Snježna kraljica donijela i porast cijena nekretnina

Autor

Razgovor s povodom: Na sljemenskoj stazi 15. i 17. siječnja održat će se utrke slaloma Svjetskog kupa za skijašice i ski

p_890834Gulic-Bosnar (600 x 376).jpg

Razgovor s povodom: Na sljemenskoj stazi 15. i 17. siječnja održat će se utrke slaloma Svjetskog kupa za skijašice i skijaše. Snježna kraljica , veliki sportski događaj odvija se na zagorskoj stani Medvednice i vezan je za Bistru i Stubičke Toplice, odakle se stiže na samu stazu. O „Snježnoj kraljici“ i njenim odjecima razgovarali smo s načelnicima dvaju općina, Krešimirom Gulićem i Vladimirom Bosnarom.


Treba pisati Bistra-Sljeme, a ne Zagreb-Sljeme

ZL: Četvrta je godina da se na Sljemenu održava Snježna kraljica . Što je ona donijela Bistri?

Gulić: Direktno možda ništa, ali indirektno sigurno dosta. Bistra je više prisutna u medijima barem kad se održava Svjetski kup, makar nisam zadovoljan s promocijom Bistre koju bi trebala imati jer stalno naglašavam, i nekima sam već dosadan, da se Svjetski kup održava u Bistri i Zagrebačkoj županiji. Pokušavamo javnosti dati tu informaciju i mislim da ljudi pomalo to shvaćaju. Svjesni smo da je Zagreb glavni grad, pa se uvijek spominje utrka Zagreb-Sljeme. Borimo se da u budućnosti piše Bistra. Kroz blizinu grada i skijaške staze, uz određenu promociju Bistra je prisutna u medijima i to je sigurno povećalo cijenu nekretnina. Nekretnine u Bistri u zadnje tri-četiri godine išle su gore za 50, ako ne i više posto.

ZL: Svjetski kup traje sada četiri dana. Što smo sa sadržajima u ostalom dijelu godine?

Gulić: Bistra nije mrtva ni kulturno, ni zabavno, ni sportski, ni na koji drugi način. Bistra živi cijele godine. Zimi imamo svjetski kup, a ljeti u lipnju imamo Dane Bistre. Prošle 2007. imali smo punih 17 dana kulturnih, zabavnih, sportskih, vjerskih manifestacija. Tako će biti i u lipnju ove godine. Što se tiče drugih ponuda, slažem se da bi Sljeme trebalo oživjeti ne samo da bude zimska destinacija, već cjelogodišnja jer sve je manje snijega, nažalost. Mi smo na putu da s JU Park prirode Medvednica i tvrtkom Holcim radimo na uređenju poučne staze. Razmišljamo o uređenju biciklističke staze i Sljeme bi sigurno trebalo biti življe i cijele godine dostupno. Mislim da se kreće u pozitivnom smjeru.

ZL: Kad govorimo o turizmu i ponudi, kako po vama na najbolji način spojiti Sljeme i Bistru i Stubičke Toplice?

Gulić: Ima dosta ideja. Sad se pojavila ideja o gradnji hotela u Bistri. Određeni projekti postoje, već ove godine bi moglo ići u realizaciju. Postoje teniski tereni u Kraljevom Vrhu, postoje Stubaki koji su nam blizu, Tuheljske nisu daleko. Mislim da to premalo koristimo. Trebali bi nuditi jedan paket, ali to je stvar turističkih zajednica i turističkih kuća. Konkretno, prošle godine Tuheljske Toplice su to imale. Oni su nam se javili, mi smo im osigurali karte i prijevoz. Došli su njihovi gosti i to je sve bilo u njihovoj ponudi, koliko sam razumio. Mislim da imamo što ponuditi, od Stubaka koji su na desetak minuta, krasne prirode i svega što nas okružuje. Nedovoljno koristimo to bogatstvo.

ZL: Znači malo kupanja u Stubakima, pa se popnete na Sljeme, pa spuštanje u Bistru, možda uživanje u zagorskoj kuhinji?

Gulić: Da, no nažalost gastro ponuda nam nije najbolja. Trebali bi ponuditi autohtonu kuhinju. Čevape i ražnjiće pojedeš gdje hoćeš. Zagorske štrukle ili pravu puricu s mlincima rijetko se gdje može pojesti ili popiti pravi domaći gemišt. Imamo lijepe vinograde i razmišljamo o vinskoj cesti. Kad odemo van čudimo se da su napravili iz ničega nešto, a mi imamo toliko toga, ali nema dovoljno entuzijazma, možda ni onih koji bi prepoznali takve projekte. Mislim da nedovoljno koristimo blizinu Zagreba.

