Pedijatri s hitne savjetuju: ove stvari nikad ne bi trebale biti u dječjoj sobi

hitna pomoć vozilo hitne pomoći nesreća

Dom je jedno od najčešćih mjesta gdje se djeca ozljeđuju i završavaju na hitnoj, a mnoge od tih ozljeda mogu se spriječiti, dodao je dr. Brad Sobolewski, liječnik hitne medicine u Cincinnati Children’s bolnici. "Sigurnost u domu je ključna jer se nesreće događaju brzo, a dom je mjesto gdje djeca provode većinu svog vremena", rekao je za Huffpost. "Jednostavne prilagodbe mogu značajno smanjiti šanse za dolazak na hitnu." Ovo su neki neočekivani predmeti koje nikada ne biste trebali imati u dječjim sobama. Evo zašto su opasni i što koristiti umjesto njih, piše Večernji.

"Jedna od najstrašnijih ozljeda koje djeca mogu doživjeti je kada se ormarić ili polica koja nije pričvršćena sruši na malo dijete", rekla je Patel. Komisija za sigurnost potrošačkih proizvoda (CPSC) izvijestila je 2023. godine da je prosječno godišnje oko 6.400 dječjih ozljeda liječeno u hitnoj zbog prevrtanja namještaja. "Ormarići, police i drugi predmeti koje djeca mogu penjati trebaju biti pričvršćeni za zid", rekao je Sobolewski. Patel je dodala da su stojeća ogledala također opasna zbog mogućnosti prevrtanja i trebaju biti pričvršćena na zidove.

Iako kutije za igračke mogu izgledati kao savršen način za pohranu plišanih igračaka, kocki i drugih igračaka, određeni tipovi mogu biti opasni. "Kutije za igračke mogu se činiti bezopasnima, ali one s teškim i velikim poklopcima mogu neočekivano pasti i ozlijediti dječje prste ili glavu", objasnio je Sobolewski. "Djeca također mogu zaglaviti unutra i ostati bez zraka…” Umjesto toga, CPSC preporučuje korištenje kutija ili spremnika za igračke s kliznim vratima, laganim poklopcima koji se mogu skinuti ili bez poklopaca. Ako roditelji već imaju kutiju s teškim poklopcem, preporučuje se da ga uklone.

Sobolewski je predložio da izbjegavate i duge električne kabele jer se dijete može zapetljati u njih, što može dovesti do ozljeda. "Pokušajte namjestiti namještaj i elektroniku blizu utičnica kako bi kabeli bili što kraći," rekao je. "Ako su dugi kabeli neizbježni, razmislite o korištenju zaštitnih pokrivača za kabele." Također možete koristiti bežične ili uređaje na baterije, dodao je.

Kreveti na kat štede prostor i mogu biti zabavni kada dijete dijeli sobu s bratom ili sestrom. "Ipak, kreveti na kat odgovorni su za mnoge ozljede zbog padova", rekao je Sobolewski. "Ograde možda neće biti dovoljne da spriječe padove, a penjanje po ljestvama također može biti opasno." Američka akademija za pedijatriju preporučuje da djeca mlađa od šest godina ne spavaju na gornjem katu kreveta. Posebno su izložena riziku od pada, što može uzrokovati ozljede glave, objasnio je Sobolewski.

"Električni prijenosni grijači često se koriste tijekom hladnijih mjeseci, ali predstavljaju opasnost od požara, posebno u dječjoj sobi", rekao je Sobolewski. "Djeca mogu slučajno staviti zapaljive predmete poput pokrivača blizu grijača, što može dovesti do opeklina ili požara." Oko 4.000 smrtnih slučajeva i 20.000 hospitalizacija događa se svake godine zbog požara i opeklina, prema podacima AAP-a. Izbjegavajte korištenje podnih lampi. Stropna rasvjeta, stolne lampe ili zidne lampe su sigurnije alternative, sve dok su sigurno pričvršćene. Žarulje koje se ne zagrijavaju ili LED žarulje također mogu pomoći u sprječavanju opeklina.

NAjčitanije