprinosu podizanju ekološke svijesti i produbljenju znanja djece i mladih o važnosti očuvanja prirode i zaštiti prirode. Ova djeca koja su sudjelovala imala su prilike upoznati rad Javne ustanove i upoznati prirodu na zanimljiv i drugačiji način – rekla je Hršak.

Autor programa 'Ptiček', prof. Ivan Martinić sa Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije u Zagrebu, naglasio je kako je ovo po standardu i konceptu jedinstveni projekt u Hrvatskoj. – Djecu učimo za odgovorno i angažirani pristupanje prirodu sa što više konkretnih aktivnosti, gdje pokušavamo postići da osim da budu ekološko osviješteni ljudi, jednog dana budu suradnici Javne ustanove, ali i da svoje karijere možda vežu uz poslove s prirodom i okolišem. Konkretno, kroz edukaciju uče zavičajne vrijednosti, pravila održivog razvoja, zabrane u zaštićenim područjima, osnovne pojmove u ekologiji te imaju radionice vezane uz geološku baštinu i najčešća staništa u Zagorju – pojasnio je Martinić.

 

Učenici i učitelji zahvalili su edukatorima na vrijednim znanjima koja su na njih prenijeli, a projekt su pohvalili i gradonačelnik Klanjca Zlatko Brlek i načelnik Kumrovca Robert Šplajt.

-Da iz svake generacije ostanu dva, tri učenika koji će se baviti zaštitom prirode, to je ogroman dobitak za sve. Naše Zagorje još uvijek je zeleno, a na svima nama je obaveza da to čuvamo koliko najviše možemo – rekao je Brlek.

-Drago mi je da su i ovim putem djeca imala prilike učiti o flori u fauni, o čemu se educiraju od vrtića preko škole kako bi im se ukazalo na važnost da se priroda zaštiti. Imamo što djecu naučiti i obaveza nam je otpeljati ih na pravi put da shvate da bez očuvanja prirodnih vrijednosti nema kvalitetnog života ni u jednom kraju – rekao je Šplajt.

 

 

 

 

 

NAjčitanije