Otvorena Galerija i Spomen atelje Ivana Lovrenčića

Ministar kulture Božo Biškupić otvorio je u svetokriškom Muzeju Žitnica stalni postav Galerije i Spomen atelje akademsko

p_401475IMG_1881 (600 x 400).jpg

Ministar kulture Božo Biškupić otvorio je u svetokriškom Muzeju Žitnica stalni postav Galerije i Spomen atelje akademskog slikara Ivana Lovrenčića.

Naime još za života Lovrenčić je svom rodnom mjestu darovao velik broj svojih djela, a nakon njegove smrti supruga Bosiljka i nećaci odlučili su u Muzej Žitnica čijem je uređenju i današnjem lijepom izgledu uvelike doprinio i sam Lovrenčić preseliti njegov zagrebački atelje.

- Kada sam ugledao preseljeni Ivekov atelje imao sam osjećaj kao da je Ivek tu, kao da riše i sluša klasičnu glazbu. Crta teče iz njegove ruke, a takav je bio i u životu. Volio je glazbu koju je slušajući znao pretočiti na papir. Kada gledate njegovu sliku to je kao da čitate dobru, lijepu pjesmu. Žao mi je što nije doživio današnji dan. Ivek je bio tipičan primjer dobrog Zagorca, pravi prijatelj - rekao je o Lovrenčiću i njegovom djelu ministar Biškupić.

Prilikom otvorenja stalnog postava Galerije i Spomen ateljea Ivana Lovrenčića po prvi je puta prikazan dokumentarni film o ovom velikom umjetniku „Ivan Lovrenčić Tihožitje“, režisera Miljenka Bukovčana.

- Snimajući film o Lovrenčiću svi sugovornici govorili su da je bio dobar čovjek, samozatajan, skroman, blagog pogleda. Stoga je logičan naslov filma bio tihi život odnosno tihožitje, iako je Lovrenčićevo djelo grmljavina - rekao je Bukovčan dodajući kako je sam završetak filma koji će biti naknadno montiran, upravo svečanost otvorenja stalnog postava Galerije i Spomen ateljea koje je svojevrsni epilog umjetnikova života.

Prema riječima svetokriškog načelnika Ivana Kranjčića, djela Ivana Lovrenčića koja su on i njegova supruga darovali Općini Sveti Križ Začretje kao i spomen atelje koji dočarava njegov radni ambijent u Zagrebu postavljeni u Muzeju Žitnica, postali su trajni svjedok umjetnikovog stvaralačkog života i rada kao i njegove ljubavi prema rodnom kraju, prema njegovom Svetom Križu Začretju u kojeg s uvijek s mnogo ljubavi vračao.

- Tu su se rađali ili stvarali veliki ljudi hrvatske kulture Katarina Patačić, članovi obitelji Sermage, Ivan Bradica, Ivan Kukuljević Sakcinski, Lavoslav Vukelić, Marija Jurić Zagorka, Ivan Lovrenčić, Rudi Stipković i mnogi drugi. Obveza je naše generacije da te velike ljude i njihova djela otmemo od zaborava, da ih sačuvamo i predstavimo naraštajima koji dolaze. Predstoji nam osnivanje muzejsko galerijske ustanove koja će objedinjavati kulturna dobra na području naše Općine i učiniti ih dostupnim kako našim građanima tako i mnogim prijateljima- rekao je Kranjčić.

Autori postava autentičnog ateljea Ivana Lovrenčića su arhitekti Damir i Davor Čorko.

Muzej Žitnica još uvijek nije zaživio u potpunosti te nije osnovan kao samostalna ustanova. Stoga nema stalnog radnog vremena niti stalno zaposlenog djelatnika. Tako svi koji žele razgledati Galeriju i Spomen atelje moraju se prethodno najaviti u Općini ili svetokriškoj knjižnici.

NAjčitanije