Ne perete rižu prije kuhanja? Onda ste vjerojatno pojeli i ovog kukca!

Možda ni ne znate, ali među vašim kuhinjskim namirnicama mogao bi se skrivati nepozvani gost. Rižin žižak - malen, ali uporan kukac - često pronađe put do vrećice riže još dok je u stadiju ličinke, sigurno zaklonjen unutar samog zrna. Iako nije osobito rijedak, nema razloga za paniku čak i ako ga slučajno pojedete - nije opasan po zdravlje.
Ipak, upravo zbog njega mnogi preporučuju da rižu operete prije kuhanja, navodi IFL Science.
Ovi sićušni kukci prirodno su prisutni u okolišu, a poput ljudi – ne mogu odoljeti dobroj hrani. Najviše ih privlači riža, ali znaju napasti i druge usjeve poput kukuruza i žitarica. Imaju karakterističnu dugačku rilicu kojom probijaju vanjsku opnu zrna. Dok se hrane iznutra, ženke u isto zrno polažu jaja, otvarajući tako vrata novoj generaciji žižaka – i potencijalnoj infestaciji u vašem kuhinjskom ormaru.
Tijekom industrijske proizvodnje riže provodi se fumigacija kako bi se broj štetnika sveo na minimum, no ni taj proces nije potpuno učinkovit. Odrasli žižci su vrlo maleni, ali njihove ličinke još su teže uočljive jer se nalaze skrivene u jezgru zrna. U pokušajima otkrivanja infestacija u skladištima, znanstvenici su čak koristili zvuk kako bi čuli kako ličinke grickaju zrna iznutra. Kada ih isprazne, izlaze kao odrasli kukci i proces se ponavlja – samo nekoliko njih može izazvati ozbiljan problem ako se riža dugo ne koristi i ne skladišti pravilno.
Sirova riža, posebno ona koja nije prošla dodatnu obradu, češće je izložena ovim kukcima. Istraživanja pokazuju da se najviše žižaka nalazi u neobrađenoj mljevenoj riži, dok su količine znatno manje u parboiled i uvezenim varijantama. Na razinu infestacije utječe i način skladištenja – termička sterilizacija, na primjer, može značajno smanjiti njihov broj.
Čak i ako poneki prežive sve industrijske mjere i završe u vašoj kuhinji, razloga za zabrinutost nema. Slučajno konzumiranje ličinke neće vam naštetiti – u najgorem slučaju, obrok će imati više proteina nego što ste planirali. Ipak, da biste ih se riješili i spriječili moguće širenje, dovoljno je isprati rižu prije kuhanja. Problem može nastati samo ako ih ostavite na miru – u tom slučaju mogu potpuno uništiti zalihu, pretvarajući rižu u sitan prah.
Veliki proizvođači zbog toga ulažu puno napora u sprječavanje infestacija, dok prosječni potrošači kod kuće uglavnom nemaju razloga za veću zabrinutost. Za dodatnu sigurnost, čuvajte rižu u dobro zatvorenoj posudi, dalje od topline i vlage – to je najbolji način da neželjeni gosti ostanu vani.




