Najezda smrdljivih martina i bubamara: Kako se boriti protiv njih?

Autor jk
bubamare i martini (2).jpg

S dolaskom hladnijih dana, ne možemo ne primijetiti najezdu smrdljivih martina, koji svom silom žele ući u naše kuće.

Brojni su građani primijetili da su im domovi prepuni ovih kukaca, koji hodaju po zidovima, namještaju, sumanuto lete i pomalo živciraju.

Kako je za Dnevnik.hr pojasnila profesorica za zagrebačkog PMF – a Lucija Šerić Jelaska, toplije vrijeme i vlaga, kao i klimatske promjene, pogoduju kukcima da se brže razmnožavaju. Zbog toga nam se dobro čini da smrdljivih martina ove godine ima više. Kako je objasnila, oni u naše domove ulaze jer je unutra toplo i jer traže skriveno i toplo mjesto gdje mogu prezimiti. Naglasila je i kako nisu opasni ni otrovni za ljude, ali su dosadni i ispuštaju smrdljiv i neugodan miris. Rekla je i kako obzirom da nisu opasni ni štetni ne trebamo ih pokušavati uništiti sredstvima protiv kukaca, a najbolje ih je ne dirati niti ubijati i gnječiti jer tada ispuštaju neugodan miris.

Agroklub piše kako su se u borbi protiv smrdljivih martina dobrima pokazali prirodni pripravci od lukovine, čili paprike ili gorušice.

Za pripravak od lukovine potrebno je 200 g lukovine preliti s 10 l vrele vode i ostaviti tijekom 5 dana, Nakon toga potrebno je procijediti i dobivenu tekućinu koristiti za tretiranje biljaka.

Za pripravak od čili paprike potrebno je uzeti 100 g čili paprika i usitniti ih, preliti litrom vode i kuhati jedan sat. Prokuhana tekućina ostavi se tijekom dva dana, a nakon toga procijedi i njome se tretiraju biljke.

Smrdljivi martini ne podnose ni miris češnjaka i mente, a biljke koje su napali smrdljivi martini možete tretirati i pripravkom kojega ste napravili tako da ste sjeme gorušice samljeli u prah, pola ikilograma praha prelili s pola litre vrele vode i ostavili da se ohladi. Procijeđenom tekućinom možete tretirati napadnute biljke.

Ne zaboravite, smrdljivi martini izlučuju svoj smrad, a najviše će zaudarati ako ih ubijete i zato ih je bolje žive izbaciti van, a najbolja je zaštita postavljanje mrežica na prozore.

Osim smrdljivih martina, 'napadaju' nas i bubamare, i to uglavnom žute i narančaste. S njima je slično kao i s smrdljivim martinima, a veliku su pozornost izazvale još 2018., kada su pomalo šokirale i izazvale veliku pozornost svojom brojnošću na vratima, prozorima…

I sada ih ima, svom silom žele ući u kuće. Tada su se mnogi uznemirili zbog tvrdnji da ova žuta bubamara uopće nije naša domaća, nego je stigla iz Kine. Tada su i stručnjaci pojasnili kako nema razloga za brigu te da niti one nisu opasne, već se, jednako kao i smrdljivi martini, pripremaju za zimu i traže toplija staništa.

NAjčitanije