Općina Stubičke Toplice prva u Hrvatskoj postala osnivač Osnovne škole

Kada je prije manje od godinu dana Općina Stubičke Toplice pokrenula postupak za odvajanjem i osamostaljenjem tadašnje P

IMG_1419.jpg

Kada je prije manje od godinu dana Općina Stubičke Toplice pokrenula postupak za odvajanjem i osamostaljenjem tadašnje Područne škole od donjostubičke Osnovne škole, nitko nije niti sanjao da će taj dugogodišnji san stanovnika Stubičkih Toplica biti tako brzo realiziran.

Eto, već ove školske godine škola u Stubakima započela je s radom kao samostalna Osnovna škola. Tako je Općina Stubičke Toplice, prva u Hrvatskoj, postala osnivač jedne Osnovne škole. Naime, novi zakon o školstvu omogućio je da i jedinice lokalne samouprave budu osnivači škola, a ne kao do sada, samo županije.

Sve teklo glatko

- Cijeli postupak oko osamostaljenja škole tekao je prilično glatko i brzo zahvaljujući dobrim pripremama ali i pomoći nadležnog Ministarstva koje je uvidjelo da nam je, s obzirom na broj učenika s područja općine, potrebna osnovna škola. Doduše, postojeći objekt morat ćemo proširiti, no to smo i očekivali i s radovima ćemo krenuti već iduće godine. Veseli nas činjenica da Stubaki prvi puta u povijesti imaju svoju Osnovnu školu - istaknuo je načelnik Stubičkih Toplica, Vladimir Bosnar. Kako bi škola uopće profunkcionirala prije početka ove školske godine trebalo je urediti još dvije učionice zajedno sa sanitarnim čvorom što je i učinjeno u podrumu zgrade. Radove čija je vrijednost bila oko 650.000 kuna u potpunosti je financirala Općina iz svojeg proračuna. Što se nadogradnje škole tiče ona će, kaže načelnik Bosnar, prema postojećim projektima koji su već napravljeni koštati oko 10 milijuna kuna, a novac će se pokušati namaknuti iz raznih fondova. U tijeku je pribavljanje građevinske dozvole i već u lipnju, odnosno srpnju iduće godine načelnik se nada početku radova.

Dogradnjom novog kraka škole, površine oko 350 četvornih metara i s podignutim jednim katom, na istočnom dijelu škole osigurat će se potrebni kabineti, školska knjižnica, veća kuhinja ali i veća zbornice za nastavnike. Spajanje nadograđenog dijela s već postojećom zgradom planirano je potkraj 2010. godine, bude li pribavljen potreban novac i ukoliko će radovi teći predviđenim tempom. Tako bi nakon zimskih praznika 2011. godine, škola mogla funkcionirati u jednoj smjeni. Veći prostor bit će potreban i stoga što Stubaki već nekoliko godina privlače pažnju mladih obitelji koje se ovdje žele i trajno nastaniti. - Početkom ljeta kada smo krenuli s postupkom osamostaljenja škole, brojili smo 194 učenika, a s početkom školske godine njihov broj se popeo na 204. Učenici su raspoređeni u deset razrednih odjela, 5 odjela razredne nastave s kojima radi pet razrednih nastavnika i pet razrednih odjela predmetne nastave kojima predaje dvanaest učitelja predmetne nastave - doznajemo od ravnateljice OŠ Stubičke Toplice, Karmen Bračić Bunčec.


Načelnik Stubičkih Toplica, Vladimir Bosnar i ravnateljica OŠ Stubičke Toplice, Karmen Bračić Bunčec


Natječaji za nastavnike

Jedan dio učitelja učenicima je poznat iz Osnovne škole Donja Stubica jer je škola da bi se osamostalila, trebala potpisati sporazum s donjostubičkom Osnovnom školom o preuzimanju onih djelatnika koji su ostali bez dijela satnice, tako da oni tu svoju satnicu nadopunjuju u Osnovnoj školi u Stubakima. - Jedan manji dio novih nastavnika zaposlen je s početkom školske godine, a u tijeku su natječaji za nastavnike iz predmeta kao što su tehnički, fizika, odnosno informatika. Stručna zastupljenost u osnovnim školama i inače nije stopostotna pa tako ni u našoj školi. Hoće li se tko javiti na natječaj vidjet ćemo, no nadam se da će i taj segment biti kvalitetno riješen - rekla je ravnateljica škole.

Pojasnila je i kako je jedan dio nastavnika, da bi škola profunkcionirala 7. rujna, zaposlen na određeno vrijeme i kad ono istekne, kroz otprilike tri do četiri tjedna, krenut će i novi natječaji.


Iako neki kabineti u školi nedostaju, prema riječima Karmen Bračić Bunčec, nastava se odvija bez nekih većih problema, jer je škola kvalitetno napravljena i postoje uvjeti da se i bez kabineta neka nastavna sredstva i pomagala pospreme.

- Naime svi razredi imaju velike ormare i za sada na taj način rješavamo nedostatak specijaliziranih učionica. Dvije nove učionice opremit ćemo za privremeno izvođenje nastave prirodnih predmeta. U tijeku je nabava potrebnih nastavnih pomagala i sredstava budući da do sada za predmetnu nastavu u ovoj školi nije bilo ničega. Opremit ćemo informatičku učionicu jer se za taj izborni predmet prijavilo oko 70 posto djece i taj ćemo problem privremeno ali kvalitetno riješiti - doznajemo od ravnateljice.

