Sve više mlađih obolijeva od karcinoma. Onkolozi tvrde da znaju zašto

liječnik doktor liječnici

Sve više mlađih ljudi obolijeva od malignih bolesti, pokazuju javnozdravstvene statistike u brojnim zemljama.

Onkolog Nicholas DeVito sa Sveučilišta Duke u Sjevernoj Karolini to potvrđuje i navodi kako je svaki novi pacijent koji dođe u njegovu kliniku mlađi od 45 godina! DeVito za takvu situaciju krivi nezdravu hranu piše portal Danas.

Gotovo 75 posto hrane koja se konzumira u SAD-u smatra se ultraprerađenom i obiluje aditivima i potencijalno štetnim sastojcima. Brojne studije su otkrile povezanost između prehrane s visokom količinom ultraprerađene hrane i višestrukih karcinoma.

Poznati srbijanski onkolog Vladimir Kovčin također potvrđuje da se stalni porast broja oboljenja mladih od malignih bolesti povezuje s prerađenom hranom.

Kaže kako je u prerađenoj hrani dosta je emuglatora i štetnih kemijskih sastojaka koji mogu biti faktori rizika za nastanak raka. Baš kao i voda, zrak i zemlja zagađena štetnim sastojcima. Ranije se smatralo da je karcinom bolest starije populacije, danas je drugačije.

Najčešća lokalizacija karcinoma u organizmu koji su nastali zbog utjecaja spomenutih faktora su rak debelog crijeva, rektuma, jetre, gušterače, jednjaka i drugi. S obzirom na alarmantne trendove, očekuje se od tijela javnih vlasti da hitno poduzmu sve potrebne mjere.

To se, prije svega, odnosi na promjene u prehrani, odnosno smanjenje unosa prerađene hrane, povećanje konzumacije svježeg voća i povrća te izbjegavanje prekomjerne konzumacije crvenog mesa i šećera.

Javnozdravstvena statistika u Srbiji, primjerice, otkriva da su za 30 posto malignih tumora odgovorni pušenje, a za drugih 30 posto pretilost, nepravilna ishrana i tjelesna neaktivnost. Oko 20 posto otpada na konzumiranje alkohola, infekcije ili prisutnost kancerogenih tvari u radnoj i životnoj sredini.

“Oko 30 posto svih smrtnih ishoda od malignih bolesti nastaje kao posljedica pušenja, prekomjerne telesne težine, nepravilne ishrane, nedovoljne tjelesne aktivnosti i konzumiranja alkohola.

Na više od 80 posto svih malignih bolesti može se utjecati modificiranjem i eliminiranjem spomenutih faktora rizika“, navodi se u javnozdravstvenim podacima o malignim oboljenjima, zaključuje Danas. 

NAjčitanije