"Općina Radoboj postat će brand"

Autor

Danas, 20. listopada Općina Radoboj proslavit će svoj dan, kao i Dan škole. Bio je to povod za kratki razgovor s načelni

p_467809topolovec.jpg
Danas, 20. listopada Općina Radoboj proslavit će svoj dan, kao i Dan škole. Bio je to povod za kratki razgovor s načelnikom općine ing. Anđelkom Topolovcem, jednim od najmlađih načelnika i gradonačelnika u Hrvatskoj.


Za one koji ne poznaju općinu Radoboj, možete li je ukratko predstaviti?

Topolovec: Općina Radoboj smještena je na prigorju Strahinjčice, na sjeveru Hrvatskog zagorja. Graniči s gradom Krapinom i općinama Mihovljan, Jesenje, Novi Golubovec. Ima 33,2 kvadratna kilometra i 3.500 stanovnika u devet naselja. Radoboj je svjetski poznato nalazište okamina flore i faune, a malo je znano da je tu nađena najstarija okamina vinove loze. Imao dosta sakralnih objekata koji su spomenici kulture i imamo što pokazati ljudima koji prolaze kroz Zagorje.

Općina Radoboj pred donošenjem je plana razvoja?

Topolovec: Mi smo potpisali sporazum s Gradom Krapinom i Općinama Petrovsko, Jesenje i Đurmanec, ali smo iz njega izašli. Bila je to akcija Ministarstva razvitka, prometa i veza. To je dugo trajalo, a mi smo imali u pripremi svoj program ukupnog razvoja s kojim smo prije krenuli. Sada je u pripremi konačni prijedlog projekta ukupnog razvoja koji bi trebao biti do kraja 11. mjeseca prihvaćen na Općinskom vijeću. Osnovne crte bile su gotove još sredinom prošle godine i mi po tom programu radimo i mislim da će se rezultati pokazati već sljedeće godine.

Čemu onda to teži Radoboj?

Topolovec: Prije svega mi smo se opredijelili na turizam i poljoprivredu. Poljoprivreda ne u onoj mjeri kako se to smatra u Hrvatskoj, pošto nemamo velikih površina, već plastenici, voćnjaci. Kako bi to mogli okrupniti organizirali smo Poljoprivrednu zadrugu Radoboj koja je zamišljena kao nosilac poljoprivrednog razvoja. Mislim da se to pomalo dokazuje. Dajemo i subvencije poljoprivrednicima za što je u proračunu izdvojeno oko 200.000 kuna. Što se tiće turizma, radimo brand općine. Sve više maha uzima kontinentalni turizam i mislim da mi tu možemo naći mjesta i Radoboj je zaslužio da bude u vrhu kontinentalnog turizma.

Turizam će se temeljiti na obiteljskim gospodarstvima, seoskom turizmu, vinogradima?

Topolovec: Tako je, plus ono što mi sada radimo, a to je rimska cesta koja je prolazila od Krapine prema Varaždinu, Trški Vrh-Radoboj-Sv. Jakov-Novi Golubovec. Na toj cesti mislimo oživjeti sjeverni dio Strahinjčice, revitalizirati na neki način, napraviti kamp, a na toj cesti je i naša župna crkva koja je jedna od rijetkih u nizini. Tu su i rudnici po kojima je Radoboj bio poznat. Na toj cesti je i Mala gora gdje su nađene okamine i još uvijek se mogu naći, crkva Sv. Jakova iz 12. stoljeća, spomenik nulte kategorije. Okosnica tog turizma po meni bi trebala biti baš ta rimska cesta.

Nema razvoja bez mladih ljudi. Ono što sad za njih radite je nova sportska dvorana?

Topolovec: Muku mučimo s provedbom natječaja. Proveli smo natječaj koji je poništen iz meni čudnih razloga.

Tko ga je poništio?

Topolovec: Školski odbor jer je izveden zaključak da navodno nije proveden u skladu sa zakonom. Zbog toga je predsjednica školskog odbora donijela zaključak da se takav natječaj poništava. Raspisan je novi, a otvaranje ponuda trebalo bi biti 24.10. Mi smo za početak gradnje ove godine osigurali dva milijuna kuna. Nadao sam se da ćemo je do kraja godine staviti pod krov i sve su pretpostavke bile na našoj strani, ali evo, kaj je tu je. Nadamo se da ćemo uspjeti iskoristiti sredstva i već ove godine zaopočeti s radovima.

U govoru za Dan općine prezentirat ćete što je sve napravljeno u proteklih godinu dana. Možete li izdvojiti ono s čim ste posebno zadovoljni?

Topolovec: U ono vrijeme koje sam ja tu, utvrdili smo Dan općine, donijeli smo prostorni plan, pokrenuli akciju oko sportske dovorane, započeli sa stipendiranjem učenika s 90.000 kuna, što su za naše okvire veliki iznosi, počeli smo se ozbiljnije baviti prvim koracima turizma, krenuli u izradu branda općine, započeli s izradom projekata za industrijsku zonu i napravili program ukupnog razvoja koji će biti smjernice za dalje.

Slijedi nam Dan općine i Dan škole?

Topolovec: Oni se slave zajedno jer je 1833. godine osnovana jedna od najstarijih rudarskih škola u Europi. Dala je veliki obol što Radoboj ima puno poznatih imena. U ono vrijeme nije bilo baš puno škola, pogotovo ne u Zagorju i oni koji su je završili dobivali su funkcije i dalje završavali za učitelje, liječnike, glumce.

Što spremate za Dan općine?

Topolovec: Treća je godina što obilježavamo Dan općine. Proslava traje više dana, a počeli smo 17. listopada utakmicom NK Radoboj i NK Zagreb. Izdvojio bih svečanu sjednicu na Dan općine gdje ćemo imati promociju filma o Općini Radoboj. Prezentirat ćemo ideju o brandu Radoboja i tako zapravo otvoriti nekakvu javnu raspravu o tome. Dodijelit ćemo nagrade za najljepše uređenu okućnicu. Imamo Noć šampinjona s jednim od najvećih proizvođača u Hrvatskoj, pa želimo da Radoboj bude i po tome prepoznatljiv. Imamo još dosta kulturnih, zabavnih i sportskih događaja. Svim sumještanima zaželio bih sretan Dan općine, da svi skupa nastavimo dalje kako je do sada bilo jer sve akcije koje su rađene na obnovi komunalne infrastrukture rađene su uz pomoć mještana i mjesnih odbora i oni su svi skupa dali veliki obol da napravimo sve što smo napravili kroz tri-četiri godine u Radoboju. Zato im svima zahvaljujem i čestitam im Dan općine.
NAjčitanije