Problemi s prijevozom

U tijeku je i opremanje školske knjižnice koja će privremeno biti smještena u učionici prvog razreda s obzirom da prvašići imaju nastavu stalno ujutro, te je učionica veći dio dana slobodna. Knjižnica posjeduje dovoljan fond knjiga za učenike razredne nastave, a za početak nabavit će se i osnovna lektira za predmetnu nastavu.

S početkom škole došlo je i do nekih malih promjena vezanih uz početak nastave. - Zbog prijevoza, ali i kako bi nastava, osobito ona poslijepodnevna ranije završila, pomaknuli smo početak nastave na 7,45 sati u jutro. Škola još uvijek radi prema privremenom godišnjem planu i programu rada koji smo trebali napraviti da bismo se mogli osamostaliti. Sada radimo godišnji plan i program i kroz njega definiramo i slobodne aktivnosti. Ponuda ovisi o afinitetima učitelja koji rade u školi i mislim da su zastupljena sva područja dječjeg stvaralaštva, od velikog i malog zbora, do likovnih, dramskih, recitatorskih, geografskih i drugih grupa. Mali nam je problem prijevoz ali i vrijeme za slobodne aktivnosti budući da škola sada radi u dvije smjene. Djeca ne mogu koristiti usluge prijevoza dok su na slobodnim aktivnostima ili izbornoj nastavi, no s tim se problemom susreće većina škola. Vjerujem da će se to riješiti - naglasila je ravnateljica.

Obroci iz vrtića


Nažalost, s početkom škole, s radom nije započela i školska kuhinja i to stoga što prema standardima Ministarstva ne zadovoljava standarde prave školske kuhinje. Naime, jedan od uvjeta funkcioniranja školske kuhinje je i priprema najmanje 260 kuhanih obroka dnevno. Škola ima ukupno 204 učenika i s obzirom na to, ne zadovoljava spomenuti uvjet. Na posljednjem roditeljskom sastanku provedena je anketa i 85 posto roditelja zainteresirano je za usluge školske kuhinje. Budući da će to u ovoj fazi biti čajna kuhinja što na žalost poskupljuje i samu cijenu kuhinje, na školskom odboru dogovorena je cijena od 5 kuna po obroku dnevno. Čajna kuhinja će, kako doznajemo, proraditi kroz desetak dana. - S problemom kuhinje ozbiljno smo se pozabavili i došli do prilično jednostavnog rješenja. S obzirom da u neposrednoj blizini škole, pedeset metara dalje, gradimo vrtić gdje će biti uređena vrhunska kuhinja, do proširenja škole koristit ćemo usluge vrtićke kuhinje i neće biti problema. Po otvorenju vrtića i školska djeca mogu očekivati topli obrok - ispričao je načelnik Bosnar.

Video nadzor

Kako bi sigurnost djece, ali i same škole i školskog inventara bila što bolja s početkom školske godine postavljene su kamere.

- Postavili smo kompletan video nadzor s noćnim kamerama tako da možemo 24 sata snimati okolicu škole igrališta i sve ulaze i to radi kontrole jer smo imali neugodnih iskustava. Vandali su razbijali stakla, pokušavali ukrasti tablu s natpisom škole, palili vatru na glavnom ulazu, a i policija je u pojedinim slučajevima bila nemoćna i nije mogla pronaći počinitelje. Otkako su kamere postavljene ekscesa nije bilo i nadam se da će tako i biti - navodi Bosnar.

U Općini Stubičke Toplice nastoje djeci pružiti maksimalne uvjete u stjecanju obrazovanja, pa se tako odmah nakon dovršetka nadogradnje škole, planira krenuti u izgradnju sportske dvorane. Za sada učenici imaju na raspolaganju sportsko igralište čiju je izgradnju financirala Općina iz svojeg proračuna.

U konačnici, prema riječima načelnika Bosnara, unatoč nekim sitnim problemima koji se rješavaju u hodu škola funkcionira dobro i čini se sve kako bi djeci bili pruženo kvalitetno obrazovanje. Važno je, rekao je načelnik, da su roditelji i djeca, ali i kolektiv zadovoljni, te je uvjeren da će i rezultati biti odlični.

Velika promjena
- Promjena koja se zbila s početkom ove školske godine velika je posebno za učitelje razredne nastave koji su ovdje godinama bili sami i imali komociju i mirnu atmosferu. Sada je škola puna djece cijeli dan. Mislim da se počeo stvarati jedan dobar kolektiv kojeg trebamo još upotpuniti nastavnicima koji nam nedostaju. Kada oformimo i stručnu službu škole, a moram reći da smo od Ministarstva dobili i dozvolu da zaposlimo pedagoga, defektologa, odnosno stručnjaka rehabilitacijsko-edukacijskog profila te knjižničara, što je prilično visok standard za današnje uvjete i školu sa 200 učenika, bit će još bolje. Djece je više nego do sada i življe je. Učenici koji su došli u više razrede dobro su se prilagodili i osim problema koji spadaju u kategoriju «dječja posla», drugih, većih niti nemamo. Djece nema mnogo i sve ih znamo poimence te se svakome od njih možemo kvalitetno posvetiti, stoga vjerujem da ni u budućnosti neće biti nikakvih problema - zaključila je ravnateljica Karmen Bračić Bunčec.

NAjčitanije