Zatvara se marijabistrički hotel «Salve Regina»

Piše: Senka Susović

Odlukom Zagrebačke nadbiskupije bistrički Hotel «Salve Regina», nekadašnji Hotel «

salveregina1.jpg

Odlukom Zagrebačke nadbiskupije bistrički Hotel «Salve Regina», nekadašnji Hotel «Kaj», ide u likvidaciju i zatvorit će se.

Naime, još 20. prosinca prošle godine Nadbiskupija je zbog nerentabilnosti hotela zatražila likvidacija društva «Salve Regina» d.o.o., a Trgovački sud je 22. veljače ove godine donio odluku o likvidaciji te je postavio Vinka Fostača za upravitelja likvidatora.

Prema njegovim riječima hotel je stvarao prevelike gubitke, pa je tako samo prema dobavljačima stvoren dug od oko 1.200.000,00 kuna. Dug postoji i prema četrnaestero radnika kojima treba isplatiti plaće za posljednjih pet mjeseci, za što je potrebno ukupno oko 400.000 kuna, a s obzirom da su dobili otkaze i od 1. travnja im je počeo teći otkazni rok, za otpremnine će trebati izdvojiti još oko 600.000 kuna.

Osnovni je problem prema Fostačevom, ali i mišljenju većine radnika hotela, što se u njega cijelo ovo vrijeme uopće nije ulagalo, a sve su se nade vezane uz oporavak polagale uglavnom u hodočasnike koji su pak, zbog slabe platežne moći, hotel izbjegavali.

S druge strane, oni koji su navraćali, uvidjevši nakon par mjeseci da u hotelu nema nikakvih promjena i da je sve ostalo isto, prestali su dolaziti.

Termalni izvori

A da hotel i zemljište na kojem je izgrađen ima potencijala, koje uz određena ulaganja samo treba znati iskoristiti, dokazali su i istražni radovi vrijedni oko 600.000 kuna koje je za Nadbiskupiju obavila Ina Naftaplin, a koji su pokazali kako na hotelskom zemljištu postoje izvori termalne vode.

Što se planova tiče, prema riječima gospodina Fostača za hotel su zainteresirani partneri iz Francuske koji namjeravaju kupiti zgradu, srušiti je te sagraditi novi hotel s pet zvjezdica.

-Tijekom posjeta Mariji Bistrici, Francuzi su obišli Zagorje i svidjeli su im se naši dvorci i povijesna baština. No, neki su ih detalji blago rečeno začudili. Napomenuli su kako su bistrička robna kuća i hotel sagrađeni u stilu koji uopće ne odgovara duhu cijelog mjesta i nisu u skladu s crkvom- izjavio je upravitelj likvidator Fostač.

Novi vlasnik, kako saznajemo, namjerava između ostalog zaposliti i najmanje pedesetak novih radnika, a u obvezi je preuzeti dosadašnje radnike.

-Na prvi pogled izgleda loše, no vjerujte nije. Nadamo se da će program uspjeti i da će se s dolaskom novih vlasnika napokon početi događati pozitivne stvari- uvjeravao nas je Vinko Fostač.

Gledajući unatrag, Hotel Saleve Ragina, nekadašnji «Kaj», na žalost predugo posluje loše, no ne može se reći da nije vidio i bolje dane. Otvoren je 13. prosinca 1980. godine, a vlasnik mu je bila Poljoprivredna zadruga «Budućnost».

Na početku je zaposleno 52 ljudi, no taj se broj kasnije, iz godine u godinu, smanjivao. Mnogi, raznovrsni sadržaji u početku su privlačili veliki broj posjetitelja.

U hotelskoj kuglani svojevremeno su se održavala natjecanja na nivou Hrvatske, a u tada vrlo popularni disco klub rado su navraćali mnogobrojni gosti iz Zagreba.

Jedini hotel u najvećem svetilištu nije rentabilan????

Početak krize

Ozbiljni problemi nastali su za vrijeme rata, 1990. godine kada je u hotelu smješteno 300 prognanika iz Bosne koji su u njemu ostali do 1998. godine.

-I dok je dnevni smještaj za jednog prognanika prema našem izračunu koštao oko 48 kuna, država nam je plaćala 25 kuna i to neuredno. Tako se događalo da nam je država dugovala novac po 6 mjeseci- saznajemo iz priče radnika.

Godine 1998. napravljen je elaborat na 105 stranica u kojem su izneseni svi troškovi i dugovanja nastala tijekom boravka prognanika u hotelu. Vlasnik, Poljoprivredna zadruga, u tom je periodu pretrpjela štetu od oko šest milijuna kuna. Vlada je elaborat prihvatila i potkraj 1999. isplatila je Zadruzi tek 1,5 milijuna kuna i na tome je ostalo. Hotel je 2000. godine izdvojen iz Poljoprivredne zadruge, te je osnovano poduzeće Hotel «Kaj» d.o.o.

Zadruga ubrzo potom odlazi stečaj, a hotel se 2003. prodaje Nadbiskupiji. Kao što smo spomenuli, broj zaposlenika se iz godine u godinu smanjivao te je od 52 radnika prilikom otvaranja, s dolaskom novog vlasnika ostalo njih 15.

Planovi novog vlasnika, Nadbiskupije, bili su doista veliki. Najavljivano je preuređenje i proširenje kapaciteta, a nije trebalo nedostajati ni brojnih sadržaja, od raznih seminara duhovne obnove, do susreta vjernika i svećenika.

Na žalost, to se nije dogodilo. Što će se s hotelom dalje događati pokazat će vrijeme.

Od djelatnika koji odrađuju svoj otkazni rok, saznajemo da će se sve dogovorene manifestacije, a prvenstveno je riječ o svadbama, održati kako je i predviđeno, te će hotel, do listopada ove godine dok se ugovorene obveze ne izvrše, biti otvoren.

Izvor: Zagorski list

NAjčitanije