Načelnik općine Bistra Krešimir Gulić: "Hermann Tilke počeo projektirati autodrom u Bistri"

Autor

Načelnik općine Bistra Krešimir Gulić
Iako u Zagrebačkoj županiji, općina Bistra nedvojbeno je dio Zagorja, što će u sv

bistra_nacelnik Galic.jpg

Načelnik općine Bistra Krešimir Gulić

Iako u Zagrebačkoj županiji, općina Bistra nedvojbeno je dio Zagorja, što će u svakom trenutku potvrditi i načelnik Krešimir Gulić. Bistra je ovih dana bila u središtu zanimanja zbog održavanja FIS slalom utrke 'Snježna kraljica', a nedavno je u javnost izašla i vijest kako su pripreme za gradnju modernog autodroma otišle vrlo daleko, a u cijeli projekt uključen je i Hermann Tilke, arhitekt koji je projektirao sve nove staze na kojima se voze utrke formule 1. I dok drugi maštaju, u Bistri su očito zasukali rukave i približili se velikom cilju. O kakvim je planovima riječ i što se to u Bistri događa, razgovarali smo s načelnikom Krešimirom Gulićem.

Krenimo od nedavnih događaja koji su iza nas. Snježna kraljica, jedan veliki sportski događaj, još je jednom uspješno odrađena. Kako ste utrku doživjeli ove godine i jeste li zadovoljni?

Gulić: Zadovoljan sam i nije bitno koliko sam ja osobno zadovoljan, već koliko su zadovoljni gosti, a mislim da su i oni bili zadovoljni. Svi koji dolaze kroz Bistru na skijalište, a dolazi oko 4.500 VIP gostiju i sve one ekipe 'na kotačima' koje gore ne mogu nego preko Bistre. Po sedmi put smo već rutinski odradili posao, zahvaljujući angažmanu mojih Bistrana i udruga s našeg područja. Nas je oko 200 uključeno od organizacije, prihvata gostiju, parkirališta, transporta, čišćenja, do Skijaškog kluba Bistra koji je angažiran kod pripreme staze i veći dio ljudi na uređenju tribina i sklapanju opreme. Medijski se borimo promovirati Bistru i Zagorje, a ta blokada je nažalost takva, no ove godine smo je malo probili. Trudimo se reći da je Snježna kraljica u Bistri i Zagorju, ne u Zagrebu. Pomalo smo uspjeli, ali nezadovoljni smo tretmanom medija, ali borimo se. Zadovoljan sam, ali najbitnije je da su gosti zadovoljni.

Sedam godina s utrkama Svjetskog kupa je iza vas. Neke stvari se mogu već dobro vidjeti. Koliko su utrke zapravo donijele Bistri dobroga, ili možda lošega?

Gulić: O lošim stvarima ne možemo govoriti. Mislim da je Bistri i cijeloj Hrvatskoj utrka donijela puno dobrih stvari. Jedan takav svjetski sportski događaj gdje ste domaćin najboljim skijašima i skijašicama svijeta, gdje to prati više od 500 novinara iz cijelog svijeta, a preko TV-a prati 300 milijuna gledatelja, onda mislim da je to dobra promocija i Bistre i Zagorja i Zagreba i cijele Hrvatske. I u turističkom, ali budimo otvoreni i u gospodarskom smislu jer smo dokazali da možemo organizirati takav jedan događaj. Za Bistru je to pozitivno od uređenja infrastrukture, a kroz sve medije za Bistru se čuje i Bistrani to osjećaju po vrijednosti nekretnina. Sigurno da su u zadnjih par godina dobile na cijeni. Ono što sa sigurnošću mogu reći je da je zemljište u Bistri prije šest godina vrijedilo 50 maraka po hvatu, došlo sada na 50 eura po kvadratu. Znači da je vrijednost porasla cca. šest puta. Moramo biti iskreni i reći da općina nema od utrke direktne koristi jer imamo samo trošak od 200.000 kuna, ali dugoročno se to sigurno osjeća i osjećat će se dalje.

Nadovezujući se na 'Snježnu kraljicu', a govoreći o gradnji autodroma u Bistri, što je sad već realnost, pitamo se, hoće li Bistra postati hrvatsko središte elitnog sportskog turizma?

