Elcon prodaje Elcon prehrambene proizvode

Autor

Elcon d.d., nekoć jedno od najuspješnijih zagorskih poduzeća koje je početkom devedesetih zapošljavalo gotovo tisuću rad

elcon200.jpg

Elcon d.d., nekoć jedno od najuspješnijih zagorskih poduzeća koje je početkom devedesetih zapošljavalo gotovo tisuću radnika, uskoro ostaje bez Elcon prehrambenih proizvoda d.o.o.

Naime, posrnulo poduzeće za proizvodnju kabelskih setova za automobile odlučilo je prodati svoju jedinu profitabilnu tvrtku-kćer, popularnu »jajaru«, kako bi podmirili dugove prema dobavljačima i isplatili plaće. Radnici su za prošli petak najavili štrajk zbog kašnjenja u isplati ionako malih plaća, koji ipak nije održan.

Prošli je tjedan izabran i novi Nadzorni odbor poduzeća, kojemu ponovno predsjeda Juraj Platužić, njegov je zamjenik Stjepan Benčić, a troje novih članova je iz Ministarstva financija: Mirjana Jurić, Mijo Jozić i Damir Kaufman, koji će zastupati državu u NO, koja ima 25 posto plus jednu dionicu. Novi NO trebao bi uskoro odlučivati o dvije prispjele ponude za prodaju jajare, s temeljnim kapitalom od 14,6 milijuna kuna.

Predsjednik Uprave Elcona Zorko Vidiček, koji je u četvrtak izabran za zamjenika županice u Krapinsko-zagorskoj županiji, u ponedjeljak je pak kazao da je direktor u ostavci i da čeka brzo razrješenje.

Direktor Elcon prehrambenih proizvoda Zdravko Benčić ističe da je važno da kupac investira u jajaru, barem dvije godine zadrži postojeću razinu zaposlenosti (54 radnika) te da ima razvojni plan poduzeća.

»Ne bismo htjeli da tvrtka-majka od naše prodaje izvuče novac kojim će samo zakrpati dugove, a nas prepusti na milost i nemilost novom vlasniku. Jajara dobro prodaje svoje pasterizirane tekuće i smrznute te praškaste proizvode - prerađevine kokošjih jaja, kako na domaćem tako i na inozemnom tržištu - u Austriji, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori i Makedoniji«, istaknuo je Benčić.

U jajari, kažu, jedva čekaju da se osamostale jer im Elconovi dugovi, koje i oni otplaćuju, te loš imidž na tržištu samo štete. Zato namjeravaju, kad budu prodani, promijeniti i ime. No, ne budu li poslovodstvo i radnici jajare, kojoj je godišnji kapacitet prerade 200 milijuna jaja, zadovoljni novim kupcem, neće stajati prekriženih ruku.

»Borit ćemo se za svoja prava i opstanak tvrtke. Uvijek postoji alternativa, a u našemu slučaju to je radničko dioničarstvo, po uzoru na odličnu američku praksu. Tada bi radnici upravljali s najmanje 25,01-postotnim udjelom poduzeća i bez njih se ne bi mogla donijeti ni jedna važnija odluka za jajaru«, predložio je Benčić.

Izvor: Vjesnik

NAjčitanije