Marija Bistrica: Prezentiran projekt ''Marijanski hodočasnički put''

Četrdesetak izlagača, majstora starih i umjetničkih obrta, udruge i društva predstavilo se proteklog vikenda na manifest

Četrdesetak izlagača, majstora starih i umjetničkih obrta, udruge i društva predstavilo se proteklog vikenda na manifestaciji 'Tragom starih običaja' na Trgu pape Ivana Pavla II. u sklopu 'Ljeta u Mariji Bistrici'.

Na štandovima prodajnog i izložbenog karaktera moglo se naći zaista različitih umjetničkih proizvoda i starih obrta, od lončara, izrađivača drvenih igračaka, cekera, narodnih nošnji, kožnih proizvoda, nakita do tradicijskih kolača i vina. Na jednom od brojnih štandova sreli smo udrugu, koja od samog početka surađuje s Turističkom zajednicom Marija Bistrica. Udruga je to ''Međimurske roke'' iz Lopatinca.

Slična kulturna baština

-Svake godine smo ovdje. Zapravo, mi smo ovu manifestaciju s marijabistričkom Turističkom zajednicom i započeli. Zagorcima i Međimurcima tradicijska kulturna baština je jako slična i zašto si onda ne bi međusobno pomagali, jedni drugima bili u gostima u različitim manifestacijama kroz godinu – rekla je Mirjana Biber - Hren predsjednica te međimurske udruge koja je na svojim štandovima nudila tradicijske kolače, vino, cekere, etno odjeću, dok su u radionici prezentirali izradu cekera.

- Željeli bi da se tradicijski proizvodi i obrti uvrste u školski nastavni program, jer smatramo da ih je premalo ili ih gotovo nema. Tako da se dogodi da djeca završe školu, a ne upoznaju se s kulturom vlastitog kraja, što je jako žalosno - istaknula je međimurska majstorica.

Drvene igračke na svom štandu predstavio je i domaći majstor Ivica Mesar iz Tugonice, koji je u ovom tradicijskom zanatu dvadesetak godina. Podržava ovakve manifestacije, no ističe i kako ljudi gube interes za drvene igračke, unatoč tome što su uvrštene na svjetsku listu kulturnih baština. Osim tradicijskih boja, dakle crvene i plave, počeo je upotrebljavati i bijelu boju na svojim tradicijskim drvenim igračkama, a najčešći motivi su oni s narodnih nošnji. Udruga Fiolica iz Lepoglave na manifestaciji je prvi puta.

- Izrađujemo sve što znaju izraditi ženske ruke od lepoglavske čipke, heklanih proizvoda, slika, suvenira od gline, ručnih rukotvorina i dr. - rekle su Lepoglavčanke u glas. Osim zagorskih majstora, tu su još bili Zagrepčanci, Zelinci, Oroslavčani i susjedi preko meje, iz Posrede.

Mariju Bistricu godišnje posjeti 800.000 ljudi

Kod obilaska štandova sreli smo i načelnika Marije Bistrice Stjepana Muheka. - Ove se godine na Ljetu u Mariji Bistrici posjetitelja okupilo u velikom broju, što nam je izuzetno drago, a ovakva prezentacija je važna s obzirom da su mnogi zanati zaboravljeni, a većina mladih ih sada može i po prvi puta vidjeti – rekao je načelnik Muhek.

Zadovoljna je i direktorica TZ Marija Bistrica Vesna Habazin.

- Ove godine imali smo veću posjećenost, te veći broj sudionika na gotovo svim manifestacijama. Posebno mi je drago što su se svi uključili, od Svetišta, Općine, Osnovne škole, dječjeg vrtića Pušlek, dakle, sva društva i udruge te na taj način doprinijeli i dali obol manifestaciji ''Ljeto u Mariji Bistrici''. Ova manifestacija ima svoj dugi vijek, već 25 godina, a sve je počelo kao Bistrički tjedan - rekla je Habazin. Inače, 'Tragom starih običaja' dio je programa Marijanskih hodočasničkih putova Marije Bistrice i Stepinčevog puta.

U nedjelju je održana prezentacija projekta ''Marijanski hodočasnički put, projekt prekogranične suradnje sa slovenskim partnerima, te otvaranje izložbe koja nosi isti naziv. Marijanski hodočasnički putovi nastali su uslijed potrebe mnogih hodočasnika, ljubitelja prirode i zdravog života, te iz želje upoznavanja različitih kulturno-turističkih destinacija. Hodočašća u Mariju Bistricu neprekinuto traju od 1684. godine, kada je pronađen kip Majke Božje Bistričke, a godišnje Mariju Bistricu posjeti oko 800.000 posjetitelja.

Proteklog vikenda održane su i 'Odškrinute dveri bistričke' -literarni osvrt kroz povijest Marije Bistrice recitatorske družine ''Bistričko srce'', te Bistrička noć na kojoj su nastupili muzički sastavi, a svoje fine kolače, vino i grah nudili su članovi i članice Udruga ''Hrvatska žena'' Marija Bistrica, bistrički vinari i LD ''Fazan'' Marija Bistrica. Odličan plesni nastup pripremile su članice Grofovije Konjski iz Konjščine.

NAjčitanije