'Činimo Mariju Bistricu boljom i ljepšom te s nestrpljenjem čekamo nove prilike i projekte'

Dan Župe Uznesenja BDM Marija Bistrica, Svetišta MBB, ali i Dan Općine Marija Bistrica slavi se 13. srpnja. Tim smo povodom, razgovarali s načelnikom Općine Marija Bistrica Josipom Miličkim

josip milički.jpg

ZL: Zasigurno najradosniji kapitalni projekt Općine Marija Bistrica u završnoj je fazi, a riječ je o izgradnji novog Dječjeg vrtića, na prostoru uz bistričku obilaznicu? Nije bilo lako stići do ove faze?

Milički: Da, svakako nije bilo lako. Trebalo je najprije otkupiti zemljište, prilagoditi prostorni plan, izraditi projektnu dokumentaciju, dobiti građevinsku dozvolu. Nakon toga je naravno trebalo i iznaći sredstva, jer bi iz vlastitoga proračuna teško mogli realizirati takav projekt. Uspjeli smo sve to odraditi, sve je završilo kako smo i zamišljali i naš novi vrtić je pri kraju. Bitno je naglasiti da ćemo novim vrtićem, ali i uz korištenje starog, koji je obnovljen i uređen sredstvima Ministarstva za demografiju, riješiti listu čekanja naše djece. Na vrijeme će se raspisati i natječaj za nove odgajateljice, a vjerujem da će u listopadu vrtić biti spreman za početak rada. Inače, projekt je, podsjetimo, prošao na Mjeri 7.4.1. Dobili smo maksimalan intenzitet potpore 7,4 mil., kuna, a ukupan projekt je vrijedan preko 10 mil. kuna.

 

ZL: Još jedan veliki kapitalni projekt u građevinskom dijelu kreće uskoro? Riječ je o izgradnji nove mrtvačnice i proširenju groblja?
Milički: Da, to je još jedan projekt itekako potreban žiteljima Marije Bistrice. I nova mrtvačnica, ali i novo groblje. Da napokon imamo ispraćaj svojih najdražih na dostojanstven način. Veselimo se tom projektu, jer ipak je to problem, koji smo morali na neki način riješiti. I sada je jasno da smo uspjeli. Vrijednost projekta je 9,5 mil. kuna, a EU komponenta je 6 mil. kuna, također da naglasim, maksimalan iznos potpore. Dakle, ako zbrojimo ova dva projekta, vrijednost je skoro 21 mil. kuna, a naša komponenta oko 6 mil. kuna. Na jesen očekujemo i raspisivanje dodatnog natječaja preko ministarstva Regionalnog razvoja, preko kojega bi našu komponentu na osnovu indeksa razvijenosti smanjili za 40 %, pa bi nam ostalo oko 3,5 mil. kuna, što bi na kredit na 10 godina iznosilo oko 350.000, 00 kn, pa to Općina bez problema može servisirati. Naglasio bih da s novim grobljem dobivamo 2000 novih ukupnih mjesta. Mnogi mještani već pokazuju interes za kupnju novih mjesta. Za desetak dana uvodimo u posao izvođače, a početkom slijedeće godine raspisat ćemo poziv za iskaz interesa, da znamo koliko bi mjesta izgradili u prvoj fazi. Samo groblje će se prostirati na nekoliko terasa, uređenih stazama, obuhvatit će ceremonijalni trg, mrtvačnicu, dodatne servisne prostore, a unutar terasa je plan izgrađivati okvire i to onako kako treba biti, a ne kao na starom groblju, gdje se do nekih grobova ne može doći. Rok za izgradnju je 18 mjeseci. Moja procjena je da bi mrtvačnica u funkciji mogla biti već na proljeće.

