Sementa Rajhard preuzela obiteljski biznis: 'Kad lunapark dođe u grad, djeca se vesele'
Naša glumica i pjevačica otkriva kako spaja karijeru i obiteljski biznis u lunaparku
Brojna su ljetna događanja u Zagorju iza nas, mnoga su tek pred nama. Manifestacije u svakom gradu, svakom mjestu, nude pregršt raznih događanja, odličnih koncerata i predstava, no ni jedna ne prođe bez lunaparka kojega već svi dobro poznaju i rado iščekuju. I to ne samo u Zagorju, nego i po cijeloj Hrvatskoj.
Obiteljski biznis
Fun park Sementa, iako ne pod tim nazivom, postoji još od šezdesetih godina. Tada ga je osnovao djed današnje vlasnice, Semente Rajhard Brundula. – Lunapark je imao moj djed. Tada su putovali po cijeloj Hrvatskoj, a najviše po Lici, pa onda kod Gline i Siska te u Zagorju. Nakon djeda, lunapark su preuzeli moji roditelji. Nije to bila velika imovina i doslovce su počeli iz nule. Trudili su se sami, krenuvši od jednog vrtuljka nadalje – priča nam 33 – godišnja Sementa. Uhvatili smo je uslijed pauze od rada na blagajni lunaparka za vrijeme gostovanja Fun parka Sementa na BadlFestu u Krapinskim Toplicama. Obiteljski biznis kojega je započeo njezin djed danas živi punim plućima i uveseljava sve generacije na raznim lokacijama po Hrvatskoj, a sve zahvaljujući Sementinim roditeljima koji su izgradili respektabilan lunapark rado viđen svugdje, a sada i Sementi i njezinoj braći, koji su preuzeli posao.
Djetinjstvo uz lunapark
I dok su danas ona i njezina obitelj, slobodno možemo reći, Zagorci, jer u Zagorju žive posljednjih 18 godina, Sementa se prisjetila kako su za vrijeme njezinog najranijeg djetinjstva živjeli u Matuljima pored Opatije. – Bila sam vrlo mlada kad sam počela pomagati mami na blagajni. Polazili smo osnovnu školu u Matuljima, a već u svibnju i lipnju išlo bi se na put. Posao je bio takav, pa smo stariji brat i ja često mijenjali škole. No, bilo nam je to fora, nikad nam to nije bio problem. Znali smo da to tako mora biti, ako smo htjeli završiti škole. Bilo je to zapravo super vrijeme, bez mobitela, bez kompjutera, najvažnija je bila igra. Lunapark je bio smješten uglavnom na igralištu škole, pa bih nakon nastave išla doma pojesti, a onda raditi u lunapark. Kad se svega toga sjetim, nikad ne bih mijenjala to vrijeme – kaže Sementa.
Obzirom da su puno gostovali po Zagorju, logično im je bilo, kaže, da ovamo dosele. – Iz Opatije smo dolazili ovamo i kako smo puno vremena tu provodili, prva ideja je bila da kupimo neku zemlju ovdje, gdje ćemo moći biti jedan dio godine, a onda se vraćati u Matulje. No, roditelji su onda ipak zaključili da je bolje preseliti se ovamo – prisjetila se Sementa, koja je preuzela upravljanje lunaparkom. Dok ona vodi financije i logistiku, braća su zadužena za vozni park zajedno s tatom, a mama radi na blagajni. – Mama i kuha za sve nas, ali i za naše zaposlenike. Jedni bez drugih u ovom poslu ne možemo. Zapravo je pomalo komplicirano, ipak je obitelj u pitanju. A nekad moraš biti striktan po nekim stvarima. Zato je ponekad teže raditi u obiteljskoj firmi nego da si direktor bilo koje druge firme – dodaje.
Veselje za najmlađe
Ljetna događanja i manifestacije mjesta su na kojima ih najčešće susrećemo. Nema onog tko se nije barem jednom provozao na nekom od vrtuljaka, zabavio na autićima ili makar stajao u redu da bi kupio žetone za svoje klince. Lunapark nas mnoge vraća u djetinjstvo, kada smo se veselili njihovom dolasku u grad, a djeca i danas jedva dočekaju ljetna događanja kada Fun park Sementa seli po Zagorju. No, da bi to sve tako dobro funkcioniralo, posao mora biti dobro posložen. – Radimo dva brata, tata, mama i ja i imamo zaposlenike. Neki od njih su već duže vrijeme s nama, neki su novi. Radne snage, kao i svugdje, nedostaje. Na jednom ovakvom eventu treba nas biti desetak da bi sve dobro funkcioniralo, jer svaka naprava mora imati osobu koja ju nadgleda, a imamo i više blagajni, tako da nema dugog čekanja u redovima – kaže Sementa, dodavši kako ovaj posao ponajviše ovisi o vremenskim prilikama.
