Breskva je korisna i protiv debljine, a u Zagorju najviše cijenimo domaću vinogradarsku

Autor zagorje.com

Ovih je dana dozrela naša domaća, vinogradarska breskva, stara sorta koja je puno je otpornija na bolesti od novijih sorti.

Breskva

Breskva se na tablici voća po važnosti nalazi na trećem mjestu i to odmah iza superzdrave jabuke i kruške. Bogata je kalijem, fosforom, magnezijem, kalcijem, sumporom, klorom, željezom, bakrom i cinkom i vitaminima. Svježa breskva preporučuje se djeci, bolesnicima, pretilim osobama, a suha sportašima, trudnicama i dojiljama. Kod breskve su ljekoviti list, cvijet, plod i jezgra (sjeme) koštice. List i cvijet breskve kao lijek mogu se koristiti samo u slučaju da biljka nije prskana pesticidima. Jer ako je, nikako nemojte raditi kupke niti piti čaj. Breskva je niskokalorična pa je korisna i u borbi protiv debljine.

Breskva potječe iz Kine, gdje se uzgajala čak 1.500 godina prije Kristova rođenja. Plod breskve, u Kini zvan to, bio je neka vrsta religijske relikvije. Za to voće s pravom se kaže da je najljepši dar Istoka Europi. Iz Kine je – karavanskim putevima preko Azije - stigla do Sredozemlja i duboko u kopno Europe. Breskvu u Europi najviše proizvode Talijani, pa Francuzi, Španjolci i Grci. Čaj se priprema od listova i cvjetova i koristi se kod grčeva u želucu i čišćenju organizma. U regulaciji probave i mokrenja pomaže breskvin sok, dok se od listova i cvjetova breskve pripremaju oblozi i kupke za umirenje bolova, liječenje reume te nekih kožnih bolesti. Sada je njezino vrijeme zrelidbe i užvajte u njezinom posebnom i osvježavajućem okusu.

Ovih je dana dozrela naša domaća, vinogradarska breskva, stara sorta koja može narasti preko 8 metara visine i puno je otpornija na bolesti od novijih sorti.

Postoji mnogo vrsta vinogradske breskve, a razlikuju se po vremenu sazrijevanja, boji kožice i mesa, krupnoći, dlakavosti, mirisu, aromi.

NAjčitanije