Svjetski je dan mačaka: Znate li zbog čega su se štovale u drevnim civilizacijama?
Mačke i njihovi ljubitelji 8. kolovoza slave svoj dan, posvećen ovim prekrasnim i simpatičnim stvorenjima.
Međunarodni dan mačaka ustanovljen je 2002. godine, s ciljem apela i pronalaska načina da mačke ne završavaju u skloništima ili na ulici, odnosno da se o njima pravilno brine.
Mačke su uz pse najpopularniji kućni ljubimci na svijetu, vrlo često zvijezde interneta.
Prema dosadašnjim istraživanjima, smatra se da u svijetu živi stotine milijuna mačaka, a poznato je čak oko 60 pasmina.
U 16. stoljeću ljudi su spaljivali žive mačke, skupljali žar i nosili ga kući, vjerujući da to donosi sreću.
Štovanje mačaka specifična je pojava u staroegipatskoj civilizaciji, no važnost mačke javlja se i u drugim kulturama.
Muslimanska predaja govori o slučaju kad je poslanik Muhammeda pronašao mačku kako spava na njegovoj odjeći: umjesto da je probudi, on je oko nje izrezao rupu. Ta pripovijest ukazuje na brigu i milostivost prema mačkama, ali i čitavom životinjskom svijetu.
U drevnim epskim tekstovima Indije, Ramayani i Mahabharati, mačka se pojavljuje već oko 500 prije Krista. Hinduizam poštuje sve životne forme, a naročito je naklonjen mačkama. Očekivalo se da “svaki dobar Hindus tokom života brine barem o jednoj mački”.
Budistički svećenici često su držali mačke u svojim hramovima, prvenstveno kao zaštitu od glodavaca, no također su vjerovali da mačke donose sreću. Postoje mnoge legende o mačkama budističkih svećenika, a danas se vjeruje da neke moderne pasminske mačke potječu od hramskih mačaka.
I u drvenoj Kini i mnogim dijelovima Azije mačka je bila cijenjena zbog svoje uloge u zaštiti hrane od glodavaca, a egipatski svećenici često su držali mačke u hramu kao predstavnike božice. Egipćani su bogove doživljavali kao 'višu inteligenciju' koja se može materijalizirati u tijelu.