Umjesto svinjama, mlijeko u sir

Autor

Hranim 30 koza i najveći dio kozjeg mlijeka, jer ne znam što ću s njim, pojedu svinje - zavapila je stočarica koja je bi

grb_sveti_kriz.jpg
Hranim 30 koza i najveći dio kozjeg mlijeka, jer ne znam što ću s njim, pojedu svinje - zavapila je stočarica koja je bila jučer na predstavljanju projekta proizvodnje autohtonih sireva na obiteljskim gospodarstvima Hrvatskog zagorja u Svetome Križu Začretju. Kako se to ne bi događalo, proizvodnjom autohtonog zagorskog sira, nakon vina i purana, Zagorci bi uskoro trebali dobiti i svoj treći proizvod, kojim bi se mogli podičiti na sve zahtjevnijem domaćem, ali i inozemnom tržištu.

Ovim projektom, koji podupiru ministarstvo, županija te zagorski gradovi i općine na početku bila bi obuhvaćena 33 zagorska poljoprivredna gospodarstva koja su se dosad istakla nešto većom proizvodnjom kravljeg, ovčjeg ili pak kozjeg sira. Treba ispitati dosadašnju proizvodnju sira u Zagorju, educirati stočare i povećati kvalitetu sira kako bi se postigla što veća cijena na tržištu. Sada je cijena u prodaji na crno od 70 do 120 kuna kilogram.

Udruživanjem deset ili više proizvođača i ujednačavanjem proizvodnje mogla bi se ostvariti robna marka te proizvodnja uskladiti s visokim standardima EU. Preko ministarstva i poljoprivrednih savjetodavnih službi osigurat će se i sve što je potrebno za proizvodnju - kalupi, alkoholni termometri, higrometri, vaumeometri, mljekarske kulture, sirila, sredstva za dezinfekciju, a pomoći će se i pri dobivanju povoljnih kredita za investiranje u novu proizvodnju. Projekt bi se trebao provesti u 20 mjeseci. Velika izložba zagorskih sireva, na kojoj će svatko izložiti ono što proizvodi, organizirat će se 25. rujna, na kojoj će se vidjeti što Zagorci mogu učiniti.

(Izvor: Večernji list)

NAjčitanije