RIDE&BIKE Zagorci i Slovenci razvijaju biciklističke i konjičke staze

Autor M. Bašak

Predstavljena završnica projekta prekogranične suradnje RIDE& BIKE kojim su trasirane biciklistčke i konjičke rute na području Krapinsko - zagorske županija, na dijelu Zagrebačke županije i sa slovenske strane

  Image00005.jpg

U ponedjeljak je u Villi Zelenjak – Ventek u Kumrovcu održano predstavljanje prekograničnog projekta „RIDE&BIKE“ ili punog naziva Razvoj selektivnih oblika turizma prekogranične turističke destinacije. Taj selektivni oblik turizma uključuje biciklizam i konjički sport. Završnicu projekta predstavila je voditeljica projekta Tanja Ivek istaknuvši kako je svrha projekta prekogranične suradnje „RIDE&BIKE“ bila  nadogradnja standardne turističke ponude te povećanje konkurentnosti i prepoznatljivosti prekograničnog područja kao jedinstvene prekogranične destinacije s bogatom ponudom turističkih sadržaja temeljenih na doživljajima prirode i gastronomije te kulturne baštine i aktivnom odmoru. Ukupna vrijednost projekta iznosi 395.846, 60 eura, a trajao je 15 mjeseci. Projekt je odobren u sklopu Operativnog programa Slovenija - Hrvatska 2007.-2013. te je djelomično financiran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj.

Voditelj projekta je Zagorska razvojna agencija, a partneri u projektu Turistička zajednica Krapinsko-zagorske županije, Turistička zajednica Savsko-sutlanska dolina i brigi, Razvojna agencija Kozjansko, Razvojna agencija Sotla i Javni zavod za kulturo, šport, turizem in mladinske dejavnosti Sevnica. Trasirana je  i digitalizirana mreža biciklistička ruta u KZŽ – 21 ruta ukupne dužine 688 km koje su ujedno umrežene u prekograničnu mrežu biciklističkih ruta. Također je trasirana i digitalizirana konjička staza u našoj županiji s 2 odvojka prema Zagrebačkoj županiji (Kraljevec na Sutli – Dubravica) i Republici Sloveniji (Hum na Sutli – Rogatec).

Uređena odmorišta za bicikliste su u Kumrovcu, Gornjoj Stubici, Mariji Bistrici, Desiniću i Kraljevcu na Sutli, a za konje u Desiniću, Sveti Križ Začretju, Budinščini i Železnici.

Geografski je pokriveno područje Krapinsko-zagorska županije, Dio Zagrebačke županije (općine Brdovec, Marija Gorica i Dubravica), Savinjska regija (općine Dobje, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Rogaška Slatina, Rogatec, Podčetrtek i Kozje), Spodnjeposavska regija (općine Sevnica, Krško, Brežice, Radeče, Kostanjevica na Krki, Bistrica obSotli).

Direktorica ZARA-e Karolina Barilar naglasila je kako je ZARA bila vodeći partner u projektu koji im je bio veliki izazov, pohvalivši odličnu suradnju sa slovenskim partnerima s kojima već godinama surađuju na mnogobrojnim projektima. Načelnik Kumrovca Dragutin Ulama pohvalio je ZARA-u  što je Kumrovec uvrstila u svoju biciklističku rutu,  jer će na taj način moći spojiti biciklističku rutu s projektom kamp odmorišta koji planiraju graditi u Kumrovcu, što će mu dati još veću turističku vrijednost.

Alen Gerek, pomoćnik ministra pomorstva, prometa i infrastrukture također je pohvalio projekt i naglasio kako moramo slijediti put slovenskih partnera koji su daleko ispred nas kada je riječ o aktivnom načinu života i suživota s prirodom.

- Zagorje promoviramo kao destinaciju aktivnog odmora gdje gosti mogu uživati u gastro i eno ponudi, mogu se kupati u  bazenima, obići muzeje, a kroz ovaj projekt to sada mogu biciklima ili jašući  - rekao je zagorski župan Željko Kolar te dodao kako na taj način educiramo i ljude da je rekreirati se zdravo. Nakon prezentacije uslijedio je aktivan dio događanja, vožnja biciklima i kočijama, odmor kod OPG Broz u Kumrovcu te okrjepa kod uređenog odmorišta za bicikle kod Zdenca radosti.

 

NAjčitanije