EKO FLOR KUTAK: Kaj vešmašina nije glomazni otpad?

Autor zagorje.com

Začudo, unatoč svojoj veličini, perilica za pranje rublja nije glomazni otpad već pripada kategoriji EE otpada (otpadni električni i elektronički uređaji i oprema). A EE otpad prema klasifikaciji pripada opasnom otpadu budući da sadrži mnoge štetne tvari za zdravlje ljudi i okoliš. Budući da se razvoj tehnologije ubrzao, a samim time se i značajno povećala količina ovakvog otpada, bitno je odgovorno i savjesno pristupiti problemu zbrinjavanja.

  _3206507.jpg

Ljestvica EU ciljeva u zbrinjavanju EE otpada je postavljena vrlo visoko, pa bi prema direktivi* od slijedeće godine skoro polovica nastalog EE otpada trebala biti prikupljena odvojeno, a od 2019. više od dvije trećine! Ti visoki ciljevi nisu nipošto nerealni, ponajviše jer EE otpad najčešće sadrži neke od otrovnih tvari kao što su:

• KADMIJ – nalazi se u IR čitačima te otpornicima čipova, oštećuje bubrege, kosti i taloži se u tijelu

• ŽIVA – nalazi se u svjetlosnim žaruljama te ekranima, oštećuje bubrege, šteti mozgu i razvoju fetusa

• BERILIJ – izrazito kancerogena tvar, nalazi se u matičnim pločama

• OLOVO – nalazi se u monitorima, štetno djeluje na živčani i reproduktivni sustav te koči mentalni razvoj djece i fetusa

• HEKSAVALENTNI KROM – koristi se kao zaštita od korozije, uzrokuje oštećenja DNA i astmatični bronhitis

• BARIJ – koristi se u katodnim cijevima, uzrokuje nateknuće mozga, oštećenje jetre, srca i slezene

• PVC – spaljivanjem plastike nastaje otrovni plin dioksin

 

Iz navedenih razloga EE otpad nije dozvoljeno odlagati zajedno s ostalim otpadom iz domaćinstva, već ga je potrebno izdvojiti i predati ovlaštenim sakupljačima. Vrlo je bitno da se EE otpad sakuplja odvojeno od komunalnog otpada i zatim zbrinjava na ekološki prihvatljiv način.

 

Na žalost, još uvijek diljem Hrvatske osvanu fotografije velikih kućanskih aparata bačenih pored potoka ili u šumu. Jedan od razloga je što građani nisu upoznati sa činjenicom da postoje koncesionari za svaki dio Hrvatske koji odvoze takav otpad besplatno. Da, na čitavom području Republike Hrvatske OMOGUĆEN JE BESPLATAN ODVOZ EE OTPADA.

 

Građani mogu naručiti odvoz EE otpada na sljedeće načine:

•             Pozivom na BESPLATAN BROJ ovlaštenih sakupljača EE-otpada

•             Putem SMS-a na broj ovlaštenih sakupljača EE-otpada

•             Unosom naloga na internet stranicama ovlaštenih sakupljača EE-otpada

•             Putem elektroničke pošte

 

I dok male uređaje možete sve češće predati i u lokalnim prodavaonicama EE opreme (zasigurno ste primijetili natpise „Preuzimamo EE otpad“, najčešće prilikom kupnje u zamjeni staro za novo), za velike uređaje koje teško možete sami bilo gdje prevesti koncesionari vam dolaze na kućni prag i odvoze otpad besplatno. Prijavljeni EE otpad ukupne mase veće od 30 kg sakupljač je dužan preuzeti u roku unutar 30 dana od poziva. A evo i popisa velikih uređaja:

-          veliki rashladni uređaji, hladnjaci, ledenice, ostali veliki uređaji za hlađenje, konzerviranje i spremanje hrane

-          strojevi za pranje, sušilice rublja, strojevi za pranje posuđa

-          kuhinjske peći, električni štednjaci, električne ploče za grijanje, mikrovalni uređaji, ostali veliki uređaji za kuhanje i ostalu pripremu hrane

-          električni uređaji za grijanje, električni radijatori, ostali veliki uređaji za grijanje soba, kreveta i namještaja za sjedenje

-          električni ventilatori, klima-uređaji, ostali uređaji za ventilaciju i odzračivanje

 

Sad se već pitate što se dogodi s odvojeno prikupljenim EE otpadom. Dva su glavna tehnološka procesa:

  1. Rastavljanje – prilikom kojeg se prvenstveno izdvajaju opasne komponente te one koje je moguće proslijediti u daljnju reciklažu. Uglavnom se radi o ručnoj separaciji.
  2. Mehanička obrada – izdvojeni dijelovi od plastike i stakla se prešaju i usitnjavaju, a metalni dijelovi se šalju na magnetsko razdvajanje.

 

I za kraj vas molimo da ako slučajno vidite susjeda kako se muči sa starom vešmašinom i ugurava ju u prtljažnik, pitajte ga kamu je vozi i ako je odgovor u obližnji potok – dajte mu ovaj broj telefona:

0800 0204.

 

*WEEE direktiva 2012/19/EU

NAjčitanije