[IMENDANI] Katolici slave 'Janušovo', blagdan sv. Ivana, apostola i evanđelista
Katolici danas slave blagdan svetog Ivana apostola, jednog od četiri evanđelista.
U našem kraju taj se blagdan pučki nazivao 'Janušovo', a i danas se često može čuti taj naziv blagdana, pogotovo među starijim vjernicima.
Tako da danas imendan slave Ivan i Janko, kao i svi ostali koji nose razne muške ili pak ženske inačice tog imena.
Inače, u katoličkom kalendaru velik je broj svetaca koji nose ime Ivan, no, kad su imendani u pitanju, dva su najvažnija sveca, kažu katolički vjernici: Sveti Ivan Krstitelj, čiji se blagdan slavi 24. lipnja te upravo današnji svetac, sv. Ivan apostol.
I upravo taj "ljetni" i "zimski" Ivan najčešći su izvor "pomutnje" i pitanja tko kada slavi imendan.
U Zagorju je nekad bio običaj da se Ivanje slavilo 24. lipnja, a 27. prosinca slavio se Janko, odnosno Janušovo.
No, također je postojalo nepisano pravilo da Ivani slave imendan na onaj blagdan koji je bliže njihovom danu rođenja.
U svakom slučaju, Crkva kaže da si svatko može sam odabrati svog 'sveca zaštitnika' i slaviti imendan na dan kada je blagdan tog sveca.
No, što zapravo znače imema Ivan i Janko?
Porijeklo imena Ivan nalazi se u hebrejskom jeziku, a izvorno se izgovara kao Johanan (Jo – hanan), što znači ‘Bog je milostiv’.
Ovo je ime složenica riječi Jahve (Jahveh), odnosno Bog, i riječi hannah (što u prijevodu znači dobar i veoma milostiv, dobrodušan). Iz toga proizlazi – ‘Jahve je milostiv’, odnosno ‘Bog je milosrdan’; ‘Bog je dobar’; ‘Gospodin je blagodaran’.
Janko je muško ime nastalo od grčke inačice hebrejskog imena Johanan, odnosno, riječi ioannikios, koja se najčešće prevodila kao "nositelj svete blagodati", što upućuje, zapravo, na sličnost značenja u prijevodu hebrejskih inačica imena Ivan.