Otvoreno Reciklažno dvorište Općine Marija Bistrica

U godinu i pol u gospodarenje otpadom uloženo preko 8 milijuna kuna

-marija bistrica

Danas je svečano otvoreno Reciklažno dvorišta Marija Bistrica, na adresi Tugonica 183. Projekt „Izgradnja i opremanje reciklažnog dvorišta Marija Bistrica“ sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Kohezijskog fonda te je jedan od mnogobrojnih EU projekata čijom se provedbom Općina Marija Bistrica može pohvaliti. Načelnik Općine Marija Bistrica Josip Milički nije krio zadovoljstvo otvaranjem Reciklažnog dvorišta. ''Ovo je radostan dan za sve nas koji smo radili na ovom projektu. Prije godinu dana ovdje je bilo polje kukuruza, kao u susjedstvu, a zahvaljujući i izvođaču, nadzoru, svima, uspjeli smo projekt privesti kraju u rekordnom roku. No, ovaj projekt nije kao neka oaza u pustinji nego je to dio naše vizije i naše volje da upravljamo i gospodarimo otpadom na području Općine Marija Bistrica, a pogotovo iz razloga što u Mariji Bistrici imamo i Hrvatsko nacionalno Svetište'' rekao je načelnik Milički i podsjetio da je Općina Marija Bistrica prije 18 mjeseci krenula sama u posao sakupljanja i gospodarenja otpadom. ''Kupili smo kamione, otvorili unutar našeg Komunalnog poduzeća komunalni odjel i evo već 18 mjeseci uspješno skupljamo i zbrinjavamo otpad s područja cijele Općine Marija Bistrica''. Načelnik je dodao kako su se pojavili i natječaji, koji su omogućili dizanje standarda ove priče i vizije. ''Prijavili smo se na natječaj za sufinanciranje kanti i spremnika za odvojeno prikupljanje otpada, ušli smo i u projekt vidljivosti i edukacije građana u svrhu podizanje svijesti, a nakon toga prijavili smo i Reciklažno, koje je sada otvoreno. Također, prije par dana dobili smo potvrdu iz Fonda za nabavku dodatna dva vozila u vrijednosti 1,8 milijuna kuna, od čega će Fond sufinancirati skoro 1,5 mil. kuna. Kad zbrojimo cijelu priču, u zadnjih godinu i pol u gospodarenje otpada uložili smo preko 8 mil. kuna, a 6 mil kuna je došlo iz EU fondova, preko našeg Fonda,'' rekao je načelnik Milički i dodao da tu priča neće stati jer se već očekuju i novi natječaji.

 

 

Izvođač radova bila je tvrtka MDG Građevinar, vrijednost projekta je oko 4,5 mil. kuna, a 3,6 mil. je sufinancirano iz Kohezijskog fonda. Opremom je Reciklažno dvorište opremila Tvrtka Tehnix, s kojom Općina Marija Bistrica i poduzeće Lijepa Bistrica najviše surađuju po pitanju gospodarenja otpadom. Direktor Tehnixa Željko Horvat izrazio je zadovoljstvo suradnjom i podsjetio da tvrtka ima 520 zaposlenih. ''Razvili smo se u tri segmenta ili sektora gospodarske djelatnosti. Prvi je zaštita voda i mora, drugi je modularna gradnja, izgradnja vrtića, škola i sličnih objekata i treći je sektor tehnologija u gospodarenju otpadom. Važno je reći da pored ovakvih projekata, koje smo napravili zajedno sa Fondom, preko 150 fiksnih reciklažnim dvorišta u RH, Tehnix proizvodi i sortirnice, komunalna vozila pa i kompostane sa kompletnom tehnologijom. Stoga se veselimo i dalje suradnji s Općinom Marija Bistrica na način da to bude održivo, kvalitetno, najjeftinije i nacionalno'' – zaključio je Horvat, koji je u ime oca Đure, osnivača i vlasnika tvrtke primio i priznanje Općine Marija Bistrica, koje mu je dodijeljeno uz Dan Općine 13. srpnja, no tada je bio spriječen primiti ga.

 

 

Otvorenju je nazočila i zamjenica direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Alenka Košiša Čičin Šain, koja je ponovila da je Fond ukupno financirao oko 6 mil kuna u projekte na području Općine Marija Bistrica vezane uz gospodarenje otpadom. ''Odvojeno prikupljanje otpada je pretpostavka bilo kakvom održivom gospodarenju otpadom. Osim što to čisti naš okoliš i otvara nova radna mjesta, jednako tako je važna i infrastruktura. Ona nije samo Reciklažno dvorište, tu je odvajanje otpada po principu od vrata do vrata i upravo zbog toga je Fond u suradnji s Marijom Bistricom dogovorio financiranje kupnje 3600 spremnika iz EU sredstava, u kojima će se odvojeno odlagati razne vrste otpada i ta je investicija negdje na razini 744.000,00 kn, dakle nije zanemariva'' – rekla je Čičin Šain i dodala da je kod ovog Reciklažnog dvorišta izuzetno pozitivno to da je bilo slobodnog prostora i da ono ima dovoljnu manipulativnu površinu, da će kamioni kada dolaze imati prostora za okretanje, pa imate priliku da se zaista to Reciklažno dvorište organizira skoro na svršen način.'' – zaključila je zamjenica direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Otvorenju su nazočili i Mladen Ružman, direktor Piškornice d.o.o., rektor Svetišta MBB-e preč. Domagoj Matošević, predsjednik Općinskog vijeća Općine Marija Bistrica Teodor Švaljek, vijećnici, djelatnici i vanjski suradnici Općine i drugi. . Radno vrijeme Reciklažnog dvorišta je petkom od 14 do 18 i subotom od 8 do 12 sati, a ako se pokaže potreba, radno vrijeme će se proširiti na još koji dan. U ovom Reciklažnom dvorištu, stanovnici Općine Marija Bistrica moći će odlagati 48 vrsta otpada.


NAjčitanije