Gulić: Nadam se da će to Bistra postati u budućnosti. Uz spektakl na Sljemenu, daleko smo otišli u pripremi i realizaciji projekta Sportskog polivalentnog centra, tako ćemo ga nazvati. Kroz medije je već spominjan autodrom s pratećim sadržajima. Ono što mogu reći je da smo daleko otišli s tim projektom. Otkupili smo 1.800.000 kvadrata zemljišta. Taj posao traje zadnjih šest godina, a zadnje dvije godine radimo pripremu za polivalentni sportski centar. Radili smo to u tišini dok smo mogli. Ne volim istrčavati van s pričama dok nema argumenata. To nije dobro ni za projekt, ni za buduće investitore. Dobili smo podršku Vlade RH, HAKS-a, HOO-a, HUP-a, a podršku je dao i predsjednik Ivo Josipović. Kad smo sve podrške pismeno dobili i prikupili, 5. listopada je FIA donijela odluku, a predsjednik Jean Todt rekao da može Bistri osigurati najmanje dva svjetska prvenstva. To je potaknulo da se krene u najozbiljnije pregovore. Tako je 26. studenog Bistru posjetio gosp. Hermann Tilke, a svi koji znaju nešto o automobilizmu, znaju da je gosp. Tilke projektant 16 zadnjih staza za formulu jedan. Ugovori su potpisani i počeo je s projektiranjem. U veljači bi trebali dobiti idejne projekte autodroma u Bistri sa svim pratećim sadržajima. Planira se dosta toga. Evo vama za informaciju, planiramo napraviti najveći kongresni centar u Hrvatskoj, kojeg Zagreb i Hrvatska nemaju. Imao bi sve prateće sadržaje od hotela, wellness centra, sportskih terena i drugih sadržaja. U ozbiljnim smo pregovorima i da se uz stazu projektira i veliki koncertni prostor na otvorenom s tvrtkom Lupa promotion. Javili smo gosp. Tilkeu da i to pokuša ukomponirati, kako bi se koncerti koji su se održavali na hipodromu ili Maksimiru preselili u Bistru jer bi tu moglo doći oko 100.000 gledatelja. Naš objekt imat će oko 25.000 parkirnih mjesta, pa kad se računa i West Gate koji ima 7.000, mislim da je to prostor kojeg nema nitko u Hrvatskoj, pa ni ovom dijelu Europe koji može primiti 32.000 automobila. Same tribine koje će se graditi za potrebe autodroma imat će mjesta za 70.000 gledatelja, a uz mjesta na stazi moći ćemo primiti 150.000 gledatelja. Razmišlja se i o auto kampu koji bi se gradio jer znamo da Zagreb i okolica nemaju nikakav auto kamp. Ima puno ideja i kad dobijemo idejni projekt krećemo s lokacijskom dozvolom. Investitore imamo, ali o njima ne možemo govoriti. Riječ je o ozbiljnim ljudima i jasno nam je da nitko neće doći dok ne pripremimo svu papirologiju. Ja se nadam da će gradnja početi 2012. ako sve bude u redu, a do 2014. da će biti autodrom u funkciji.

Prema prvim projekcijama što predviđate kolika bi mogla biti vrijednost investicije?

Gulić: Vrijednost projekta se kreće između 250 i 300 milijuna eura. Da li će se neke stvari u hodu dodavati projektu čime bi cijena mogla rasti sad je teško reći. Trebalo bi se zaposliti oko 1.000 ljudi. Također treba reći da uz taj prostor ide zatvorena karting staza koje nema u ovom dijelu Europe. Ide i centar sigurne vožnje kojeg imamo samo na Mićevcu. Naš bi bio jedan od najmodernijih jer ulaskom u EU moramo imati taj Centar sigurne vožnje. Gosp. Tilke nam je rekao da nije vidio bolju poziciju u svijetu. Uz Nürnberg mu je ovo nešto najbolje i sretan je što će moći projektirati. Sviđa mu se i Sljeme i blizina grada, autocesta, blizina aerodroma. Sve je tu na 15-20 minuta. I naš potok Bistra ga oduševio jer je to jedan element oko kojeg se može 'razigrati' i dati mašti na volju. Vidjet ćemo što će napraviti u veljači. Također moram spomenuti i jednog čovjeka koji nam izuzetno puno pomaže, a to je Zrinko Gregurek, glavni tajnik Hrvatskog auto i karting saveza, jedan od pet najvažnijih suradnika predsjednika FIA-e, Jeana Todta. Drago mi je da je on kao naš Zagorac prepoznao ovaj projekt i za njega lobira i osigurao nam je kontakte s čelnim ljudima svjetskog auto sporta.