 

ZL: Svijetla je budućnost pred Marijom Bistricom, ali da se malo našalimo svijetla je i sadašnjost. Razlog je projekt Newlight, koji je donio modernizaciju javne rasvjete u Općini?
Milički: U taj projekt smo ušli zajedno s REGEA – om i u samom startu prije 3-4 godine iskaz je pokazala većina općina i gradova. No, kako je vrijeme odmicalo, neki su odustali. Mi smo ostali do kraja u projektu i de facto smo prvi uz Donju Stubicu uspjeli zamijeniti svu postojeću javnu rasvjetu novom ekološki prihvatljivijom i štedljivijom led rasvjetom. Rasvjetom se pametno upravlja, noću se spušta intenzitet na 20 %. Iz ušteda se projekt sam financira. Također ima i dodatnih ušteda koje se odnose na održavanje, jer svjetiljke mijenja koncesionar. Imamo dakle s jedne strane novu učinkovitu led rasvjetu i uštedu, pa smo si napokon mogli priuštiti da na području cijele Općine rasvjeta gori cijelu noć.

Dom kulture obnovljen, besplatan Internet, uskoro uređenje trga…

ZL: U Mariji Bistrici važna je i kultura, a centar kulture je Dom kulture, koji je doživio veliku obnovu?
Milički: Da, s Ministarstvom kulture RH smo sklopili tzv. okvirni sporazum, prema kojem je bilo u planu kroz tri godine kompletno obnoviti Dom kulture. Vrijednost projekta je 5,5 mil. kuna, i zahvaljujem Ministarstvu kulture koje je kroz tri godine financiralo projekt sa 4,5 mil. kuna. Obnovili smo prostorije koje koristi KUD, prebacili Općinsku knjižnicu na kat, dobili novu rasvjetu, razglas u dvorani grijanje, zapravo je to kompletna obnova, koja je uključila i nove moderne stolce, fotelje, za koje je zbog nekih vantroškovničkih troškova malo usfalilo sredstava, pa su za sad u dvorani 74 takva nova stolca, uz korištenje starih mobilnih. No, i tu nam je Ministarstvo uskočilo s 200.000 kn u ovoj godini pa bi kroz 2-3 mjeseca trebalo stići i preostalih 300-njak stolaca. Sada imamo jednu od najmodernijih dvorana u Zagorju.

ZL: I u Domu kulture i na Trgu Pape Ivana Pavla II i na još nekim lokacijama, od nedavno postoji novi besplatni Internet?

Milički: Riječ je o EU projektu koji je omogućio besplatan wifi u naselja, za one koji su se javili. Sustav je bio baziran kao najbrži prst na području cijele Europe. Ušli smo odmah u 1. krug. Vaučer iznosi 15.000 eura, s kojima smo mogli proširiti zonu i to najnovijom tehnologijom. Pokriva od samog centra, pa po Zagrebačkoj ulici, do tzv. Donjeg trga i završavan na parkiralište uz obilaznicu i jako je brz.

ZL: Kad već spominjemo središnji bistrički trg i njega čeka obnova?
Milički: Kroz LAG Zeleni bregi prošla nam je rekonstrukcija Trga, jer su nam granitne ploče stare 20 godina popucale, a također u sklopu projekta planirana je i zamjena kompletne rasvjete. Projekt je vrijedan 250.000 kn, a komponenta sufinanciranja 150.000 kn.

 

ZL: Već više od godinu i pol dana Općina Marija Bistrica kroz svoje Komunalno poduzeće ''Lijepa Bistrica'' sama gospodari svojim otpadom?
Milički: I to gospodari izvrsno, iako se pokretanje toga činilo na početku kao nemoguća misija. Nismo baš imali u bližoj okolici ''frendly'' poduzeća, pa smo pomoć potražili malo dalje. No, kontaktirali smo s najboljima i baznu ideju smo pokupili od najjačih, a povezali smo se i s firmom Tehnix, koja nam je svojim rješenjima i inovacijama puno pomogla. Prva vozila (smećar 16 kubika, i jedan manji 7.5 kubika) smo preko leasinga nabavili baš od njih. A sada smo itekako dobro iskoristili dugoočekivani natječaj preko Fonda za zaštitu okoliša za nabavku novih komunalnih vozila. Opet se radilo o najbržem prstu. Bili smo 10. po prijavi u cijeloj Hrvatskoj. Znamo koliko imamo u Hrvatskoj firmi i jačih, tako da sam jako ponosan na svoj tim. Nabavit ćemo dva vozila vrijedna skoro 1,7 mil. kuna, a EU komponenta je 85 %. Imat ćemo najmlađi vozni park u RH. Radi se o nabavci smećara 10 kubika i jednog tzv. podizača.

