NEUMJERENO STE JELI? Ovo je prva pomoć da si olakšate tegobe na prirodan način
Među spasiteljicama trbušnih i želučanih tegoba svima nam je poznata kamilica koja sprječava i olakšava grčeve u želucu, smiruje živčani sustav (kao i stres i anksioznost) i pomaže kod nadutosti i mučnine
Mnogi su ovih dana pretjerali s hranom, a ako ste i vi među njima, koristit će vam pripravci na bazi aloe vere ili tropskog voća: manga, ananasa ili papaje, koji olakšavaju probavljanje hrane.
Prekomjerno lučenje želučane kiseline, kao posljedica konzumiranja masne, jako začinjene i zaslađene hrane ili prekomjernog uživanja u alkoholu, rezultira žgaravicom, mučninom ili povraćanjem. Žgaravica je najčešća posljedica uživanja u hrani, a njen simptom je pečenje, najčešće u gornjem dijelu probavnog trakta, uz neugodan osjećaj žarenja.
Čajne mješavine protiv viška kiseline su čaj od sljeza ili lana, kamilice, komorača, stolisnika i metvice, koje trebate 'pijuckati' po malo, tijekom cijelog dana, od pola litre do litre. U čaj se preporučuje povremeno dodati i malo pelina, kičice ili maslačka jer želucu i jetri godi gorko.
Kako lučenje želučane kiseline potiče i šećer, trebaju ga izbjegavati svi koji osjećaju tegobe izazvane pojačanim lučenjem kiseline. Imajte na umu i da želudac teško probavlja sirovu hranu te da neprobavljena celuloza i balastne tvari mogu napuhivati i uzrokovati grčevite bolove pa voće i povrće treba termički obraditi.
Ne želite li osjećati težinu nakon obroka, uz voće, naročito mango i papaju, i biljni će napici pomoći aktivirati probavu. Govorimo li o digestivnom traktu, biljne infuzije i mješavine imaju nekoliko prednosti: neutraliziraju plinove i kiselinu, reduciraju stres, potiču cirkulaciju probavnog trakta i odstranjuju štetne tvari iz organizma. Da biste pripremili biljnu infuziju, prelijte odabranu biljku ili biljnu mješavinu vrućom vodom i pritisnite poklopcem. Ostavite do četiri sata za blagu, odnosno preko noći za jaču infuziju. Zasladite medom, stevijom ili agavinim sirupom i konzumirajte barem triput na dan.
Među spasiteljicama trbušnih i želučanih tegoba svima nam je poznata kamilica koja sprječava i olakšava grčeve u želucu, smiruje živčani sustav (kao i stres i anksioznost) i pomaže kod nadutosti i mučnine. Probavni sustav umiruje i limunska trava (melisa), koja sadrži mnogo vitamina i minerala. Sjeme komorača (anisa) koristi i protiv nadutosti, mučnine i grčeva te pospješuje probavu, kao i korijen i list maslačka, koji poboljšava probavu i djeluje kao blagi laksativ. Snažno djelovanje ima i đumbir koji, uz navedeno, i stimulira probavni sustav, absorbira plinove i toksine te pomaže koži da se oslobodi otrova.
PRVA POMOĆ AKO STE NEUMJERENO JELI
Sok protiv nadutosti: ĐUMBIR I METVICA REGULIRAT ĆE VAŠU PROBAVU
Sastojci:
½ litre vode
1 grejp
2 velike mrkve
1 krastavac
2 kriške naribanog đumbira
5 listića metvice
Priprema:
Ogulite grejp, mrkvu i krastavac te ih narežite na ploške, ubacite u blender i smiksajte na najsitnije.
Dodajte vodu, đumbir i ponovno sve izmiješajte, na kraju dodajte listiće mente.
Pripremljeni napitak konzumirajte dvaput dnevno, najbolje ujutro i prije ručka.
Dobro je znati
Soda bikarbona je poznati lijek protiv gastritisa, čija alkalnost (lužnatost) ublažava žgaravicu. U pola čaše tople vode umiješajte pola žličice sode bikarbone i nekoliko kapi limunova soka.
Žgaravicu ublažava i slina stoga žvačite žvakaće gume ili cuclajte bombone, što će aktivirati žlijezde slinovnice. Proizvodnju sline potaknut će i zamišljanje slike nekog ukusnog, vama omiljenog jela.
Šećer potiče lučenje želučane kiseline pa ga zamijenite stevijom, agavinim sirupom ili medom. Kaže se da jetra i želudac vole gorko pa u čaj dodajte malo pelina, kičice ili maslačka.
(izvor: zivim.hr)