I Bistrički KUD-ovci Tragom hrvatske baštine: Folkloraši i tamburaši KUD-a Lovro Ježek nastupili u Bakru

Inače, projekt »Tragom hrvatske baštine« zamišljen je kao običajna »slikovnica« koja bi upućene podsjetila, a neupućene educirala o tom silnom baštinskom bogatstvu koje Hrvatska ima. I to putem fotografskog, ali i pismenog zapisa

I Bistrički KUD-ovci Tragom hrvatske baštine 5.jpg

Folkloraši i tamburaši KUD-a Lovro Ježek iz Marije Bistrice u petak 30. srpnja nastupili su u Bakru. U prekrasnom ambijentu Žala ribara na bakarskoj rivi Bakranima i njihovim gostima predstavilo se više od 150 folkloraša, svirača, plesača i pjevača iz osam kulturno-umjetničkih društava i ansambala s područja od Dalmacije do Slavonije te s otoka, a bilo bih znatno više da nije epidemije koronavirusa i poštivanja epidemioloških mjera.

Večer je započela otvorenjem izložbe fotografija »Tragom hrvatske baštine«, autora Slavice Mrkić Modrić i Marka Gracina, pod pokroviteljstvom Grada Bakra i TZ Grada Bakra, a u sklopu manifestacije Margaretino leto, postavljene u crkvi sv. Margarete, kao »nepokretnog« dijela istoimenog projekta, dok je istovremeno na Žalu ribara bilo otvorenje njezinog »pokretnog« dijela, gdje je osam kulturno-umjetničkih društava s područja cijele Hrvatske plesom i pjesmom oživjelo motive s 23 izložene fotografije. Uz spomenute članove bistričkog KUD-a, oduševljene mogućnošću da opet nastupaju i gostuju, na pozornici Žala ribara nastupili su članovi KUD-a Seljačka sloga Šljivoševci, KUD-a Dicmo, Folklornog društva Studenac iz Nerezina, Folklornog društva Orlec, KUD-a Sv. Juraj iz Krasa, KUD-a Barban i Folklornog ansambla dr. Ante Starčević iz Gospića.

Inače, projekt »Tragom hrvatske baštine« zamišljen je kao običajna »slikovnica« koja bi upućene podsjetila, a neupućene educirala o tom silnom baštinskom bogatstvu koje Hrvatska ima. I to putem fotografskog, ali i pismenog zapisa. Riječ je o ugodnom putovanju hrvatskom prošlošću, identitetom i korijenima Lijepe naše, na kojem će tradicijski instrumenti svirati, folklorna društva plesati, pjevati, i družiti se, a sve s ciljem, kako bi Primorci rekli – da se užanca ne zatare. Putem 23 fotografije na kojima su zastupljeni neki od tradicijskih običaja Hrvatske – vrličko gluho kolo, ples Ljelja iz Gorjana, onaj Kumpanije Pupnat, istarski balun, bećarac, ojkanje, ličko prelo, turopoljski pir i drugi, odana je počast svima onima koji su u Primorju našli drugi dom, ali i koji su Primorju dali dio sebe, kazala je autorica izložbe Slavica Mrkić Modrić, koja je zajedno s kolegom Markom Gracinom u protekle dvije godine proputovala Hrvatsku »uzduž i poprijeko«, kako bi riječju i fotografijama zabilježili dio hrvatske kulturne baštine, koje je većina zaštićena kao nematerijalno kulturno dobro, odnosno od strane UNESCO-a. 

NAjčitanije