 

ZL: Sa 85 % prihvatljivih troškova je financiran i još jedan projekt, a to je izgradnja Reciklažnog dvorišta?
Milički: Mogu reći da je to jedno od najljepših reciklažnih dvorišta u Hrvatskoj. Ono je u građevinskom dijelu gotovo i spremno. Sad još treba odraditi edukacije, također posložiti još neke sitnice vezane uz samu funkcionalnost, no vjerujem da ćemo u drugoj polovici kolovoza krenuti s radom. Vrijednost projekta je ukupno 4,5 mil. kuna, a valja napomenuti da će mještani Marije Bistrice moći u njemu ostavljati 48 sekcija raznog otpada.

ZL:Prometna je infrastruktura iznimno važna za svako mjesto, a posebice za Mariju Bistricu, koju godišnje posjeti gotovo i milijun hodočasnika ili turista?
Milički: Da, očekujemo i dovršetak dokumentacije za nastavak izgradnje brze ceste koja je već stigla do naše općine, a slijedi 3,6 km duga i jako važna dionica između čvorova Zlatar Bistrica i Marija Bistrica. Do kraja godine očekujemo i nastavak izgradnje nogostupa prema Tugonici, a u planu je i izgradnja kružnog toka na ulazu u Mariju Bistricu iz smjera Laza.

ZL: Već dugi niz godina u Mariji Bistrici se postavlja pitanje kada će Zagorski vodovod preuzeti kompletnu vodoopskrbu?
Milički: Da, spominje se ova godina, ali opet sve kasni, sada i zbog korone, pa još nisu jasni detalji. No, u sklopu projekta Aglomeracije Zlatar, kojem je nositelj Zagorski vodovod, na području Općine Marija Bistrica planira se izgraditi 25,4 km sustava prikupljanja i odvodnje otpadnih voda, u prvoj fazi 16,7 km, vrijednosti više od 25 mil. kn. Zagorski vodovod nositelj je i investicije izgradnje nove vodospreme u Cerinama za potrebe budućeg vodoopskrbnog sustava Globočec i Poljanica, a koja je završena u listopadu. Vrijednost radova je 3,2 mil. kuna, a dio sredstava osiguran je preko Hrvatskih voda. Završena je i izgradnja vodospreme vodoopskrbnog sustava Hum Bistrički, vrijednosti 1,4 mil. kuna, a krenuli su i radovi vezani uz vodoopskrbni sustav Laz.


ZL: Tehnomehanika nekada je bila ponos Marije Bistrice, a nakon godina borbe ova je godina donijela lijepe vijesti po pitanju upravljanja kompleksom bivše velike firme?
Milički: Da, na sjednici Vlade RH lani u Krapini donijeta je odluka da se Općini Marija Bistrica daruje cijeli kompleks pogona bivše Tehnomehanike u svrhu stavljanja u funkciju poduzetničke zone, a za darovane upravne zgrade u planu je korištenje u društvene svrhe. Nadamo se investitorima, a mi ćemo sve odraditi kako bi ih privukli. A da dobro radimo, potvrđuje i nedavna petica za transparentnost Instituta za javne financije, koja nam je na ponos i čast.

ZL: Poruka za kraj?
Milički: Svim žiteljima čestitam Dan Općine, ali i svima koji nam dolaze kao turisti ili hodočasnici. Marija Bistrica je jedno prekrasno mjesto ovdje u pitomim bregima zagorskima, a naša obveza je da je činimo još boljom i ljepšim. I svi ovi projekti, uvjeren sam čine Mariju Bistricu boljom i ljepšom. S nestrpljenjem čekamo nove financijske omotnice, nove prilike i nove projekte.

 

NAjčitanije