Ovo je šest navika koje vam mogu poboljšati raspoloženje ujutro

jutro buđenje

Postavljanje temelja za dobar dan ne uključuje samo dobru jutarnju rutinu, iako je i ona važna. Način na koji provodite večeri ključan je dio jednadžbe, ali često zanemaren, prenosi Index. Možda ćete se iznenaditi kad vidite koliko male promjene u večernjim navikama mogu utjecati na vaše raspoloženje idućeg jutra. Stručnjaci su za HuffPost otkrili koje večernje prakse najviše doprinose boljem raspoloženju sljedeći dan.

Prošetajte navečer
Bilo da je to lagana šetnja nakon večere oko kvarta ili posljednja šetnja s vašim psom prije spavanja, nekoliko minuta laganog kretanja na svježem zraku može smanjiti razinu šećera u krvi nakon obroka i pomoći vam da se opustite.

"Svake večeri idem u šetnju, što mi omogućuje da procesuiram informacije iz proteklog dana jer se protok krvi prema mozgu povećava", rekao je britanski psiholog Lee Chambers za HuffPost. "Ovo mentalno pospremanje daje mom užurbanom umu mir, što znači da idem spavati s tihim okruženjem i unutarnjim dijalogom", dodao je.

Odložite mobitel, po mogućnosti u drugu sobu
Sigurno ste primijetili koliko kvalitetan san utječe na vaše mentalno stanje sljedećeg jutra. Postoji mnoštvo dokaza koji to podupiru, kaže Laurie Santos, profesorica psihologije na Sveučilištu Yale i voditeljica podcasta The Happiness Lab. Kako biste poboljšali kvalitetu sna, usredotočite se na poboljšanje "higijene sna", što uključuje navike i okolinske čimbenike koji utječu na naš san. Način na koji koristimo uređaje navečer značajno je povezan s time.

"Isključite ekrane otprilike 30 minuta prije spavanja i razmislite o tome da uređaje držite podalje od kreveta kako vas ne bi mamilo da ih provjeravate noću", rekla je Santos za HuffPost. "Preporučujem nabavu staromodne budilice koja nije povezana s društvenim mrežama ili e-poštom", dodala je.

Topla kupka ili tuš
Justine Grosso, psihologinja specijalizirana za povezanost uma i tijela, ističe da večernja kupka ima brojne fizičke i mentalne koristi. "Potpuno uranjanje u vodu, za razliku od tuširanja, dokazano podiže raspoloženje osoba s depresijom, poboljšava san osoba s nesanicom i pozitivno djeluje na kardiovaskularni sustav", objasnila je.

Ako nemate kadu ili kupke nisu vaš stil, tuširanje prije spavanja također ima svoje prednosti. Prema savjetniku za spavanje Robertu Oexmanu, "tuširanje navečer može poboljšati san snižavanjem tjelesne temperature, što je potrebno za lakše uspavljivanje i održavanje kvalitetnog sna".

Skenirajte tijelo
Cortland Dahl, istraživač sa Sveučilišta Wisconsin-Madison, preporučuje skeniranje tijela kao moćnu tehniku za smanjenje stresa i mentalne opterećenosti. Ovu jednostavnu vježbu svjesnosti možete izvesti dok ležite u krevetu. "Usmjerite pažnju na svaki dio tijela, počevši od glave i polako se spuštajući prema nožnim prstima. Primijetite senzacije u tijelu s toplinom i znatiželjom bez osude. Ovo aktivira moždane mreže važne za samoregulaciju i unutarnju ravnotežu", objasnio je.

Razmislite o proteklom danu
Mnogi se često brinu zbog zadataka koje nisu obavili prije umjesto da budu zadovoljni zbog napretka koji su postigli. "Bilo da pišete ili razmišljate, zabilježite korake koje ste poduzeli prema cilju, izazove koje ste savladali ili zadatke koje ste završili, bez obzira na njihovu veličinu", rekao je Chambers. "Taj osjećaj napretka stvara temelj za motivaciju sljedeći dan", dodaje.

"Odvojite trenutak da razmislite o tome što ste naučili i kako ste rasli toga dana. Pokušajte stresne događaje sagledati kao prilike za osobni razvoj ili usklađivanje s vašim najvažnijim vrijednostima", predložio je Dahl.

Završite dan zahvalnošću
Prije nego što zaspite, zapišite tri do pet stvari na kojima ste zahvalni. Santos se osvrnula na istraživanja psihologa Roberta Emmonsa, koji je otkrio da "jednostavan čin nabrajanja blagoslova može značajno poboljšati blagostanje".

Dahl također preporučuje kratku praksu zahvalnosti prije spavanja. "Ako provedete nekoliko minuta razmišljajući o ljudima koje cijenite i stvarima na kojima ste zahvalni, bit ćete manje pod stresom dok tonete u san", rekao je.

NAjčitanije