Do Zaprešića vlakom 120 km/h
Potpredsjednik Uprave Hrvatskih željeznica Marijan Klarić te izvršni direktor Zdenko Bilić proteklog su tjedna članove z
Kolodvor i Kolodvorska
Nastavak je to dugogodišnjih razgovora Grada Zaboka i Hrvatskih željeznica, koji su konačno pretvoreni u konkretnu suradnju proteklog tjedna, kada su obje strane usuglasile svoje projekte, tako da zabočki projekt izgradnje, odnosno produženja Kolodvorske ulice (preciznije, gradski Detaljni plan uređenja Zabok Centar 2) i HŽ-ov projekt modernizacije pruge i kolodvora više ni u jednom segmentu nisu oprečni.
Zabočki gradonačelnik Ivan Hanžek još je jednom istaknuo važnost izgradnje Kolodvorske ulice za koju vjeruje da će znatno ublažiti jednu od trenutno najvećih zabočkih tegoba, nesnošljivo gust promet u centru grada i nedostatak parkirnih mjesta, dok su predstavnici HŽ-a isticali kako će se nakon realizacije njihovih planova iz Zaboka do Zagreba vlakom stizati za pola sata, a putnici će se na modernim natkrivenim peronima vrlo lako «penjati» na vlak, budući će peroni biti visoki 55 cm.
Do Zaprešića 120 km/h
-Prva faza modernizacije pruge Zaprešić – Zabok podrazumijeva njenu rekonstrukciju za brzinu 120 km/h. To znači da će na nekim određenim dijelovima biti manje korekcije. One nisu velike, ali na nekim dijelovima idu van željezničkog pojasa pa će trebati napraviti izvlaštenja, odnosno, riješiti imovinsko-pravne odnose. Također, rekonstruirat će se oni kolodvori koji su na toj pruzi, Novi Dvori, Luka i Veliko Trgovišće te sva stajališta. Za kolodvor Zabok planira se posebna rekonstrukcija jer će on imati i pothodnik. Radit će se otočni peron duljine 250m i dva bočna perona po 80 m –rekao je HŽ-ov izvršni direktor Zdenko Bilić te dodao da modernizacija pruge Zaprešić – Zabok podrazumijeva i njenu elektrifikaciju, kao i izgradnju dva kolosijeka na cijeloj trasi.
Etapna modernizacija
Ipak, naglasio je Bilić, sve to radit će se etapno, a za prvu fazu sad se izrađuju projekti.
-Elektrifikacija pruge do Zaboka u prvoj će fazi obuhvatiti samo jedan kolosijek, a tek kasnije će biti izgrađena dvokolosiječna pruga. Naime, procjene su pokazale da je jedan kolosijek dovoljan za trenutnu gustoću prometa, odnosno broj vlakova – rekao je Bilić te izgradnju i elektrifikaciju drugog kolosijeka najavio za «negdje nakon 2010. godine». No, pomalo obeshrabrujuća činjenica je da HŽ niti za prvu fazu modernizacije još nema konkretnih datuma, ali Bilić vjeruje da bi rekonstrukcija zabočkog kolodvora mogla početi na proljeće iduće godine.
Radi se, ali treba novaca
-Imamo idejno rješenje, radi se Studija o utjecaju na okoliš i investicijske studije. Kad napravimo stručnu podjelu, a to znači da idejno rješenje moramo naklopiti na katastarski plan te izraditi Studije da ga prihvate nadležni uredi, tada se glavni projekt može relativno brzo napraviti za sam zabočki kolodvor –rekao je Bilić te dodao da će cjelokupna rekonstrukcija spomenute pruge i kolodvora koštati nešto manje od 400 milijuna kuna te da bi mogla biti gotova kroz godinu, dvije, naravno, ako država odobri sredstva.
Izgradnja tunela kroz Strahinjčicu
U okviru Nacionalnog programa izgradnje željezničke infrastrukture, tvrde predstavnici HŽ-a, Zagorje ima vrlo važnu ulogu. Doduše, riječ o planovima čija se realizacija najavljuje do futurističke 2030. godine, no ako se ostvare, od Zagreba će se preko Zaboka i Krapine vlakom moći otputovati sve do Beča. Pruga Zagreb – Beč, podrazumijevat će, između ostalog, elektrifikaciju pruge do Krapine, ali i «bušenje» tunela kroz Strahinjčicu do Novog Golubovca.
Izvor: Zagorski list