Ravnatelji o zdravstvenom odgoju
I na ovome se skupu, kao i u drugim županijama, moglo čuti kako prigovori provođenju zdravstvenog odgoja proizlaze iz nedovoljne informiranosti.
Zdravstveni odgoj u osnovnim školama i prigovori o kojima se u javnosti dosta govori, posebice otkako se u problematiku uključila i Crkva, bili su jedna od tema stručnoga vijeća ravnatelja osnovnih škola Krapinsko-zagorske županije.
Nakon što ih je voditeljica Vijeća Božena Slunjski, ravnateljica Osnovne škole Zlatar Bistrica, u kojoj je i održana sjednica, upoznala s održavanjem nedavnoga skupa voditelja stručnih vijeća iz svih županija u Jezerčici, slijedilo je predavanje voditeljice ŽSV-a prirode i biologije osnovnih škola KZŽ prof. Štefice Škrlec o zdravlju i razlozima uvođenja zdravstvenog odgoja u nastavni plan i program osnovnih škola.
Ravnatelji su upoznati s odrednicama zdravlja, najvažnijim zdravstvenim problemima djece i mladih te rizičnim navikama kao utjecajnim čimbenicima na zdravlje. Svrha zdravstvenog odgoja je sprječavanje nastanka problema i bolesti, aktivnosti usmjerene čitavoj ciljnoj populaciji „zdravoj“ za uspješan razvoj djece i mladih da bi stasali u zdrave, zadovoljne, uspješne, samosvjesne i odgovorne osobe.
Unutar predavanja upoznati su s rizičnim ponašanjima, koja se neprekidno isprepliću a to su: pušenje, pijenje alkohola, uzimanje droga, nepravilna prehrana i nedovoljno kretanje, vožnja pod utjecajem alkohola i/ili droge, rizična seksualna ponašanja, delikvencija i kriminal, napuštanje škole,…
U sklopu predavanja održana je radionica u kojoj su sudionici imali priliku istražiti deklaracije prehrambenih proizvoda i uporabu prehrambenih aditiva u prehrani. I na ovome se skupu, kao i u drugim županijama, moglo čuti kako prigovori provođenju zdravstvenog odgoja proizlaze iz nedovoljne informiranosti.
Oni koji prigovaraju ne barataju činjenicama definiranim u Kurikulumu zdravstvenog obrazovanja.U nastavku Snježana Kovačević, stručna suradnica knjižničarka u OŠ Zlatar Bistrica , održala je predavanje i radionicu o temi « Tolerancija u svakodnevnom životu «. Sudionici skupa tako su se mogli podsjetiti o važnosti tolerancije i međusobnog razumijevanja u svakodnevnom ophođenju s ljudima.
Bilo je govora i o temeljnim ljudskim pravima koja se moraju bezuvjetno poštovati i kako u današnje vrijeme diljem svijeta raste potreba odgoja i obrazovanja za mir, suradnju, nenasilje, toleranciju i međusobno razumijevanje. Također, naglašeno je kako učitelji nastavnim sadržajima mogu učenike osvijestiti o potrebi odgoja i obrazovanja za mir i demokraciju te ih osposobiti za međuljudsku suradnju.