[VIDEO] Pripremite lopare i medenjake po receptima bake Ljiljane Cesar

babicini recepti s1e16 thumb yutub.jpg

U najvećem hrvatskom nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke, ekipu 'Babičinih recepata' dočekala je Ljiljana Cesar. Marija Bistrica najpoznatija je po crnom kipu Majke Božje iz 15. stoljeća, brojnim kapelicama i crkvama, ali i tradicijskim zanatima poput licitara i drvenih igračaka, koji su zaštićeni kao nematerijalno kulturno blago.

Jela od sira

Ponosna na svoj kraj je i naša babica Ljiljana, rodom iz Poljanice Bistričke, iz obitelji Stjepana i Đurđe Kovačić. Dok je bila mala, Ljiljana je živjela i s babicom Elizabetom i dedom Jankom, ali i mlađom sestrom Nadom i bratom Zdravkom. Udala se za Stjepana Cesara s kojim je osnovala obitelj – kćer Bernardu i sina Bernarda, a danas joj najveće zadovoljstvo čine unučice Luja Marija i Katarina. Prisjetila se Ljiljana i brojnih jela koje je, kao dijete, kuhala sa svojom babicom. – Imali smo puno krava pri hiži, pa je uvijek bilo mlijeka i sira, a furt su se delali lopari i štruklji. Tijesto sam počela mijesiti s deset godina, a babica mi je povedala da je za dobre lopare najvažnije sirenje od domaćega friškoga sira i masla – priča Ljiljana, dodavši da se lopari peku na kostanjevom perju u krušnoj peći, odnosno kostanjevom lišću koje se nabralo u šumi, a onda bi se spremalo i koristilo cijelu godinu. Baš svojoj babici u spomen, Ljiljana nam je otkrila recept za fine lopare.

 

Ljubav prema tradiciji

Ljiljana sa suprugom Stjepanom ima obrt kroz koji izrađuju svakojake sakralne suvenire. Prvo su radili figure i raspela od gline i keramike, pa od gipsa, a danas izrađuju i drvene igračke. Stjepan je zadužen za obradu drva, a Ljiljana za 'cifranje'. Uz drvene igračke, Marija Bistrica poznata je i po licitarima, a kako se oni izrađuju, pokazala nam je Ljiljanina susjeda Brankica Šćuric. Uz licitare su se pak uvijek pekli i medenjaci. Najbolji recept za medenjake Ljiljana je dobila od susjede Milke još prije 30 godina. – Prvo koj vam treba za dobre medenjake je domaći med, a najbolji je kestenov – otkriva nam Ljiljana, skupa s receptom. Medenjaci su samo jedan od kolača koje obitelji, prijatelji i susjedi vole na Ljiljaninom stolu. Tradicijom i starinskim jelima ovoga su se puta slavila Tri kralja. – Prvo smo žerafku deli v peglu i malo tamjana, a onda se zela blagoslovljena vodica pak se hodile oko hiže i v hiži da se sve blagoslovi, a onda se stiha molilo – prisjetila se Ljiljana običaja. Potom bi svi sjeli za stol, prekrižili se i jedva dočekali kušati sve što je Ljiljana pripremila. Pura i guska s mlincima, hajdina kaša, šalata, štruklji, kobase, špek i sir, a za kraj medenjaci, lopari, gibanice i kolači – sve fino, za prste polizati. Naravno, uz dozu veselja i blagdanskog raspoloženja oko stola.

Lopari

35 dkg oštrog brašna

1dcl ulja

malo soli

malo mlake vode

Nadjev

50 dkg svježeg sira

3 jaja

1 žlica kukuruznog brašna

1 žlica pšeničnog griza

malo soli

malo šećera

2 dcl kiselog vrhnja

10 dkg prepečenog maslaca

malo mlijeka za premaz

Od brašna, ulja, soli i mlake vode umijesiti glatko tijesto. Ostaviti da odstoji barem sat vremena. Maslac zagrijati na slaboj vatri dok se ne zapjeni, malo ga ohladiti. Izmrviti svježi sir i dodati jaja, soli, šećera, kukuruznog brašna, griza, vrhnja i prepečenog masla. Dobro izmiješati. Tijesto tanko razvaljati i namazati nadjevom. Rubove tijesta preklopiti prema sredini. Premazati sa malo mlijeka. Peči u vručoj pećnici na 200 stupnjeva C oko 40 minuta.

 

Medenjaki

1dcl meda

25dkg šećera

1 žličica cimeta

3 jaja

50 dkg polubijelog brašna

1 žličica sode bikarbone

malo praška za pecivo

Glazura

2 bjelanjka

25 dkg šećera u prahu

2 žlice limunovog soka

Med, šećer i cimet propržiti na slaboj vatri. Pustiti da se malo ohladi pa dodavati jedno po jedno jaje i dobro miješati. U zdjelu staviti brašno sa sodom i praškom te umiješati med s jajima. Sve skupa povezati u mekše tijesto te ostaviti da odstoji jedan dan na sobnoj temperaturi. Drugi dan uzimati komadiće tijesta, razvaljati u roladu, rezati kuglice na veličinu trešnje i stavljati sa razmakom na lim za pečenje. Peći 12 minuta na 180 stupnjeva C bez otvaranja pećnice. Pečene medenjake malo ohladiti. Za glazuru umutite 2 bjelanjka u snijeg. Dodajte malo po malo šećera u prahu i dobro izmiješajte, te na kraju dodate sok od limuna. Sve medenjake prebacite u zdjelu s glazurom i dobro izmješajte. Jednoga po jednoga vadite van na papir da se osuše do drugog dana.

NAjčitanije