Mračne tajne tržišta rabljenih auta: Ovo su najčešće prevare preprodavača koje vas mogu skupo koštati

Kupovina rabljenog automobila može biti pametan način uštede, ali nosi i rizike. Neki prodavači koriste trikove da bi prodali lošije automobile po višoj cijeni. Poznavanje najčešćih prevara ključno je za zaštitu vašeg novca i sigurnosti. Otkrivamo pet čestih trikova prevaranata i savjete kako ih prepoznati i izbjeći, piše Večernji list.
1. Skidanje kilometraže: Jedna od najstarijih i još uvijek izuzetno čestih prevara jest manipulacija brojačem prijeđenih kilometara. Prodavači ilegalno smanjuju broj prikazanih kilometara kako bi automobil izgledao manje korišten i time mu umjetno podigli vrijednost. Iako se često misli da je ovo problem samo starijih automobila s analognim brojačima, Nacionalna uprava za sigurnost prometa na autocestama (NHTSA) u SAD-u procjenjuje da se godišnje proda oko 450.000 vozila s lažnom kilometražom, što ukazuje da ni moderni digitalni brojači nisu imuni.
Kako se zaštititi?
Zatražite izvještaj o povijesti vozila: Neki automobili mogu sadržavati zabilježenu kilometražu prilikom servisa, tehničkih pregleda ili prijašnjih prodaja. Usporedite te podatke s trenutnim stanjem.
Provjerite servisnu knjižicu: Redovito održavanje trebalo bi biti zabilježeno s datumima i kilometražom.
Pregledajte unutrašnjost: Pretjerano istrošen volan, papučice, sjedalo vozača ili mjenjač koji nisu u skladu s navodno niskom kilometražom jasan su znak za uzbunu.
Angažirajte mehaničara: Stručnjak može potražiti znakove neovlaštenog otvaranja instrument ploče i procijeniti opće stanje vozila u odnosu na kilometražu.
2. Prikrivanje problema u dokumentima i štete: Ova prevara znači prikrivanje problematične prošlosti vozila manipulacijom dokumenata. Ako je automobil pretrpio veliku štetu (totalka), bio poplavljen ili ima zabilježena terete, to bi trebalo biti navedeno u dokumentaciji (prometnoj dozvoli/vlasničkom listu).
Prevaranti prikrivaju probleme tako što vozilo registriraju u drugoj državi ili regiji s blažim propisima gdje se određene negativne oznake (poput statusa 'spašeno vozilo' ili 'oštećeno u poplavi') ne prenose ili se mogu lakše ukloniti. Također, često prikrivaju da je vozilo sudjelovalo u sudaru, maskirajući oštećenja svježim lakom ili zamjenskim dijelovima.
Kako se zaštititi?
Neovisni pregled: Mehaničar može uočiti znakove prijašnjih popravaka, tragove hrđe na neuobičajenim mjestima (ispod tepiha, u prtljažniku), zamagljena svjetla ili osjetiti miris plijesni, što sve može ukazivati na štetu od poplave ili skrivene popravke.
Provjerite broj šasije: Usporedite broj šasije na vozilu (obično na dnu vjetrobranskog stakla s vozačeve strane i na naljepnici na okviru vrata) s onim u dokumentima.
3. Prodaja "na crno": Prodaja 'na crno' je praksa gdje se neregistrirani preprodavači lažno predstavljaju kao privatni prodavači kako bi izbjegli zakonske obveze, poreze i regulacije koje vrijede za ovlaštene trgovce (uključujući i potencijalnu odgovornost za prodaju neispravnog vozila). Često prodaju automobile s parkirališta, uz cestu ili na drugim neformalnim lokacijama. Takva vozila su nerijetko neispravna, ukradena, s lažiranim dokumentima ili skrivenim manama.
Kako se zaštititi?
Provjerite vlasništvo: Inzistirajte da vidite prometnu dozvolu/vlasnički list i osobnu iskaznicu prodavača. Ime na dokumentima mora odgovarati imenu osobe koja vam prodaje automobil. Ako ne odgovara, vjerojatno se radi o preprodavaču koji pokušava prikriti tragove.
Budite sumnjičavi prema neformalnim lokacijama: Izbjegavajte transakcije na javnim parkiralištima ako prodavač oklijeva sastati se na svojoj kućnoj adresi ili nekom drugom mjestu koje ulijeva više povjerenja.
Postavljajte pitanja: Pitajte koliko dugo posjeduje vozilo, zašto ga prodaje, gdje je servisirano. Neodređeni odgovori ili izbjegavanje istih su loš znak.
NISU SAMO DEKORACIJA
Znate li čemu služe crne točkice na vjetrobranskom staklu automobila? Imaju važnu funkciju
4. Kloniranje ili zamjena broja šasije: Svaki automobil ima jedinstveni identifikacijski broj vozila – broj šasije. Kloniranje broja šasije događa se kada kriminalci ukradu taj broj s legalno registriranog vozila i postave ga (fizički zamijene pločicu ili je ugraviraju) na ukradeno ili teško oštećeno vozilo istog modela i boje. Time pokušavaju prikriti pravo porijeklo i status vozila. Zamjena je slična, gdje se originalni broj šasije oštećenog vozila zamjenjuje drugim. Ako kupite takvo vozilo i prevara se otkrije, automobil će vam biti oduzet.




