EKO FLOROV KUTAK: Poštujmo zelene otoke

Autor zagorje.com

Ona čudna zvona na uglu ulice ili ispred općinske zgrade, ne biste vjerovali, nisu postavljena kao ukras. Ili kao javni veliki koš za smeće. Ili kao kutak u koji možete dovesti svoju vrećicu smeća jer vam je usput. To su mjesta primarne selekcije otpada, prva stanica na kojoj otpad iz vašeg domaćinstva kreće na put reciklaže. Točnije, gdje može krenuti.

ekoflorlogo.jpg

Zeleni otoci su vrlo česti zaboravljeni ili krivo iskorišteni. Ok, bit ćemo iskreni – zlorabljeni. Budući da su na javnim površinama ne postoji jednostavan način kako kontrolirati što se u njih zaista i ubacuje. Iako na svakom zvonu (ili kontejneru) piše koja vrsta otpada se treba odlagati (papir, staklo, plastika, metal, tekstil) veliki broj naših sugrađana to ne poštuje. I to ne samo u Zagorju. Svaka komunalna tvrtka u Hrvatskoj je suočena s istom situacijom: u postavljene spremnike za primarnu selekciju na javnim površinama vrlo često se ubacuje miješani komunalni otpad.

Najčešće nepravilnosti javljaju se kod zvona za STAKLO. Staklo je vrlo osjetljiv materijal za recikliranje. Budući da se lako razbije nikako nije pogodan  za ručno sortiranje(iz sigurnosnih razloga). Stoga svaka primjesa miješanog komunalnog otpada stvara problem u isporuci stakla postrojenjima za reciklažu. U Hrvatskoj postoji tvornica koja reciklira svaku vrstu stakla, ali zbog loše kvalitete primarne selekcije nije u mogućnosti zaprimiti staklo koje se prikupi putem zelenih otoka. Umjesto toga, primorani su uvoziti otpadno staklo kako bi imali dovoljno materijala za proizvodnju. Znači, svaka vrećica smeća (miješanog komunalnog otpada) u zvonu za staklo čini prepreku na putu za reciklažu istog.

Također, svaki spremnik na zelenom otoku koji ne služi svojoj svrsi i koji se koristi kao spremnik za miješani komunalni otpad stvara jedinici lokalne samouprave izvjestan trošak. Ponekad je otpad toliko neprikladan da se trošak odvoza dodatno zaračunava općini ili gradu. Takav spremnik daje netočnu sliku o svijesti o recikliranju u pojedinoj zajednici. Pravilno korištenje zelenih otoka može bitno smanjiti količinu otpada koji završi na odlagalištima i doprinijeti očuvanju okoliša.

Sjedište:

Pavleka Miškine 63

42000 Varaždin

Podružnica Oroslavje:

Mokrice 180/C, 49243 Oroslavje

tel: +385 49/587 845
fax: +385 49/587 849 web: www.eko-flor.hr

NAjčitanije