Na čelu općine Bistra ste već 18 godina. Pratite mijene u lokalnoj upravi praktički od samog početka stvaranja Hrvatske. Naišli ste i na uspone i na padove. Na vašem primjeru vidi se da se može, kad se hoće. Drugi kukaju. Gdje vi vidite istinu?

Gulić: Moramo biti svjesni, a ja sam to govorio par puta i raspravljao o tome dok sam bio saborski zastupnik, da je velika uloga lokalne samouprave u životu građana. Puno toga lokalna samouprava odlučuje i kreira život na svom području. Puno puta se izvlačimo, bez obzira tko bio na vlasti, nalazimo krivce u državi ili županiji. Mislim da puno ovisi o čelniku jedinice lokalne samouprave. Oni su ti koji bi se trebali, kako se veli, boriti za boljitak svojeg kraja jer puno toga odlučuju općine i gradovi. O nama ovisi komunalni doprinos, komunalne naknade, prostorni planovi, u tome nas država ne ograničava. Lokalna uprava odlučuje o nekim porezima, prirezima. Zakon je rekao da može biti jedna ili deset kuna. Iako ima nekih općina koje nemaju svoju opravdanost, ono što znam u našoj bližoj okolici je da gdje se dobro gospodarilo, puno se i napravilo. Da nije bilo nekih općina ne bi bilo kanalizacije, plina, uređenih ulica. Proračune koje imamo, ako se znamo s njima pokriti koliko imamo, napredak se vidi. Nisam za priču da treba ukinuti pola općina i gradova, to se napamet govori. Tu po Zagorju ne vidim niti jednu koju treba ukinuti. Sigurno da i državna politika utječe na razvoj, ali velika je uloga čelnika gradova i općina.

Na kraju da završimo s Bistrom. Dolazeći ovamo primijetili smo da se u radnoj zoni gradi i radi. I nama koji tek pokoji put posjetimo Bistru, vidljivo je da napreduje.

Gulić: Sreća je možda za sve nas, a ja sam tu već peti mandat i imam neku viziju jer teško je biti načelnik u jednom mandatu. U mojim Bistranima imam podršku i imamo zajedničku viziju kako razvijati našu Bistru. Naša gospodarska zona Bistra sjever napreduje, u gospodarskoj zoni Bistra bit će autodrom. Moramo pripremiti infrastrukturu da bi mogli krenuti sa zonom. Kada to učinite morate stimulirati one koji dolaze, da im ne lupite velike komunalne doprinose. Kod nas je to za proizvodne hale 30 kuna po kubiku, dok je to u Zagrebu 180 kuna ili 100 u Zaprešiću. Komunalne naknade naplaćujemo tek u petoj godini. Dajemo određene stimulacije svima koji dolaze u Bistru, a moja uloga kao načelnika je da sve investitore primim na razgovor, da im budem pomoć u realizaciji dokumentacije. Ljudima treba pomoći. Svaki investitor bio je kod mene i uključili smo se u skladu sa zakonom da sve što im je potrebno bude brže realizirano. Ako ne, otići će tamo gdje će to brže rješavati. Radi se uz pomoć Županije, Vlade, kroz naš proračun. Napredak se vidi, a to je sve zahvaljujući mojim vrijednim Bistranima koji sve te projekte podržavaju i na neki način sufinanciraju. Ono što smo zacrtali, hvala Bogu, ide i ostvaruje se.

Razgovarao: Sebastijan Fuštin
Snimio: Krunoslav Pavlina

NAjčitanije