OBRATITE PAŽNJU: Ovo je popis hrane koja razara jetru gore nego alkohol

pexels-shvetsa-4225879.jpg

Foto: Ilustracija/Pexels

Istraživanja pokazuju da konzumacija umjerenih količina dodanih šećera može udvostručiti proizvodnju masti u jetri. Prije nego pomislite da je pretjerivanje u praćenju sastojaka hrane ili proučavanju etiketa proizvoda na poleđini besmisleno, možda činite dobro za svoje zdravlje. Istraživanja su upravo dala objašnjenje za to.

Ponekad nam je teško odreći se određenih namirnica, osobito slatkiša i grickalica. Mogli bismo ih jesti danima, jer ih jednostavno želimo, no trebamo biti svjesni da naše tijelo reagira na sve što unosimo. Čak i kada namirnice na prvi pogled izgledaju zdravo, mogu negativno utjecati na naše zdravlje, posebno na jetru.

Istraživanja pokazuju da konzumacija umjerenih količina dodanih šećera može udvostručiti proizvodnju masti u jetri, što može dovesti do bolesti masne jetre, ali i dijabetesa tipa 2. Unos čak i manjih količina tog šećera može dovesti do promjena u metabolizmu.

U jednoj studiji utvrđeno je da fruktoza (šećer) u tekućem obliku može utjecati na metabolizam jetre. U istraživanju je sudjelovalo 94 muškaraca u dobi između 18 i 30 godina, s indeksom tjelesne mase ispod 24. Istraživači su ih odabrali zbog niže tjelesne mase, kako bi smanjili šanse da su već razvili nakupljanje masti u jetri.

Korištenjem markera otkriveno je da sudionici studije nisu unosili više kalorija nego prije istraživanja. Međutim, utvrđeno je da, iako su unosili isti broj kalorija, dodavanje napitaka zaslađenih šećerom i konzumacija fruktoze utjecali su na njihovo zdravlje, uključujući povećanje proizvodnje masti.

Američka udruga za srce savjetuje da ljudi ne unose više od 6 posto dnevnih kalorija iz dodatog šećera. Na primjer, mnoge Amerikanke trebale bi unositi samo 100 kalorija (što je šest žličica ili 25 g dodatnog šećera), dok muškarci trebaju unositi 150 kalorija (9 žličica ili 36 g).

Ipak, Centar za kontrolu i prevenciju bolesti izvijestio je da prosječan Amerikanac dnevno konzumira čak 17 žličica fruktoze. To je zbog činjenice da mnoge prerađene namirnice koje svakodnevno jedemo sadrže dodane šećere, a neki su od njih skriveniji od drugih. Tako se šećeri mogu naći u gotovo svakoj namirnici, od žitarica koje obično jedemo za doručak, do sireva i jela iz mikrovalne pećnice.

Flaširana pića, posebno sokovi, predstavljaju ozbiljan alarm. Ako želite da vaša prehrana bude uravnotežena i da imate zdravu jetru, obratite pažnju na navike koje biste trebali izbjegavati.

Šećer i slatka pića
Pića zaslađena šećerom, poput gaziranih i sportskih pića, deserti i slatkiši, izvori su dodanih šećera koji štetno djeluju na jetru. Šećer i kukuruzni sirup iz ovih izvora pretvaraju se u masti jer nisu izvor energije.

Rafinirani ugljikohidrati
Sve vrste peciva i kolača koji se prave od rafiniranih žitarica, kao što su krafne i peciva, spadaju u ovu grupu. Bijeli kruh, lepinje za burgere i hot dogove također. Ove namirnice podižu razinu šećera u krvi i mogu dovesti do inzulinske rezistencije.

Prerađena hrana
Smrznute večere i svi proizvodi koji dolaze u kutijama ili konzervama spadaju u visoko prerađenu hranu. Ove namirnice ne samo da sadrže visoko rafinirane ugljikohidrate i dodane šećere, već u sebi imaju i visoki udio soli.

Crveno meso
Iako je s jedne strane zdravo i poželjno za osobe koje su sklone anemiji, čini se da crveno meso ima i svojih negativnih strana. Kao izvor zasićenih masti povezano je s bolešću masne jetre. Hrana bogata mastima ima snažan učinak na povećanje triglicerida u jetri.

Alkohol
O štetnosti alkohola ne moramo posebno govoriti, no važno je znati da i umjerena konzumacija alkohola dodatno nakuplja masti u jetri. Stoga se preporučuje potpuno izbjegavanje alkohola, ako je moguće.

Uklanjanje ovih nezdravih navika može poboljšati zdravlje vaše jetre, a sigurno možete i izgubiti na težini ako vam je to cilj, piše Raport.

NAjčitanije