ZABORAVLJEN RUČNI RAD: Mirjana njeguje tradiciju izrade goblena

Zaboravljenom ručnom radu posvjetila se prije nekoliko godina

panorama_gobleni_5 (1).jpg

Gobleni danas predstavljaju zaboravljenu tradiciju ručnoga rada, kojim malo koja domaćica nije kratila vrijeme u zimskim mjesecima pa sada ukrašavaju njihove zidove, podsjećajući ih na neka prošla vremena. No, Mirjani Grden iz Donje Stubice oni predstavljaju ljubav i opuštanje, odmak od svakodnevice i zadovoljstvo, jer im se i danas vrlo rado posvećuje, kad god stigne.

Samo zimi

Osam je goblena prošlo kroz njene ruke, a deveti je završavala krajem prošle zime. Neki bi možda rekli nije neka brojka, no samo oni koji znaju koliko vremena treba posvetiti ovom ručnom radu, shvaćaju kako je to zapravo lijepa brojka u umjetnosti kojom se Mirjana odlučila baviti pred nešto više od deset godina, iako njezina priča o goblenima seže mnogo dalje u prošlost. – Još dok sam u školu hodala, baka me forsirala da naučim raditi goblene, ali mene to tada nije interesiralo. Kupila mi je i predložak za goblen s likom svetog Jurja, ali nije mi to išlo– prisjetila se 50 – godišnja Mirjana. Za goblene se tek zainteresirala jedne zime dok je bila na godišnjem. – Bila je zima, pa nisam imala puno posla, a nisam mogla biti pri miru. Jedna mi je susjeda poklonila predložak za goblen, a druga me naučila kako se to radi. Brzo sam naučila, a onda su gobleni postali nešto čime sam vrlo rado, pa još i dan danas, kratila vrijeme dok nema radova po vani – ispričala nam je Mirjana, koja se goblenima može posvetiti samo zimi, obzirom da s proljećem dolazi mnogo posla u vrtu i okućnici, koje s guštom uređuje.

Sitni detalji za koncentraciju

Naime, za goblene treba dosta vremena. – Ne mogu im posvetiti cijeli dan, jer je potrebna velika koncentracija. Komplicirano je u sitnim detaljima, jer je vrlo važno dobro pogoditi boju i ne fulati rupicu, jer se to onda jako vidi na cijeloj slici, pa bih sve morala parati i krenuti iz početka. No, ovo me opušta i rado ih radim, jer ne razmišljam onda o ničem drugome – kaže, dodavši kako su joj svi jednako dragi upravo zato jer ih je sama napravila, a voli pogledati i kod drugih goblene i proučiti kako su rađeni. – Nekad ih gledam i mislim si kak sam imala toliko živaca! – dodala je.

Za veći goblen trebale su joj čak i tri zime da ga dovrši, dok one manje napravi za jednu zimu. Cijene predložaka zajedno s koncima kreću se oko 500 kuna, ovisno o veličini. Dodamo li tome ukrasni okvir, kao i uloženi trud i vještinu, gobleni su još jedna velika tradicijska vrijednost koju malo koja žena danas održava i kojih se sjećaju naše majke i bake. Za kraj, Mirjana nam je otkrila kako joj je žao da nije naučila još kakav ručni rad, heklanje ili štrikanje te da se nada kako će negdje uspjeti kupiti baš onakav goblen sa svetim Jurjem kakvog joj je baka kupila i izvesti ga u sjećanje na nju.

NAjčitanije