ZL: Što nas ove godine čeka uz trku u Bistri?

Gulić: Želimo da svi gosti koji dolaze, a to su VIP gosti, njih oko 4.500, ne odu odmah doma kad dođu dolje u Bistru. Imali smo prošle godine veliki šator, a imamo ga i ove godine. Želimo da gosti upoznaju Bistru. U petak poslije utrke imamo u šatoru koncert Gazdi. U subotu imamo koncert grupe Maestral, a u nedjelju poslije utrke legendi koncert 4Asa. Dijelit ćemo promotivne letke da gosti znaju gdje su, da otvore našu internet stranicu koja je sigurno jedna od boljih sa svakodnevno svježim informacijama.

ZL: Moramo iskoristiti priliku i pitati vas što će biti vaši ciljevi u Saboru, budući ste ušli u parlament.

Gulić: Prvi put u povijesti ovaj kraj ima saborskog zastupnika. Zaprešićki kraj je do sada imao samo jednog i to dvije godine gosp. Novinu. Sada imamo dva, gosp. Turka, gradonačelnika Zaprešića i moju malenkost. Zahvaljujem se biračima koji su mi dali glas jer to nije priznanje samo meni nego i mojoj Bistri. To je prilika da zastupam interese ne samo Bistre nego i zaprešićke regije. Pokušat ću mandat optimalno iskoristiti za dobrobit šire regije, za započete projekte i one koje tek treba započeti. Pokušat ću biti dostupan svima građanima, biračima, da pokušam riješiti njihove probleme, čujem njihove primjedbe, sugestije i opravdam povjerenje koje sam dobio od njih.

Bez suradnje se ne može

ZL: Četvrta je godina da se na Sljemenu održava Snježna kraljica . Što je ona donijela Stubičkim Toplicama?

Bosnar: Općini je donijelo turističku promidžbu, a financijski jedino ono što proračun prihoduje iz prometa ugostitelja. Mi imamo i dosta troškova koje Općina plaća, recimo angažman ljudi, a Općina je i sponzor. Svu dobit zapravo ostvaruju ugostitelji, a mi onaj zakonski dio koji nam pripada. Osim turističke promidžbe nemamo neke velike dobiti. Bit je u tome da se utrka događa u Zagorju, da se promoviraju Stubičke Toplice.

ZL: Svjetski kup traje sada četiri dana. Što smo sa sadržajima u ostalom dijelu godine?

Bosnar: Razmišljamo o povezivanju planinskog turizma i lječilišta. S novim projektom koji kreće uskoro, ostvaruje se ideja iz 1995. da se vrh Sljemena poveže sa Stubakima. Uz nove hotele i welness i postojeće kapacitete Matije Gupca vjerujem da ćemo to učiniti. Plan je da se uvede autobusna linija uz simboličnu cijenu karte koja će pokriti tek troškove turisti će moći na Sljeme ili doći dolje na kupanje.

ZL: Kako sve povezati i uljučiti okolna mjesta, da nas ne sputavaju općinske ili županijske granice?

Bosnar: Automatski se cijela okolica uključuje. Cesta se u vrijeme utrke zatvara na granici Parka prirode na parkiralištu u Pili. Ostalo je prohodno. Turisti će moći po cijeloj općini i okolici ići. Rendžerima je Općina odobrila startnu kućicu na uporabu i ona je preuređena u info punkt i tu se mogu dobiti informacije. Granice nisu krute, ali svaka JLS ima svoj plan razvoja. No, bez suradnje se ne može. Imamo utrku Svjetskog kupa rollera koja povezuje Stubičke Toplice, Bistru i Oroslavje. Povezujemo se kroz apartmansku kuću Snježna kraljica , Hunjku. Kad se hoteli kod nas popune koriste se kapaciteti u okolici. Imamo Europsku smotru službenih pasa i koristimo dio ugostiteljskih objekata u okolici. Prošle godine smo smjestili Dance i Nijemce na Sljeme i bili su oduševljeni. No, ne može se sve objediniti u jednom danu, a još nam štete i klimatske promjene. Nije sve u skijanju, tu je i planinarenje, šetnja šumom.

ZL: Što nas ove godine čeka uz trku u Stubakima?

Bosnar: Stubaki kao i svake godine imaju program kroz ugostitelje. Mi ne možemo financirati program na otvorenom. Doniramo parkirališta, sanitet, vatrogasce i njihove troškove plaća Općina. Za ljude koji dolaze imamo već uhodan sistem i vidjelo se da on funkcionira. Svake godine ide sve lakše, od parkiranja do ugostiteljske ponude.

Za Zagorski list
Razgovarao: Sebastijan Fuštin
Snimio: Krunoslav Pavlina

NAjčitanije