Kao i svi, i oni su dizali cijene vožnji. – No, zato dijelimo jako puno gratis žetona. I drugdje, a osobito ovdje u Zagorju, gdje smo domaći i red je da počastimo djecu vožnjama. Veseli me što se djeca i danas vesele lunaparku. Bez obzira što smo svi danas nekako 'opsjednuti' mobitelima, kad lunapark dođe u grad, mjesto, selo, klinci izađu van i koliko god je roditeljima teško financijski izdvojiti, ipak se djeca vesele – kaže naša sugovornica te ujedno zahvaljuje svim svojim sugrađanima, od Oroslavja, Stubičkih Toplica do Donje Stubice, što rado dolaze u lunapark.
Sezona gostovanja
Njihova sezona gostovanja počinje uglavnom u svibnju. – Godišnje odradimo dvanaestak manifestacija. Puno njih po Zagorju, a zadnja nam je na Viškovu u Rijeci, kamo moji roditelji idu već 34 godine. Nakon kratke pauze imamo još i Advent u Zagrebu. Gostovanja u Rijeci i u zagrebu su nam zapravo najveća. Tamo postavljamo najveći lunapark i imamo najviše posjetitelja. Također, još uvijek svake godine vrlo rado odradimo jedno posebno gostovanje, u mjestu Sinac kod Otočca. Tamo je djed išao još prije 60 godina, pa mi još uvijek održavamo tu tradiciju. I tu našu odanost gradovi i općine prepoznaju. Dolaze i lunaparkovi izvana, no kvalitetu, dosljednost i dobru organizaciju prepoznaju kod nas – kaže Sementa i otkriva nam kako posjeduju petnaestak sprava. – Sve su smještene u skladištu u Oroslavju, a njihova brojnost na nekom događanju ovisi o lokaciji i prostoru gdje postavljamo lunapark. To su sve naprave europskog dizajna, koje nabavljamo iz Italije i Češke i vrlo su skupe. Evo, za jednu napravu isporuku čekamo već dvije godine! No, volimo biti inovativni i ponuditi našim posjetiteljima nešto novo. Vremena sada jesu drugačija, no lunaparkovi su i dalje popularni. Svi veliki europski gradovi ih imaju, i to svakako i Hrvatska treba. I to ne samo u velikim gradovima, nego i ovako, u manjim sredinama, da mogu biti dostupni svima. Drago mi je da su nas manifestacije po Zagorju prepoznale kao zabavni park koji pruža nešto dodatno, pa više nema zabavi i manifestacije gdje nas nema. Općine su sve inovativnije kod programa ovakvih manifestacija, sve su one predivne, na ulicama, posebno osvijetljene i još kad dođe lunapark, onda je to jedna lijepa, cjelokupna priča – zaključuje.
Spoj karijera i obitelji
Specifičan život i posao u lunaparku koji je prati odmalena, uspjela je uklopiti i u svoje druge profesije kojima se bavi. Sementu, naime, pamtimo po ulozi u tv seriji 'Čista ljubav', ali i po glavnoj ulozi u tv seriji 'Stella', preko koje se javnost, osim s njenim glumačkim talentom, upoznala i s njenim prekrasnim glasom, kojim je osvojila mnoge. Upitali smo je, stoga, i kako je spojila sve te poslove. – Nekad se čini nemoguće. No, snimanja uglavnom kreću od jeseni, kad mi u lunaparku završavamo sezonu, a nama je u lunaparku pak najviše posla ljeti, kada su pauze od snimanja. Naravno da će sada biti teže s dvoje djece, no ništa ne može biti tako teško, ako zamisliš da neće biti – kaže. Sementa, naime, sa suprugom, poduzetnikom Vanjom Brundulom iz Donje Stubice, čeka drugo dijete.
Nakon 4 – godišnje kćerkice Stelle, u obitelj dolazi sin. – Braco stiže na jesen i veselimo se jako, Stella pogotovo. Nije još svjesna svega, no priča o tome, posebno tetama u vrtiću i svojim prijateljicama i lijepo je to vidjeti. Bit će nam zabavna zima, ali posebno se veselim sljedećem ljetu, kad će braco već imati 6, 7 mjeseci, onda smo na konju! Kako je Stella odmalena u lunaparku, tako će i on biti – kaže. Što se pak posla tiče, osim u lunaparku, trenutno je više u glazbenim vodama. – Odradila sam neke castinge, a neke sam zbog trudnoće otkazala, pa sam više orijentirana na glazbu, onoliko koliko trenutno mogu. Pjevam dosta po privatnim eventima i to me veseli. No, kako je sada malo više glazba došla u prvi plan, tako se veselim i povratku na televiziju i nekim novim ulogama koje me čekaju u budućnosti – zaključuje. A zabavni park obitelji Rajhard možete posjetiti već u kolovozu na novoj lokaciji, u Oroslavju, od 15. do 18. kolovoza u sklopu manifestacije 'Ljetna pozornica grada Oroslavja'.