Više kupača i posjetitelja u zagorskim toplicama, a pozitivan trend očekuje se i u nastavku sezone

Zagorske toplice pobrinule su se i za brojne novitete i što kvalitetniju ponudu

terme_tuhelj.jpg

foto: Terme Tuhelj

Prema nekim podacima i informacijama koje se pojavljuju u medijima, prvi dio turističke sezone na Jadranu nije bio najuspješniji. Prema podacima sustava eVisitor, u prvom dijelu srpnja u Hrvatskoj je ljetovao jednak broj turista kao i prošle godine u tom razdoblju, no noćenja je oko 4 posto manje. Zanimalo nas je kakva je sezona u zagorskim toplicama, bilježe li pozitivne rezultate i koliko su zadovoljni dijelom ljeta koje je iza nas.

Novi bazeni i atrakcije

Kako saznajemo, Hotel Matija Gubec unazad 4 godine od ponovnog otvaranja bilježi kontinuirani rast dolazaka i noćenja. - Za ovu godinu planirani rast je od 5 - 10 posto, a isti do sada i ostvarujemo. Cjelogodišnji turizam, kao kod nas u toplicama, je dugoročno održiviji model nego 2-3 mjeseca masovnog turizma, a uz stalno ulaganje u kvalitetu i sadržaj siguran jamac da će se ovakav trend i nastaviti – kaže direktor marketinga hotela Filip Poštek.

Dodaje da bi krajem kolovoza trebala krenuti rekonstrukcija dijela smještajnih kapaciteta, a u planu je i proširenje bazenskog dijela Stubičkih toplica u vidu dva nova vanjska bazena koji su već u fazi projektiranja. Petra Terner iz Terma Tuhelj kaže da su, s obzirom na iznimna kišna razdoblja u svibnju, jako zadovoljni kako se sezona razvija.

- U prvih 6 mjeseci Vodeni planet posjetilo je 98.831 kupač što je 32 % više nego i istom periodu lani. Nastavak sezone ide u istom tonu jer već sada u srpnju imamo 7000 kupača više nego što je to bilo u srpnju lani. Pobrinuli smo se i za novitete na našem kupalištu. Izgradili smo novu atrakciju za djecu, Tuhi Land s brojnim toboganima i prskalicama koja je odlična zanimacija za naše najmlađe goste – navodi Terner.

Podizanje kvalitete

Vodeni park Aquae Vivae i dalje bilježi rast u broju posjetitelja, u lipnju ove godine ostvarili su znatno više dolazaka nego u lipnju prošle godine.

- Po dolascima u srpnju smo na ukupnoj mjesečnoj posjeti od srpnja prošle godine. Moram navesti da su prošlogodišnji lipanj i srpanj radi svjetskog nogometnog prvenstva bili za nas lošiji od očekivanja i plana u broju posjeta, ali ovogodišnja ljetna sezona premašuje i broj posjetitelja iz 2016. i 2017. godine, tako da će ukupni rezultati ove godine zasigurno biti bolji. U cilju zadovoljstva naših korisnika kontinuirano ulažemo u poboljšanje kvalitete naših usluga i edukacije osoblja s obzirom da su svi naši sadržaji prilično novi i da ove godine još nismo planirali ulaganja u nove vodene atrakcije – rekla je Martina Crljen.

- Terme Jezerčica su cjelogodišnji resort koji osim hotela svojim gostima nudi smještaj i u luksuznom kontinentalnom kampu čija je ponuda također vezana za sve sadržaje, odnosno za veliki vodeni park, wellness, spa i bogatu gastro ponudu. Rast ne može biti stalan ako se kontinuirano ne podiže kvaliteta postojeće ponude te ne se ne radi na proširenju kapaciteta u svim segmentima. Obzirom da Terme Jezerčica imaju kontinuiran rast prihoda od oko 15% godišnje unatrag 3 godine, ove godine obzirom na činjenicu da nismo bitno mijenjali cijene niti u jednom segmentu naše ponude, a popunjenost nam je na 82% na razini 12 mjeseci, planovi su postavljeni ovisno o segmentu ponude sa rastom od 5-10% što je do sad i ostvareno – kaže Elvis Pavleković, direktor Termi Jezerčica. 2018. godine Terme su do 15.06. primile 79.800 dnevnih gostiju odnosno kupača dok je ove godine ostvareno 84.400 dolazaka što je oko 6% više nego u istom razdoblju prošle godine.

Sam smještaj je na istoj razini kao i prošle godine, odnosno ostvareno je 15.500 noćenja u prvoj polovici godine. - Ovo će nam biti nulta godina rada kampa koja će biti usporedna i za dalje, a kamp je do sada ostvario nešto manje 3000 noćenja što je također u okviru planiranog rezultata. Bitna činjenica je da je u prvih 6 mjeseci ostvareno ukupno 11% više prihoda nego prošle godine te da je porast prihoda odjela hrane i piće gotovo 13% iz čega možemo zaključiti da je i potrošnja po gostu veća – navodi Pavleković.

NAjčitanije